Po manželově smrti se Alena Mihulová cítila na světě sama a na čas propadla alkoholu!

První a životní láskou se pro ni stal muž o dvě generace starší!

Když šla Alena Mihulová (55) na konkurz k filmu Sestřičky, netušila, že se tím změní nejen její pracovní život, ale hlavně ten osobní. Její osudový muž byl o 41 let starší, přesto s ním prožila spoustu krásných let.

Dětství měla Alena Mihulová (55) sice klidné, ale trochu rozhárané. Byla sice milovaným dítětem, ale hodně času trávila v celotýdenních jeslích nebo školkách, později pak na internátech. Maminka totiž musela pracovat na směny a otec měl problémy s alkoholem. O těch ovšem Alena tehdy nevěděla, v paměti jí zůstal jako zábavný bohém.

Také vás může zajímat ...

„Byla jsem takové víkendové dítě – o víkendech doma hýčkané,“ vzpomínala. Vždy, když se měla na konci víkendu vrátit do cizí péče, plakala, vztekala se a prosila.

„Zkoušela jsem, co by mohlo fungovat, aby mě tam neodvezli,“ uvedla. Rodiče se rozvedli, když bylo Aleně deset let a s tátou se pak příliš často nevídala. Možná právě proto podvědomě hledala staršího muže, který by jí ho v životě nahradil.

Na konkurzu si nejprve nevěřila

V dětských představách o svém budoucím povolání se Alena neviděla jako herečka. Přála si být například učitelkou. Hraní se věnovala později jen amatérsky. Nastoupila na střední ekonomickou školu, ale učení jí příliš nešlo. Už v prvním ročníku měla na vysvědčení čtyři čtyřky, takže se obávala, že bude muset skončit.

Její budoucnost nabrala jiný směr, když se Alena dozvěděla od kamarádky o konkurzu k Sestřičkám. Moc se jí tam nechtělo, kamarádku tedy vzala s sebou. Na místě samotném jí připadalo, že je tam navíc. Většinu uchazeček totiž tvořily dlouhonohé blondýnky. Konkurz trval dlouho a Alena už to chtěla vzdát, protože si jí nikdo nevšímal.

„Nakonec na mě ale zavolal pomocný režisér: tak ta malá černá, pojďte sem,“ líčila osudovou chvíli. Stačilo jí zahrát tři scénky a už tušila, že konkurz vyhraje. Nemýlila se.

Hned při první scéně zapomněla text

V Sestřičkách hrála dívku, která nemá zkušenosti s láskou. To odpovídalo i jejímu dosavadnímu osobnímu životu. Jedinou její platonickou „známostí“ byl chlapec, který na ní čekával u vlaku z Brna.

„Měl znaménko na tváři a nosil mi konvalinky,“ popisovala. „Byl strašně hodný, vysoký, krásný, ale příliš mě miloval. Vodili jsme se za ruku, a to bylo všechno, bylo nám šestnáct.“

Režiséra Karla Kachyňu (+79) vůbec neznala a její první dojmy nebyly nic moc. Sledoval, jak jí v dámské šatně oblékají kostymérky. „Říkala jsem si, co tady ten chlap sedí a čučí na ženské,“ vzpomínala. Ani začátky natáčení nebyly pro nezkušenou amatérskou herečku snadné. Hned první scéna byla hodně náročná, jednalo se o porod v sanitce.

Alena se cítila sebevědomě, to jí ale přešlo, když padla první klapka. Stalo se jí to, co se stává i zkušenějším hercům: zapomněla text. Vůbec netušila, co má říkat. Režisér seděl v rohu sanitky a začal na ni křičet. „Vyběhl ven a řval, že mě zabije. Naštěstí mě kolegyně uklidnila, že prý je takhle vzteklý pořád,“ prozradila Alena.

Rozešli se jen na pár měsíců

Další spolupráce ale už probíhala příjemněji. Karel Kachyňa pochopil, že křikem by ničeho nedosáhl a tak zvolil vlídnější tón. A Alena pak podávala skvělý herecký výkon.

Stalo se ale ještě něco jiného. Do charismatického staršího muže se zamilovala. Vůbec v té chvíli nepřemýšlela o tom, že je o více než čtyři desítky let starší. Brala svoji nečekanou lásku jako normální věc.

Teprve reakce okolí jí začaly upozorňovat, že o nic moc běžného se nejedná. Usoudila proto, že bude lépe, když její láska zůstane utajena. „Bohužel jsem brala ohled na mínění ostatních.

Vnitřně jsem se takovému tlaku bránila, ale neubránila,“ konstatovala. To, že se nejedná o zrovna typické pouto mezi mužem a ženou, bylo jasné i režisérovi. Jenže pokusy tajný vztah ukončit se míjely účinkem.

Vydrželi bez sebe jen několik měsíců. V té době zkoušela Alena navazovat kontakt s mladšími partnery, ale to jí nešlo. „Většinou bojovali o teritorium, takové to kdo z koho, školili mě, předělávali,“ vysvětlovala.

„Byli to krásní, inteligentní muži, jen nebyli pro mě. Zpětně na ně vzpomínám s láskou a doufám, že i oni na mě. Ale upřímně, asi jsem podvědomě věděla, že Karel nemá konkurenci.“ Situace pomalu spěla k zásadnímu rozhodnutí.

Nejkrásnější dárek

Jako první se o vztahu Aleny se starším mužem dozvěděla její matka. Kupodivu nebyla nijak pohoršená a partnera své dceři nevymlouvala, ani nepoukazovala na vysoký věkový rozdíl.

Naopak řekla, aby se ho Alena držela, protože „má zkušenosti a hned jí nezbouchne“. Po deseti letech vztahu mladá herečka věděla, že má jen tři možnosti: svatbu, rozchod nebo se zbláznit.

„Rozejít jsem se nedokázala, do blázince se mi nechtělo, tak jsem si řekla, že si ho vezmu,“ uvedla. Partner jí ale předběhl. Navrhl jí sňatek, ovšem s jednou podmínkou: že spolu budou mít dítě.

„Bál se, abych mu za pět let neutekla v touze stát se mámou,“ objasnila herečka. A ví, že by k tomu určitě došlo, protože bez dítěte být v životě nechtěla.

Dceru Karolínu (26) pak přivedla na svět jako dárek k sedmdesátým narozeninám Karla Kachyni. „Nikdy jsem ho neviděla tak šťastného i rozpačitého a vyděšeného zároveň,“ vzpomínala. Od svého protějšku dostala prstýnek jako poděkování, ale ruce se mu prý třásly natolik, že jí ho ani nemohl navléknout.

Měnil se jí před očima

Čas postupně ale ukázal, kdo je tady pánem. S vysokým věkem manžela přišly zákonitě i nemoci. Už ve svých sedmnácti letech však Alena Karlovi slíbila, že se o něho bude starat i ve stáří.

Dodržela to, třebaže jí to stálo hodně sil. „Vím, že jsem to musela očekávat, když jsem si brala muže o dvě generace staršího, ale realita té hrůzy mě zaskočila,“ komentovala zpětně problémy, které nastaly.

Manžel se jí měnil před očima a Alena dlouho nevěděla, co mu je. Drtily ho dvě vážné nemoci – ty se pak staly i příčinou smrti. Alena ovšem slíbila, že nikdy neprozradí, o jaké nemoci se jednalo.

Poté, co manžel zemřel, cítila se náhle na světě strašně sama. Z nahromaděného stresu se dostávala nevhodným způsobem: pitím alkoholu.

Motivací nad tím, aby závislost na pití porazila, měla samozřejmě ve své dceři. Do jejího života vstoupil další muž, se kterým prožila pět let. Jednalo se znovu o výrazně staršího partnera, byť ne o tolik. Zdeňku Duškovi (78) bylo více o 22 roků. Vztah ovšem nevydržel.

Lituje, že neměla více dětí

V jednom rozhovoru odpovídala Alena na otázku, co jí zpětně nejvíc mrzí. Přiznala, že by bývala chtěla více dětí než jedno. „Nebýt toho, že manžel byl ve vysokém věku na to, abych mu porodila další dítě, tak bych jich určitě měla víc,“ konstatovala. Dnes už je sama se sebou vyrovnaná.

„Svědčí mi, jak žiju, je mi dobře se sebou, mám hezký život,“ uvedla.

„Naučila jsem se netrápit a neobtěžovat se něčím, co se třeba v budoucnu ani nikdy nestane nebo to nebude tak hrozné, jak si představuju,“ řekla. „Vědomě přehazuji výhybku a myslím na něco jiného. A když mi to nejde, zvednu se a jdu něco dělat.“

Odlišná orientace její dcery Alenu nijak nezaskočila

Vcelku s klidem přijala Alena fakt, že se její dcera Karolína přihlásila k lesbické orientaci. Nijak jí to nezaskočilo ani nezklamalo, čehož se dcera nejprve bála. Alena jí řekla: „Karolínko, ty nikomu nelžeš, nekradeš, nikoho jsi nezabila, nepodvádíš a já tě nebudu milovat míň.“

Věří tomu, že stejně by se zachoval i Karel Kachyňa, i když byl mužem ze staré školy a bylo by to pro něho větším překvapením. „Myslím, že dceru tak miloval, že by ji prostě měl rád takovou, jaká je,“ konstatovala herečka.

Byla zvyklá, že nedával najevo moc emocí a nehádal se

Po boku svého staršího partnera získávala Alena první partnerské zkušenosti. Vyhovovalo jí, že Karel Kachyňa je světem protřelým člověkem. Zvykla si i na to, že nedával najevo moc emocí. „Proti mně byl suchar, všechny emoce měl ve filmech,“ konstatovala.

Vadilo jí, že partner moc nemluvil, podle jeho názoru prý málomluvná manželství měla vždy největší šanci na výdrž. Když se Alena zkoušela hádat, nechal jí prý vymluvit, četl si noviny, zatímco ona povídala. Pak je odložil a řekl, že má pravdu. A jí stačilo, že jsou spolu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama