Petr Novotný

Dlouhé roky patřil Petr Novotný mezi nejoblíbenější české baviče. Spoustu lidí ničí už jen tím, že má pořád dobrou náladu. Že se pořád směje. A přitom v sobě skrýval tragické tajemství. Vzpomínku na sebevraždu své mladší sestry Soni (†18). Novotný vždycky rád mluvil o tom, že prožil krásné dětství i díky mladší sestře Soně. „Byla mimořádně krásná,“ vypráví.

A vysvětluje, že za to může vzhled židovské dívky s velkýma očima a hlubokým pohledem. Rozumět si prý začali až v pozdějším věku. To když Petr studoval v Praze filozofickou fakultu a sestra bydlela s rodiči v Olomouci.

Také vás může zajímat ...

„Tehdy jsem zjistil, jak moc mi chybí a jak moc je chytrá,“ vzpomíná Novotný.

Chyběl dopis na rozloučenou

Jeho učebnicemi se prokousávala s daleko větší rychlostí a lehkostí než on sám. A to jí bylo teprve šestnáct let. Strávili dlouhé chvíle rozebíráním existenciálních problémů. Zjistil, že co se psychologie týče, mohl by se od sestřičky učit. To, že ji nechal pročítat učebnice a odbornou literaturu, si později mnohokrát zazlíval. Myslí si, že to byl hlavní důvod, proč si sáhla na život.

V té době totiž převládaly teorie, že před životem není nic a po životě následuje prázdno. „Došla k názoru, že tenhle život nemá cenu. Vzala si život jen proto, že ji nebavil,“ myslí si posmutnělý Petr Novotný. Ale jsou to jenom domněnky.

Vždyť ani dopis na rozloučenou po sobě jeho milovaná sestra nezanechala.

Ten osudný dubnový večer

Na ten dubnový večer roku 1968 si mnozí Olomoučané pamatují dodnes. Tak tragický výbuch se dá zažít maximálně jednou. Petr byl v Praze ve škole, rodiče v práci, když si tehdy osmnáctiletá studentka druhého ročníku brněnské konzervatoře pustila plyn naplno. Rodiče se vraceli domů a rázem poznali, že je zle. Charakteristický zápach je ujistil, že se nemýlili. Otec nejprve vyrazil dveře.

„Všude se psalo, že pak rozsvítil, ale to by táta jako bývalý frontový voják, který cítí plyn, přece nikdy neudělal,“ myslí si Novotný. Místo toho jeho otec vyrazil i druhé dveře, vedoucí do kuchyně. Ty však, když opustily panty, nešťastně škrtly o vypínač.

Stačila jediná jiskra a byt i se třemi lidmi, kteří v něm v tu chvíli byli, vylétl do povětří.

Nejtěžší chvíle života

Nikdy nepátral po tom, kdy duše jeho sestry opustila tenhle svět. Jestli to bylo před příchodem rodičů, jestli ji usmrtil výbuch či jestli snad zemřela při převozu do nemocnice. Soňa byla mrtvá. A rodiče ji mohli na druhý břeh následovat během několika příštích hodin.

„Okamžitě je převezli do nemocnice, ale měli na těle tak těžké popáleniny, že doktoři nebyli dlouho schopni odhadnout, zda se jim vůbec podaří přežít,“ líčí vzrušeně Petr Novotný. Ten prožíval nejtěžší chvíle svého života. Vydal se do Brna vyklidit byt, v němž sestra během studií bydlela. Ve škole se ptal jejích spolužáků, proč? Nenarazil na jedinou stopu.

Nic nevypátral.

Tajil jim, že dceru už neuvidí

Chystal pohřeb v místním krematoriu a tajně doufal, že tam nepůjde za několik dní organizovat další. Když rakev s jeho sestrou skrápěly slzy příbuzných, byli její rodiče ještě v bezvědomí. A nikdo nebyl schopen dát jedenadvacetiletému mladíkovi záruku, že se vůbec ještě někdy vrátí do života.

Naštěstí se rodiče konečně probrali a začali komunikovat, přičemž syn s nimi nějakou dobu hrál hru, že Soňa žije. Lékaři se obávali, jak by na zprávu o smrti jejich dcery zareagoval už tak zatížený organismus. Když už byli mimo nebezpečí, nalil jim syn čistého vína. Řekl jim, že dceru Soňu už nikdy neuvidí.

V rozvětvené rodině Novotných se o tragické dubnové noci roku 1968 nikdy moc nemluvilo.

Jen manželka

Mirka připustila, že výchovu dětí Petr kompletně svěřil do jejích rukou. A že to určitě nebylo jen proto, že je učitelka. Když došlo ke konfliktům, kde by asi měl jako otec zasáhnout, nechal je prý tak nějak vyšumět. A děti vlastně nikdy nijak zvlášť nevychovával, nikdy jim nic nezakazoval a byl ze zásady velmi hodný a tolerantní otec.

Bojuje o život Možná že se bál, aby se v hlavách jeho potomků nestalo něco, jako v té Sonině. Aby neudělali něco, co by se už nedalo vrátit zpět. Sám Novotný na tom už roky není zdravotně dobře.

Bavič a moderátor už několikrát ležel v nemocnici s celkovým selháním organismu a bojoval o život, naštěstí pokaždé s vítězným koncem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...