Po jednom průšvihu psala Anna Sováková prezidentovi žádost o milost pro manžela!

„Tak jako lidé žijí a snaží se vyhýbat komplikacím, tak Sovák přivolával komplikace, aby mohl žít.“

Manželství slavného herce Jiřího Sováka (+79) a jeho ženy Anny (80) bylo pro něžnější část páru náročné, ale nikdy toho nelitovala. Se svým mužem zažila totiž spoustu zábavy!

Pokud by se měl Jiří Sovák (+79) řídit přáním svého otce, stal by po něm se číšníkem nebo hospodským. V mládí se slavný herec skutečně touto profesí chvíli živil, touha hrát ale byla silnější. Aby si na její naplnění vydělal peníze, neváhal například pracovat i v kamenolomu.

Také vás může zajímat ...

Díky svému talentu postupně rozjel kariéru až na samotný vrchol: stal se jednou z legend českého herectví a jeho výkony zdobily i scénu Národního divadla.

Se ženami to ale tak snadno jako s hraním nešlo.

S jediným synem nevycházel

V prvním manželství se mu narodil syn, který po něm převzal hereckou štafetu. Jmenoval se stejně jako kdysi jeho otec – Jiří Schmitzer (68). Mistr Sovák si jméno počeštil na protest proti německým okupantům. Ačkoliv si spolu otec a syn zahráli v seriálu Chalupáři (tam byl mladý Jiří dokonce Sovákovým vnukem) nebo ve slavné komedii Marečku, podejte mi pero!, jejich vztah nebyl vůbec dobrý.

Po rozvodu byl syn totiž svěřen do péče exmanželky a Jiří Sovák ho tak nemohl vídat. A po letech pak přišla tragédie, kdy Jiří Schmitzer zavinil autonehodu se smrtelnými následky. Byl přitom opilý, musel do vězení a vztah s otcem už se nikdy nenapravil. Ani druhé manželství hereckému velikánovi nevyšlo a jeho osudovou ženou se tak stala až třetí manželka Anna (80).

Cesta k ní ale nebyla tak snadná. Anna měla rodiče v Rožmitále pod Třemšínem, kam „Sovča“, jak mu říkala, jezdil na dovolenou.

Mladá dívka se mu zalíbila, její matka ale vůbec neviděla ráda, že by si dcera měla něco začít s dvakrát rozvedeným hercem, navíc o osmnáct let starším.

Říkal vždy, co si myslí!

Neustále přivolával problémy!

Rázný Jiří si s nesouhlasem budoucí tchyně hlavu nelámal. Napsal jí ostrý dopis, kde ji upozornil, že Anna je už dospělá a může si dělat se svým životem, co se jí zlíbí. „Po tom dopise jsem se rozhodla, že si ho vezmu,“ konstatovala Anna. „Už jsem měla po státnicích, bylo mi téměř dvaadvacet – a to už je věk, kdy se můžete rozhodnout.

Nikdy jsem toho nelitovala.“ Děti spolu manželé Sovákovi neměli, ale Anně to nevadilo. Věděla, že Jiří není zrovna typ, který by si s dětmi rozuměl – a ona sama pracovala jako učitelka, čímž si to trochu kompenzovala. Život po boku slavného herce rozhodně nebyl nudný, už proto, že Jiří na sebe neustále přivolával nějaké průšvihy.

Byl zvyklý říkat své názory nahlas a to často znamenalo malér. Anna byla ta, kdo je za něho často řešil, včetně situace, kdy psala přímo do prezidentské kanceláře. Stalo se to poté, co Sovák zfackoval jednoho režiséra a někdo mu poradil, ať požádá Gustáva Husáka (+78) o milost. „Protože šlo o korespondenci, přehrál to na mě,“ vzpomínala Anna. Napsala tedy dopis prezidentovi.

Sovákovi, který sledoval nějaký hokej, jsem to donesla k podpisu. Ani si to nepřečetl a podepsal to červenou propisovačkou. Přepsala jsem to tedy znovu a stála pak nad ním, dokud to nepodepsal normálně. Tu milost dostal, přišel mu z prezidentské kanceláře dopis.

Nevím, jestli je to legenda, ale doneslo se nám, že se tam nad tím tehdy hodně zasmáli.“

Evžen Huml, to byl celý on!

Po operaci ho organismus zradil

Podzim společného života poznamenaly nemoci Jiřího Sováka. Měl dlouhodobě problémy s chůzí jako následek nehody z 80.let, kdy ho na silnici porazilo auto. Když si pak na chalupě ve Stříbrné Skalici zlomil klíček stehenní kosti, vyžádalo si to operaci. Po ní bohužel přišly komplikace, kterým slavný herec podlehl.

Jeden den ho jeho žena ještě navštívila v nemocnici, ale když mu druhý den vezla palačinky, už je nebylo komu předat.

Jak ale sama Anna prohlásila, Jiří Sovák tady s námi dál zůstal a zanechal po sobě ničím nesmazatelnou trvalou stopu – pro ni i pro diváky.

Vysoká škola tolerance a s červeným diplomem

Žít s Jiřím Sovákem bylo náročné. Anna to zhodnotila slovy: „Během našeho manželství jsem vystudovala vysokou školu tolerance. S červeným diplomem.“ Myslela to samozřejmě částečně s nadsázkou, protože měla manžela ráda i s jeho cholerickou povahou. Říkala, že je to „líbezný cholerik“. Nejlépe prý Jiřího vystihovala jeho role Evžena Humla v populárním seriálu Chalupáři.

Tam nemusel nic hrát, takový prostě byl.

Dovedl ale Anně složit i poklonu, třeba větou: „Když něco nevím, zalistuji ve své ženě.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...