Petr Rychlý – Rozený komediant se k smrti zamiloval

Vypracoval se sám. Na DAMU ho nevzali, užitečné známosti neměl. Pracuje na dvě stě procent. Neumí se šetřit.

Asi není v naší vlasti člověk, který by herce, moderátora, mistra dabingu a baviče neznal. Byl duší zábavných pořadů odjakživa, vzpomeňme na Ptákoviny, Natočto! či Rychlý prachy. Vyrůstal v Nejdku u Karlových Varů, kde od deseti let hrál v dětském divadelním souboru. „Od první třídy jsem byl třídní šašek. Rád jsem napodoboval učitele, spolužáky.

Také vás může zajímat ...

To mi zůstalo dodneška, napodobuji kolegy,“ přiznává, ale nechce prozradit, kdo mu jde nejlépe. Tuto dovednost zdědil po tatínkovi, který byl na místních zábavách vyhledávaným vypravěčem vtipů a imitátorem – dobře mu prý šel Gustáv Husák. Profesí byl elektroinstalatér důlních pásů.

Petr Rychlý ve Varech vystudoval střední ekonomickou školu a pak se třikrát neúspěšně pokoušel dostat na DAMU. Do prvního zaměstnání nastoupil v Mostě, šlo samozřejmě o divadlo. Ač zcela bez hereckého vzdělání, všechny oslnil. Tamní režisér o něm mluvil s ředitelkou Divadla na Vinohradech Jiřinou Jiráskovou (†81), ta ho pozvala na Vinohrady hostovat. Nakonec tam strávil sedm let.

V roce 1995 se stal jedním z dvanácti zakládajících členů Nadace Fidlovačka. „Každý jsme do toho vložili deset tisíc korun, abychom veřejnosti ukázali, že to s nadací myslíme vážně,“ vzpomíná.

„Dostával jsem na Fidlovačce báječné role, myslím, že hodně lidí bylo překvapených.“

Gynekologem

Přestože může působit dojmem suveréna, kterému všechno vychází, tvrdí, že má o sobě celý život pochybnosti. „I moje žena mi vyčítá, že si málo věřím,“ podotýká. Jeho tvář zná hlavně díky pořadu Natočto! každý. Jakmile se někde objeví, lidé čekají, že začnou lítat vtipy. „Teď jsem kvůli Ordinaci v očích diváků navíc doktor, gynekolog, takže slýchám různé narážky od chlapů.

Vždycky říkám, že pokud mají vaječníky, klidně je vyšetřím, že rukavice nosím pořád s sebou,“ tvrdí rozený komik, který už spoustu let ztvárňuje v seriálu Ordinace v růžové zahradě ženského lékaře Čestmíra Mázla. Svět mu ležel u nohou ve věku, kdy jiní teprve sbírají zkušenosti. Po letech přiznal, že mu sláva skutečně stoupla do hlavy, že k ní jako mladíček nedokázal být imunní.

A také za to zaplatil velmi nepříjemnou daň. Manželství s kolegyní Pavlou Rychlou (55) skončilo krachem.

Rozvod byl o to dramatičtější, že Pavla a Petr spolu také pracovali – hráli v Divadle Na Fidlovačce, mnohdy ve stejných divadelních hrách.

Těžké časy

Spolupráce v dobách, kdy se srdečně nenáviděli, nebyla jednoduchá. „Na jevišti jsme hráli zamilovanou dvojici, vyznávali jsme si vroucně lásku a zatínali při tom zuby,“ vzpomíná dnes už se smíchem Petr Rychlý. „Kolegové se shromáždili na balkóně a měli z toho ohromnou legraci. A my dva jsme se až nelidsky ovládali. Někdy se nám hádky přenesly také na jeviště, a to je pak špatně.

Museli jsme si na to dávat pozor.“ Pavla byla nucena se i se syny odstěhovat z velikého domu za Prahou, vrátila se do starého vinohradského bytu. Později přiznala, že si hýčkala tajnou naději, že by se s Petrem k sobě mohli ještě vrátit – vždyť měli dva syny, tehdy ještě malé. Byla to však naděje marná, neboť herec se mezitím stihl seznámit se svou životní láskou číslo dvě.

Tenistku Janu Pospíšilovou (49) poprvé spatřil jak jinak než na tenisovém kurtu. Hledal míček, zvedl oči a uviděl ji. Je to stejný typ ženy jako Pavla Rychlá – sympatická usměvavá tmavovláska. „Nic jsme si tehdy neřekli, sblížili jsme se až dlouho poté,“ říká komik. „Od začátku se mi moc líbila.“ Nejen při tenisové hře bývá Petr tím, kým víc cloumají emoce.

„Jana je díky špičkovému sportu neuvěřitelně klidná a trpělivá. Hned tak ji něco nevytočí, proto spolu tak dlouho fungujeme,“ říká s obdivem. Do Jany, kterou si vzal za ženu v roce 2006 a s níž má dalšího syna, je i po letech zamilovaný, mluví o ní s respektem a láskou: „Tenisté trávili léta po hotelích, a tak mají rádi pevný bod a s láskou ho opečovávají.

Jana náš dům neustále zvelebuje, moc rád se tam vracím.“ Udělal by pro ni všechno na světě, dokonce, aby měla radost, pro ni otevřel butik s italskou módou.

Láska jako Brno

„Miluju svoji ženu a ona miluje Itálii, šílím po své ženě, ona šílí po italské módě,“ vysvětlil své počínání. Aby Janě pomohl, v obchodě několikrát i prodával. Podnik skončil neúspěchem, ale herec dluhy hravě splatil, díky Ordinaci jsou jeho příjmy obrovské. Jana ho odvezla do nemocnice, když dostal v roce 2016 infarkt a od smrti ho dělily hodiny.

A je to zase ona, kdo na něj dohlíží, protože workoholik Rychlý dostal rozkaz: zvolnit! Zatím poslouchá.

Ví, že to s ním myslí dobře.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...