Petr Novotný – V mládí zažil tragédii, která nemá obdoby

Celý život se Petr Novotný bojí, že se stane neštěstí a on zůstane sám. Jednu ze svých dcer dokonce pojmenoval po zesnulé sestře Soničce. .

Ve škole byl třídním šaškem, Jak také jinak. „Vyrůstal jsem v harmonické rodině,“ vzpomíná. Nerad se učil, rodiče to prý vysloveně ničilo. Sám se diví, že udělal maturitu, ze dvou předmětů měl dokonce jedničku. Vysokou školu – studoval filozofii a češtinu – však nedokončil. Má-li vyjmenovat své špatné vlastnosti, řekne: „Jsem ješitný, nerad prohrávám.

Také vás může zajímat ...

Kouřím, přejídám se, nemám pevnou vůli, pokud jde o jídlo.“ Po maturitě na olomouckém gymnáziu přesídlil Petr Novotný do Prahy studovat Filozofickou fakultu.

Smrt sestry

Ve volných chvílích cestoval po Čechách, kromě toho začal pracovat v rozhlasovém Mikrofóru. Mladší sestru Soňu přijali na konzervatoř v Brně, všichni ji považovali za mimořádný talent. Byla krásná, inteligentní, úspěšná. Hrála, režírovala, nic nenasvědčovalo tomu, že by se chtěla se životem rozloučit. Když dosáhla plnoletosti, pustila si plyn.

Zrovna přicházeli domů rodiče, cítili charakteristický zápach, ale dovnitř se nemohli dostat. Vyrazili tedy dveře, ale bohužel tak nešťastně, že zavadili o vypínač. Dům vyletěl do povětří.V jediné vteřině přišel budoucí moderátor a bavič o sestru i bydlení.

„Sestra mrtvá, rodiče bojovali o život, barák v troskách,“ líčí.

Vidět Paříž

Rodiče byli převezeni s těžkými zraněními do nemocnice, kam je syn chodil navštěvovat. Příliš naděje jim doktoři nedávali. Smrt sestry rodičům zpočátku zatajil, věděl, že by to v tomhle stavu neunesli. Nepochyboval o tom, že se uzdraví, a slíbil jim za to dárek: výlet do Paříže, kterou si vždy přáli spatřit. Co slíbil, později i splnil. Petr s rodiči se tu ocitli shodou okolností 21.

srpna 1968. „Od té doby jsem se změnil. Už mě nikdo a nic nedostalo na kolena, tyhle události ze mě udělaly jiného člověka,“ přiznal. „Nikdy jsem nic horšího nezažil,“ dodává. Proč to o tři roky mladší Soňa udělala, to si bratr dodnes nedokáže vysvětlit.

„Zapisovala si takové poznatky jako: Žijeme od nicoty k nicotě, nic ve vesmíru neznamenáme a podobně,“ vzpomíná si Petr s tím, že dívka byla na filozofických pojednáních každou chvíli.

Ale i tak si nikdo z jejího okolí nedovedl Soninu sebevraždu vysvětlit.

Zběsilé tempo

Začínal jako konferenciér skupiny Zelenáči (po roce 1989 Greenhorns), později působil ve skupině Fešáci. Jako estrádní bavič měl v televizi vlastní pořady – Novoty a Dobroty. Věnuje se také produkci, vlastní vydavatelskou a uměleckou agenturu, kromě toho sbírá recepty a píše kuchařky. Vždycky byl dříč, blízcí ho dokonce označovali za workoholika. Stal se otcem tří dětí a čtvrté adoptoval.

Tvrdil, že potřebuje mít kolem sebe velkou rodinu v prvé řadě proto, aby se zmírnila jeho hrůza z toho, že se stane něco strašného tak jako kdysi a on zůstane sám. Bez mučení připouštěl, že jeho životospráva není zrovna příkladná a jeho vražedné životní tempo mu na zdraví nepřidává. Ani adrenalinovým zábavám se nevyhýbal.

Znovu se narodil, když na začátku druhého tisíciletí vyzkoušel bungee jumping. Skákal do Máchova jezera, ovšem lano nebylo dostatečně krátké na to, aby se Novotný zastavil ještě nad hladinou.

Hlavou tak narazil přímo na dno jezera a od té doby má na čele velikou jizvu.

Mrtvice

V roce 2013 ho zasáhla v Praze na letišti mozková mrtvice. Personál se domníval, že je opilý, a tak ho do letadla mířícího do Spojených států nepustili, což mu asi zachránilo život. V nemocnici ve Střešovicích ho okamžitě operovali, byl v kritickém stavu zkomplikovaném tím, že je těžký diabetik. Od té doby ho trápí jedna nemoc za druhou a on bojuje.

Tam, kde by jiný srdceryvně naříkal, se Novotný usmívá. O tři roky později se do nemocnice vrátil kvůli selhání ledvin. Doma se pak příliš neohřál, prodělal infarkt a musel na operaci srdce. Dobře nedopadl ani začátek roku 2018, kdy záchranáři baviče oživovali kvůli selhání organismu.

Přes nepříznivé prognózy se začal rychle zotavovat a téhož roku mohl konečně podstoupit dlouho odkládanou operaci prostaty. Letos v létě oslavil sedmdesáté druhé narozeniny. Slavil doma s kamarády. Ti tvrdí, že už není tak pohublý a že měl dobou náladu.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...