Po dlouhé době v kómatu se musela Markéta Fišerová znovu naučit mluvit a hýbat se!

Měla všechno, o čem mohla snít: krásnou tvář, dobře rozjetou kariéru a skvělého manžela. V krátké době se její život drasticky změnil.

V prvních letech nastavil osud Markétě Fišerové (60) tu příjemnější tvář. Pak ale přišlo několik krutých ran, od ztráty miminka po mozkovou mrtvici s trvalými následky. Nevzdala se a ukázala, že je velkou bojovnicí!

Dědeček Markéty Fišerové (60) byl profesionálním hudebníkem. Odtud se nejspíš přenesly rodinné geny do krásné talentované dívky. Ona sama ale neměla žádné ambice stát se herečkou nebo zpěvačkou, jak o tom spousta mladých dívek sní.

Také vás může zajímat ...

Nechala se ovšem od svých blízkých přesvědčit, aby svůj talent využila zápisem na konzervatoř. Studovala tam na hudebně-dramatickém oddělení a brzy si jí všimli televizní i filmoví tvůrci.

Osudového muže si vybrala sama!

Krásnou tmavovlásku si postupně oblíbili diváci, hlavně díky televizním seriálům. Ten první byl z prostředí základní školy a jmenoval se My všichni školou povinní. Markéta tam ve své roli zamotala hlavu mladému učiteli Karfíkovi v podání herce Miroslava Vladyky (61).

S tím si pak ještě zahrála i v dvojdílné televizní inscenaci Nevěsta/Tchyně. Další seriál Třetí patro ji přivedl do učňovského prostředí. Jejím partnerem, který Markétu ovšem nakonec zradil, byl Lukáš Vaculík (58). V té době o ní Jiří Langmajer (54) prohlásil, že má „nejkrásnější úsměv na světě“.

Ani jeden z uvedených mladých herců ale nevstoupil do Markétina osobního života. Vybrala si úplně jiného kluka, který se k ní zdánlivě vlastně ani nehodil. Zatímco Markéta byla trochu divočejší, Marek Eben (62) nepatřil k důrazným dobyvatelům dívčích srdcí.

Chodil rovněž na konzervatoř, i když ne do stejného ročníku. Čas ukázal, že lepšího partnera pro život si Markéta vybrat nemohla. Tehdy ale samozřejmě nemohla vůbec tušit, jak tragický osud ji brzy čeká.

Terezka žila jen pár dnů

Marek Eben chodil o dva ročníky výš a byl dávno známou osobností, díky dětské roli Válečka v seriálu Kamarádi. Později přiznal, že se nezkrotné Markéty docela bál. „“Byla to taková sopka a nevěděl jsem, jak by to s mojí tichou povahou šlo dohromady,“ uvedl v jednom rozhovoru.

Nemohl ovšem popřít, že se mu Markéta líbila. A měl velkou výhodu v tom, že nemusel dobývat on ji, protože se stal jejím vysněným partnerem. „Založil jsem si tehdy kapelu a vzal si ji jako zpěvačku. Nevěděl jsem, že to bude mít takový konec,“ uvedl Marek.

Přátelé, kteří oba dva mladé herce znali, prorokovali jejich začínajícímu vztahu krátké trvání, prý nanejvýš dva týdny. Jejich láska ale byla stále silnější a nakonec je dovedla až do svatební síně a do manželství. Zdálo se, že vytvoří šťastnou rodinu, protože Markéta poté brzy otěhotněla.

Pár čekal holčičku. Markéta ale prodělala chřipku a měla kvůli tomu oslabený srdeční sval. Pak se přidala i tuberkulóza. Dcerka se narodila předčasně v sedmém měsíci a osud jí dopřál jen pár dnů života. Jmenovala se Terezka.

Večer, který vše změnil

Smrt miminka manželský pár těžce zasáhla. Markéta se snažila léčit smutek usilovnou prací. K psychickému vyčerpání se tak přidalo i fyzické. Mělo to patrně vliv na urychlení jiného, skrytého zdravotního problému. V době, kdy mladá herečka šla z role do role a hrála jako o život, přišel jeden osudný únorový večer.

Markéta sledovala televizi a začala jí krutě bolet hlava. Bylo to tak silné, že bezmocně křičela. Marek odvezl svoji ženu do nemocnice. Tehdy si pořád mohl myslet, že se jednalo jen o nějakou akutní nevolnost. Příčina byla bohužel jinde.

Šlo o mozkovou příhodu, kdy se ucpala céva. V nemocnici byla Markéta nejprve při vědomí, ale druhý den ráno se situace rapidně změnila k horšímu. Herečka upadla do bezvědomí. V kómatu pak zůstala dlouhých sedm týdnů a lékaři byli dost pesimističtí, co se týkalo naděje na Markétino přežití.

Jeden čas dokonce v Praze putovala fáma, že je oblíbená herečka už po smrti. Ona se ale ukázala jako bojovnice a dokázala si svůj další život vybojovat. Bohužel se to neobešlo bez trvalých a velmi drsných následků.

