Po brutální bouračce ležel Jožo Ráž dva měsíce v kómatu a pak se musel znovu učit chodit!

Ve zlatých časech dělal doma mejdany pro sedmdesát lidí!

Slovenský zpěvák Jožo Ráž (62) rozdává se skupinou Elán pohodu už několik desítek let. Na přelomu tisíciletí mu v tom ale málem zabránila velmi drsná nehoda!

Mezi jeho předky byl prý slavný chodský vzbouřenec Jan Sladký Kozina. Ten, který při popravě pronesl ono památné „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne“. Není tedy divu, že Jožo Ráž je docela rebel. Řada jeho výroků vzbudila stejnou pozornost jako nestárnoucí písničky, které zpívá.

Deset let tvrdě pracovali

Skupina Elán vznikla v roce 1968 – to bylo Jožovi teprve čtrnáct let. Kromě něho u jejího zrodu stál Vašo Patejdl (62), později se připojil další významný člen Ján Baláž (65). „S kluky z Elánu jsem ale byl v kontaktu od dětství,“ prozradil. „Můj bratr byl jedním z původních členů, takže u nás doma se dávali do kupy.

Také vás může zajímat ...

Máma pekla buchty a oni kuly plány.“ Začali tak, jako desítky jiných kapel v té době, ale na rozdíl od ostatních, kteří se prý „buď upili nebo se na to vykašlali“, Elán vydržel. „Deset let jsme nejdřív pracovali, například na stavbách,“ vzpomínal Jožo. „Potom jsme hráli v barech a na diskotékách. Když jsme si vydělali na aparaturu, šli jsme do toho naplno.

Během těch deseti let tvrdé práce o nás nikdo nic nevěděl. “ V roce 1980 se Jožo a jeho kamarádi rozhodli, že se vydají na profesionální dráhu. Byl to úspěšný rok, protože s písničkou Kaskadér vyhráli Bratislavskou lyru. Od té doby až dodnes se skupina drží na vrcholu popularity. Písničky jako Ver mi, Zaľubil sa chlapec nebo Človečina patří stále k hitům.

Těch písniček mají Jožo s Elánem na kontě přes pět stovek.

Skupina vydala přes 20 alb, kterých se v Česku a na Slovensku prodalo více než čtyři miliony kusů.

Největší cenou je pro Joža stejně přízeň fanoušků!
Největší cenou je pro Joža stejně přízeň fanoušků!

Má doma tanečnici z Lúčnice!

U muzikantů, zejména takhle slavných, bývá zvykem, že během života vystřídají více životních partnerek. To ovšem není Jožův případ. Se svojí ženou Barborou se zná už od základní školy. Později se stala tanečnicí v souboru Lúčnica – je jasné, kde bral Jožo inspiraci k jedné slavné písničce Elánu. Neměla s ním jednoduchý život. „Manželka je dokonalý člověk.

Skromná, konstruktivní,“ ocenil Jožo svoji vyvolenou. „Vytrpěla si toho se mnou dost, ale je to hrdinka, můj anděl, nejlepší člověk jakého znám.“ V bouřlivých letech se prý na mejdanu u nich doma v dvoupokojovém bytě sešlo třeba až sedmdesát lidí. „Ráno byl zdemolovaný a v koupelně všechno plavalo, protože někdo utrhl umyvadlo,“ popisoval Jožo.

Tajemství dlouhého vztahu vidí v tom, že muž se musí zamilovat několikrát za život – ale vždy do té samé ženy! Právě tak se vyvíjel jeho vztah k Barboře. Nebyla ženou v domácnosti, dělala později překladatelku, hlavně filmů. Spolu s ní vychoval Jožo dva syny, kteří ale nejdou v otcových muzikantských stopách.

Slavný hudebník má už i vnučky, ale na rozdíl od toho, co se říká o dědečcích, je na ně celkem přísný. „Ony jsou hrozně rozmazlené, všeho mají desetkrát víc, než potřebují,“ vysvětloval Jožo. „Mají všechno, co chtějí, a všichni je poslouchají na slovo.

No a u mne se musí chovat tak, jak je třeba.“

Elán, to byl před 30 lety pojem a je i dnes!
Elán, to byl před 30 lety pojem a je i dnes!

Obvinila ho ze znásilnění!

Popularita mívá ovšem i své stinné stránky. Zájem fanoušků bývá někdy šílený. V době největší slávy v 80. letech prý byli schopní strhat z Joža a kapely oblečení na ulici. Prvních sto fanoušků, kteří pozdraví na ulici, udělá radost, ale když jsou jich pak postupně stovky tisíc, je to strašné.

„Sedíte v restauraci, on se vám navalí na stůl, plive vám do polívky, objímá vás: Jožo, musíme se napít, když jsme se potkali, to je svátek!,“ popisoval typickou situaci Jožo v jednom rozhovoru. „To je fakt těžké. Protože já mu nemůžu říct, že mě otravuje, řeknu mu slušně, promiňte, já tady mám společnost, tak někdy jindy. Ale on už bude můj nepřítel navždycky, protože jsem ho odmítl.

Myslí si, že na to má právo. Ale to nejde, milion lidí nemůže mít právo se se mnou objímat a popíjet. To prostě nejde.“ Obnášelo to občas ale i dramatičtější situace, například když Joža osm let pronásledovala jedna zarputilá fanynka. Vnucovala mu klíč od svého domu, aby se k ní nastěhoval.

Stála před Jožovým domem na chodníku a když ji posílal pryč, odmítala – prý, že si na ulici může dělat, co chce. Ještě horší chvíle přišla, když ho jedna dívka obvinila ze znásilnění. „Jednou mi zavolala jistá gynekoložka z Brna, že má pro mě takovou nepříjemnou zprávu, že u ní byla sedmnáctiletá holka, kterou jsme prý s Elánem znásilnili, a je se mnou těhotná,“ líčil zpěvák.

Naštěstí se ukázalo, že si slečna všechno vymyslela a je dokonce panna.

Týden měl ale Jožo peklo i doma.

Na vrchol se propracovali za deset let.
Na vrchol se propracovali za deset let.

Osudná červnová noc

Asi nejoblíbenější písničkou Elánu je Voda, čo ma drží nad vodou. Nesmí chybět na žádném koncertě, přitom sám Jožo se vyjádřil v tom smyslu, že ji nesnáší. Každopádně přímo k jejímu nahrávání se váže nejtragičtější příhoda v jeho životě. Psal se 20. červen roku 1999. Krátce po desáté hodině večerní usedl Jožo na svoji motorku a vydal se ze studia domů.

Stal se ale obětí nehody, kterou nezavinil a která ho málem připravila o život. Přednost v jízdě mu nedal německý řidič. Dokonce mu ani po srážce nepomohl. „Jedu si po městě, pohodička. Najednou tma. Černá díra. Nic. Probudil jsem se až za dva měsíce v nemocnici, celý polámaný,“ vybavuje si Jožo osudný okamžik. Přelétl přes kapotu auta, měl vážné zranění hlavy a bojoval o život.

Ony zmíněné dva měsíce strávil v kómatu a nikdo netušil, jaké budou případné následky. Jožo se z toho ale dostal rychle. Ve chvíli, kdy přišel k vědomí, seděla u postele jeho žena. Když viděla, že otevřel oči, řekla s úlevou: „No konečně!“. Netrvalo dlouho a Jožo se opět postavil s Elánem před mikrofon.

V roce 2003 mu pak aplaudovalo padesát tisíc návštěvníků koncertu na pražské Letenské pláni.

Hudebníci stárnou, ale jejich písničky jsou nadčasové.
Hudebníci stárnou, ale jejich písničky jsou nadčasové.

Omluvil se až po patnácti letech!

Až po řadě let se podařilo novinářům vypátrat muže, který tenkrát nehodu způsobil. Němec Hans-Jörg Falk (55) přiznal: „Bohužel, odbočoval jsem doleva, což nebylo dovolené. V dálce jsem viděl stát motorku na semaforech. Nemyslel jsem si, že může být tak rychlá.“ Po vyslechnutí na policii raději odjel za hranice a soud sledoval na dálku.

Zaplatil pokutu ve výši svého měsíčního platu, tedy 62 tisíc korun. Údajně poslal dopis, kde vyjádřil lítost, ale přímo s Rážem nekomunikoval. Na Slovensko už se raději nikdy nevrátil. Až po patnácti letech od nehody se Falk Jožovi oficiálně omluvil a zpěvák to přijal. „Už dávno jsem mu odpustil. Doufám, že jezdí už opatrně,“ prohlásil. Setkat se s ním osobně ale nechtěl.

Kromě následků v podobě jizev a vzpomínek na dlouhý pobyt v nemocnici se tragická nehoda naštěstí na Jožovi nijak nepodepsala.

Dál rozdává radost svým blízkým a se skupinou Elán i statisícům fanoušků!

Najdete Joža na fotce ze začátku jeho kariéry?
Najdete Joža na fotce ze začátku jeho kariéry?

Společník ho krutě zadlužil!

Jožo Ráž zkoušel také podnikat, konkrétně v obchodu s motorkami. Vybral si k tomu ale špatného společníka, kterému důvěřoval, takže to nedopadlo dobře. Společník zmizel a zůstaly miliónové dluhy. Dotyčný muž se sice písemně zavázal, že je uhradí, ale splácet je musel sám zpěvák, který tak přišel o většinu svých úspor „Normální člověk by ho na mém místě dal zavřít nebo zabít,“ konstatoval.

„Já ho nechci vidět. nebudu ho pronásledovat. Mám na jídlo, mám kde spát, tak mlčím a odpouštím.

Ale nezapomínám.“

Zdá se, že tentokrát to Jožo myslí vážně.
Zdá se, že tentokrát to Jožo myslí vážně.

Opravdu příští rok skončí?

Už několikrát Jožo Ráž ohlásil, že chce skončit, ale zatím vždy pokračoval. „Lidi nás milují a já miluji publikum. Je velice těžké od nich odejít,“ uvedl. Přiznal ale také, že pokračuje dál kvůli kamarádům z kapely, protože potřebují vydělávat. Příští rok ovšem má být zlomový. Bude to 50 let od založení Elánu a poté chce Jožo přestat vystupovat skutečně a definitivně.

Na námitku, že ho to jeho fanoušci nenechají udělat, odpověděl: „Můžou zkusit mě nenechat, ale nenajdou mě.

Já totiž zmizím!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...