Po brutální autonehodě přišla Helena Štáchová málem o celý obličej!

Po nárazu proletěla předním sklem a střípky jí zcela zničily tvář!

Hlas Heleny Štáchové (+72) máme nezaměnitelně spojený s Máničkou nebo Lízou Simpsonovou. Před mnoha lety si prožila drama, ze kterého dodnes mrazí!

Život Heleny Štáchové byl neodmyslitelně spojený s Divadlem Spejbla a Hurvínka. Shodou okolností právě tam jí kdysi v raném dětství zavedli i rodiče na první divadelní představení. „Mám z té návštěvy jen střípky dojmů, byly mi asi tři roky, ale vím, že neproběhla zrovna ideálně,“ vzpomínala. „Hráli tehdy Hurvínka mezi broučky, kde vystupoval duch – a já se ho strašně lekla.

Také vás může zajímat ...

Takže mě řvoucí vynesli z divadla, abych nerušila ostatní.

Na celoživotní lásku to nevypadalo.“

Celý život bavila děti.

Čekal, až děti vyrostou

V dětství si Helena vytvářela svůj vlastní svět, malovala si různé postavy, k nim vyráběla kulisy a navrhovala i kostýmy. Bylo by tedy asi logické, kdyby šla studovat nějakou uměleckou školu, ale protože pocházela z učitelské rodiny, chtěla dodržet tradici a podala si přihlášku na pedagogickou fakultu.

Když se ale dozvěděla o tom, že na DAMU je obor loutkoherectví a scénografie, počkala si rok na další zkoušky a mezitím strávila rok v divadelní praxi – a právě v Divadle Spejbla a Hurvínka. Tam se setkala s Milošem Kirschnerem (+69). Nejprve se ho trochu jako šéfa bála, protože byl velmi náročný. Tehdy ještě netušila, že v něm našla i celoživotního partnera.

V té době byl totiž o šestnáct let mladší Miloš ještě ženatý. Postupně jí okouzlil a ona v jeho nepřítomnosti zjišťovala, jak moc jí chybí. Nechtěla mu ale rozbít manželství. Miloš čekal, až jeho děti vyrostou, což nebylo pro Helenu snadné, protože hodně toužila po vlastní rodině. „Tehdy jsem se rozhodla, že se s ním rozejdu, to ho nakoplo a rozvedl se,“ přiznala.

Manželství přineslo Heleně spoustu štěstí a také potomky, i když o první společné dítě bohužel přišli. Později se ale věkový rozdíl přece jenom začal projevovat. „Jemu docházely síly a já jich měla na rozdávání,“ konstatovala v jednom rozhovoru. „V době, kdy jsem si přála cestovat a bůhvíco zažít, jemu už se nechtělo. Kolikrát někam schoval třeba atraktivní nabídku do ciziny.

Když jsem na to přišla, hodně mě to štvalo.“

Jejím hlasem mluvila Líza Simpsonová.

Bála se, že oslepne!

Velmi kritické chvíle svého života prožila Helena Štáchová v roce 1994. Tehdy jela přihlásit nové auto a na jedné pražské křižovatce jí nedal přednost jiný vůz. Skončila na chodníku a měla štěstí, protože jen o kousek minula elektrickou lampu, jenže ten druhý vůz do jejího auta narazil znovu. Proletěla předním sklem. A roztříštěná sklíčka jí odřezala všechny tkáně v obličeji!

„Doslova jsem ztratila obličej,“ popisovala v televizním pořadu. „Uřízlo mi to nos, pusu a pak mi ještě hrozně dlouho vyndavali střepy z očních dutin. Tím tlakem sklo nalétalo dovnitř. V tu chvíli jsem byla slepá. Naštěstí jela kolem sanitka do Vinohradské nemocnice. Obličej museli Heleně na operačním sále doslova rekonstruovat.

Dvě hodiny vyndavali chirurgové střep, který měla zapíchnutý v očnici. Hrozilo, že jí prořízne oční bulvu. „Pamatuji si na ten okamžik, kdy jsem zjistila, že budu vidět,“ vyprávěla Helena. „Začali mi sundávat ten obvaz a já jsem se šíleně bála okamžiku, kdy třeba zjistím, že už nikdy vidět nebudu. Jak mi odtahovali tu leukoplast, tak jsem najednou uviděla roh zářivky.

To bylo něco tak úžasného, byl to jeden z nejšťastnějších okamžiků mého života!“

Zrcadla museli doma zakrýt!

Doma byli všichni připraveni na to, že maminka vypadá „jinak“, jako by jí pobodali včely. Její návrat do života si ale užívali, i když pro jistotu zakryli všechna zrcadla, aby to pro Helenu nebyl velký šok při každém pohledu. Bála se i otevírat dveře, když někdo zazvonil. Nakonec jí nejvíc pomohlo právě divadlo.

Musela opět začít jezdit a poté, co ve Vídni vstoupila s loutkou Máničky na jeviště a publikum jí přijalo normálně, vrátilo se jí zpátky sebevědomí. „Dostala jsem se nad věc,“ prohlásila. „A řekla jsem si, co je důležité v člověku.

Najednou jsem nevnímala lidi podle toho, jak vypadají, ale koukám jim pod tu kůži.“

Zrádnou nemoc porazila bohužel jen dočasně

Další z těžkých zkoušek, které musela Helena Štáchová podstoupit, byla těžká nemoc a smrt jejího manžela Miloše Kirschnera.Trpěl cukrovkou s velmi těžkým průběhem a dokonce kvůli tomu přišel o nohu a byl na vozíku. Trpěl velkými bolestmi. Helena pak bojovala s rakovinou lymfatických žláz. Zdálo se, že nemoc překonala, vrátila se zpátky do života, měla spoustu plánů.

Rakovina se ale bohužel vrátila, Heleně se přitížilo a poslední týden svého života prožila doma v přítomnosti dětí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...