Do smrti na vozíku

Po celou dobu, kdy byla Markéta v bezvědomí, jí obětavý Marek navštěvoval a přitom pomáhal sestřičkám i s dalšími pacienty. „Tu a tam, když bylo málo personálu, jsem pomáhal vozit pacienty na sál.“ vyprávěl. Bral to jako velkou životní školu. „Denně se setkáváte se smrtí.

Ráno přijdete, někdo tam leží a za hodinu nebo za dvě je už někde jinde. Sestra ho odpojila od přístrojů, zabalila do mulu a ten přelepila leukoplastí se jménem a rodným číslem. A to bylo všechno.“ Když se pak Markéta probrala, měla ochrnutou tvář a byla trvale odkázaná na invalidní vozík.

Čekala jí dlouhá, několikaměsíční rehabilitace, během které se musela znovu učit mluvit nebo hýbat se. Jako by ran osudu nebylo dost, v té době jí rovněž zemřela na rakovinu maminka – bylo jí pouhých padesát let.

Při rehabilitacích Markétě její manžel pomáhal a chránil jí před zvědavými návštěvami dalších lidí. Nezabránil ale později tomu, v jakém byli šoku, když sympatickou herečku znovu uviděli. Vyčerpávající boj o život změnil její vzhled. Jediné, co se nezměnilo, byly její krásné vlasy.

Hádka ho potěšila!

Úspěšná herečka musela začít svůj život vlastně úplně znovu. Všechno, čeho předtím dosáhla, jak v kariéře, tak v osobním životě, bylo pryč. Měla ale velké štěstí, že jejím manželem byl právě Marek. Ten dokázal, že jeho láska přetrvává opravdu za všech okolností.

Byl pevně rozhodnutý zůstat s ní a nikdy neuvažoval, že by handicapovanou partnerku svěřil do péče nějakého ústavu. Stálo ho to hodně sil, ale zvládal to. Pro Markétu našel skvělou ošetřovatelku a začal vydělávat peníze na to, aby mohl mít svoji ženu doma.

Stal se z něho jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších moderátorů. Neměl to vůbec jednoduché ani z praktického hlediska. K bytu v paneláku, kde s Markétou bydleli, vedlo třiadvacet schodů a on je musel dlouhých sedm let zdolávat se svojí ženou na vozíku.

A ačkoliv lidé většinou nemívají potěšení z toho, když se pohádají, tak Markéta svému muži právě tímhle radost udělala. Šlo o hloupost, jak už to u hádek bývá, konkrétně o špatně vymačkanou zubní pastu, ale bylo vidět, že Markéta má v sobě už dostatek energie na to, aby se mohla přít. Pomáhalo to i Markovi.

Prohlásil, že mu to jeho žena dělá jednodušší právě tím, jak má všechny důvody si stěžovat a přitom to vůbec nedělá. „Když máte vedle sebe někoho, kdo se s tím takhle vyrovná, tak by měla být vaše povinnost aspoň se tomu postoji přiblížit,“ konstatoval.

Na venkově má lepší podmínky

Markéta žije už delší čas odděleně od Marka, ale není to z žádných osobních důvodů. Příčina je ryze praktická. V Praze to pro ni s vozíkem bylo příliš složité a lépe je jí v bezbariérovém a přízemním dřevěném domku nedaleko Karlových Varů. Může tam vyjet ven, přesednout na elektrický vozík a být třeba se psem dlouho na procházce.

Marek tam za ní pravidelně jezdí a dál pro Markétu dělá všechno, co jí na očích vidí!

Odmítla Skopala a zamilovala se do Havelky!

První velkou filmovou roli dostala Markéta Fišerová v roce 1977 ve filmu Řeknem si to příští léto. Hrála tam vesnickou dívku, která nejprve chodila s jedním partnerem – toho hrál Svatopluk Skopal (69) – ale zamilovala se do jiného.

Její srdce tak patřilo Ondřeji Havelkovi (66). Markéta tehdy ještě byla studentkou konzervatoře. Další filmy už nebyly tak výrazné, takže se věnovala hlavně divadlu ve svém rodném Kladně. A právě tam se zamilovala do Marka Ebena, kterého si v roce 1982 vzala!

Její manžel je naštěstí nejen obětavý, ale i úspěšný!

Po drsné životní změně, která ji postihla, měla Markéta štěstí v neštěstí v podobě svého muže. Ten si zaslouží obdiv za to, jak se s těžkou životní zkouškou vypořádal. „Když s vozíkem vyjedete po pětitisící, tak už ani nevíte, že ho vezete. Je součástí vašeho života,“ řekl.

Většina finančních prostředků, které jako úspěšný moderátor vydělával, šla na řešení problémů, které život handicapované Markéty přinášel. Díky své dokonalé profesionalitě vydělával opravdu hodně peněz a mohl si dovolit koupit i vozík za více než sto tisíc korun!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama