Moje chvilka pohody

Pláč patří k životu

Stejně jako smích, je i pláč běžnou součástí našeho života. Slzám se totiž neubrání vůbec nikdo. Pláč je navíc velmi zajímavý.

Víte o pláči například tohle?

Není slza jako slza

Byly zatím rozpoznány tři druhy slz. Bazální, které se tvoří samovolně a bez vašeho vědomí, čímž se přirozeně zvlhčují oči. Dále reflexní, jež reagují na nějaký dráždivý podnět. Například při krájení cibule.

Zbývají emocionální, které jdou ruku v ruce se smutkem, nebo naopak s radostí. Existuje ještě čtvrtá, ovšem neoficiální kategorie – slzy krokodýlí. Jsou specifické pro lidi, kteří vynikají hereckými schopnostmi.

Podle výzkumů se ukazuje, že víc do breku je lidem, kteří jsou na tom relativně dobře. Dámy žijící v bohatých zemích s prosperující ekonomikou pláčou daleko víc v porovnání se ženami z chudých oblastí, jež nemají žádná práva.

I muži roní slzy

Že ženy vzlykají častěji než jejich protějšky, to je všeobecně známý fakt. Je to kvůli většímu množství proteinu prolaktinu v jejich těle, který ovlivňuje endokrinní systém. Podle odborníků si ženy emocionálně zapláčou přibližně padesátkrát do roka.

Ale pozor! I ti nejsilnější muži propuknou v pláč zhruba desetkrát za 365 dní. Přesto, že to samozřejmě nikdy otevřeně nepřiznají. Děti v průměru probrečí jednu až tři hodiny denně. Zajímavé také je, že podle studie se v žádném světovém jazyce nepláče stejně.

Třeba Němci zdůrazňují v hlasovém projevu úplně jiné slabiky než Francouzi. A oba národy se v tomhle zase odlišují od Italů.

Pláč jako nepřítel erotiky

Dříve se myslelo, že muži neumí utěšit plačící ženu. Skutečný důvod, proč takové projevy emocí nenávidí, má co dočinění se sexem. Ženské slzy totiž vysílají do testosteronového světa zvláštní signál, který dokáže samcům touhu po milování zadupat do země.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden