Po manželově tragické nehodě měla Eva Klepáčová pocit, že pro ni skončil svět!

Jeden rok se cítila nejšťastnější v životě a hned ten další chtěla zemřít!

Herečku Evu Klepáčovou (+79) si budeme dál pravidelně připomínat i díky dvěma pohádkám. V Hrátkách s čertem jako Káču a v kultovním Mrazíkovi jako hlas Nastěnky. Její život ale v některých etapách pohádku nepřipomínal!

Pokud se někdo narodí v uměleckém prostředí, je dost pravděpodobné, že nějaké ty geny po rodičích podědil. Byl to i případ Evy Klepáčové, jejíž otec byl tanečníkem v Národním divadle a matka byla rovněž tanečnicí a herečkou, dokonce v Osvobozeném divadle. Malá Eva propadla kouzlu mikrofonu v proslulém Dismanově dětském rozhlasovém souboru.

Možná i tahle prvotní zkušenost jí v dospělosti přivedla k dabingu, ve kterém opravdu vynikala – a za který byla v roce 2007 oceněna za celoživotní mistrovství.

Josefovi se po manželce dodnes stýská.
Josefovi se po manželce dodnes stýská.

Začalo to u zkoušek

Také vás může zajímat ...

Po základní škole a gymnáziu šla Eva studovat DAMU. Když dělala zkoušky, členy poroty byli i stávající studenti, mimo jiné i Josef Zíma (84). Eva ho už potkala předtím v kavárně Hybernia, ale to netušila, jak se jednou jejich životy osudově propojí. U zkoušek se spřátelili a postupně se z jejich vztahu vyvinula láska, která opravdu rozdělila až Evina smrt.

Hrát divadlo začala Eva v Liberci a pak přešla do pražského Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (dnes je to Švandovo divadlo). V 50. letech se rozvíjela i Československá televize a Eva byla u toho, nejen jako konferenciérka – uváděla i silvestrovský pořad – ale také třeba jako tvář z reklam.

Zatímco kolegové ji kritizovali, že se k něčemu takovému propůjčila, ona se za to nestyděla a vždy na své průkopnictví ráda vzpomínala.

Proslavila ji role Káči v Hrátkách s čertem.
Proslavila ji role Káči v Hrátkách s čertem.

Partnera pronásledovaly ctitelky!

Velký úspěch zaznamenala Eva účinkováním v pohádce Hrátky s čertem, kde ztvárnila hubatou Káču. Stejný pohádkový úspěch měl i Josef Zima díky roli prince Radovana ve filmu Princezna se zlatou hvězdou. Však také paměti, které Eva sepsala začátkem tisíciletí, nesly název Princ a Káča. Eva točila i další filmy.

Během letního natáčení jednoho z nich, který se jmenoval Slečna od vody – a v němž hrála hlavní roli – se za Josefa Zímu provdala. Eva si ponechala své rodné příjmení. Svatbu měli jak úřední, tak církevní; za svědky jim šli herec Lubomír Kostelka (89) a režisér Bořivoj Zeman (+79). Zanedlouho se jim narodila dcera. Eva musela bojovat s popularitou svého manžela.

Neustále ho pronásledovaly zástupy ctitelek. Stalo se to až neúnosným, zvlášť když zjistily jeho telefonní číslo. Telefon pak vyzváněl i uprostřed noci a situaci vyřešila až změna čísla. To ale byla pouhá nepříjemnost.

Za rok po svatbě ovšem přišla skutečná tragédie s tvrdými následky!

Byli spolu celý život.
Byli spolu celý život.

Deprese jí zůstaly na celý život!

V roce 1959 se Evin manžel vracel z vojenského cvičení, společně s dalšími třemi lidmi. Seděl za volantem. Kvůli mikrospánku sjel ze silnice a v plné rychlosti narazil do stromu. Následky byly kruté: těžká zranění všech, včetně zpěvačky Judity Čeřovské (+72), která nehodu odnesla rozdrcenou pánví a utrženou ledvinou.

Nejhorší bylo, že jeden ze zraněných, režisér Jiří Jungwirth (+38) později zemřel, i když to nebylo přímo na následky autohavárie. Vojenský prokurátor odsoudil Josefa Zímu k tříletému podmíněnému trestu. Eva utrpěla šok. Měla pocit, že její život se zhroutil a chtěla ho tedy ukončit. Vzala do náruče malou dcerku a chtěla skočit z okna bytu na pražských Vinohradech.

Dítě jí naštěstí matka vytrhla, sebevražednému pokusu Evy ale nezabránila. Herečka přežila, ale dlouho se léčila z těžkých zranění a celý život bojovala s maniodepresivními stavy. Patnáct let před smrtí nazpívala se svým mužem krásnou písničku, nazvanou S láskou. Když v roce 2012 ve spánku zemřela, zazněla tahle píseň poté na jejím pohřbu.

I když nebyl osud k Evě Klepáčové vždycky obrácen tou přívětivější tváří, v jednom směru měla neobyčejné štěstí: prožila více než půl století po boku muže, kterého milovala a který miloval jí!

Do těchto očí se zakoukal Josef Zíma navždy.
Do těchto očí se zakoukal Josef Zíma navždy.

Musela pracovat anonymně!

Po roce 1968 se mnoho umělců ocitlo na černé listině režimu za své postoje v době dramatických srpnových událostí. Eva Klepáčová a Josef Zíma patřili mezi ně. Týkal se jich mimo jiné i zákaz práce v Československém rozhlase. Eva musela mít „krytí“ kolegů. Pracovala dál anonymně, hlavně v reklamě nebo při tvorbě naučných filmů.

Její manžel našel útočiště na poli dechovky, kterou pak v následujících letech naprosto ovládl a stal se jejím nekorunovaným králem.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...