Po narození dcery jel Petr Kostka na dovolenou s bývalým mužem své ženy!

„Předchází mě opravdu rozvětvená komediantská rodina v tom pravém slova smyslu.“

Jeho první filmovou rolí byl sice kdysi „chuligán“ a vůdce party, ale všichni máme vynikajícího herce Petra Kostku (78) v povědomí výhradně jako galantního džentlmena.

Někteří slavní čeští herci, které obdivujeme už více než půl století, měli se svojí profesí na co navazovat. Pocházeli totiž z velkých hereckých rodů. To je i případ sympaťáka Petra Kostky. V jeho rodokmenu se vyskytovalo divadelní řemeslo už v 19. století!

Také vás může zajímat ...
V Sanitce měl zajímavou roli emigranta.
V Sanitce měl zajímavou roli emigranta.

Postihla ho velká tragédie!

Poprvé si Petr zahrál už v dětství, nešlo ale o žádnou velkou roli, byl jen čertem přivázaným k vánočnímu stromku. Studovat šel na vyšší hospodářskou školu, prý hlavně kvůli tomu, aby se tam naučil těsnopis. „Řekli mi totiž, že jsou to takové klikyháky, kterým nikdo nebude rozumět,“ vysvětloval. Herecká krev se ale nezapřela a tak stejně nakonec nastoupil na DAMU.

Už během studia si zahrál v několika filmech. DAMU nedokončil a nastoupil do Městských divadel pražských. Před kamerou na sebe upozornil už ve svém debutu Probuzení, kde po boku Jany Brejchové (77) hrál mladého delikventa. Velkým úspěchem pak byla role jednoho z popravených studentů ve slavném válečném filmu Vyšší princip.

Zatímco v kariéře se mu dařilo, jeho soukromý život postihla koncem 60. let velká tragédie. Manželka Ingrid, se kterou měl dvě dcery, zahynula v roce 1969 při autonehodě. Petr si vzal obě dcerky do své péče.

A protože jeho novou partnerkou se stala herecká kolegyně Carmen Mayerová (72), která už ze svého rozvedeného manželství jednu dceru měla, najednou tu byla neplánovaně rodina se třemi dětmi.

K nim pak přibyla ještě další dívka, Tereza, jejímiž rodiči byli právě Petr a Carmen.

Uniforma mu sedla!
Uniforma mu sedla!

Berete se dobrovolně?

Carmen měla na české poměry exotické rodiče, tatínek byl Němec, maminka Španělka z ostrova Mallorca. Do Prahy se dostala z Hradce Králové – díky jejím výkonům v tamním divadle přišla nabídka z Městských divadel pražských. Kdyby bývala chtěla, mohla v osudovém roce 1968 zůstat v cizině, kde se zrovna nacházela. Láska k Petrovi byla ale silnější, i když v té době ještě nebyla Carmen rozvedená.

S jejím bývalým manželem měl pak oblíbený herec skvělé vztahy. Když se narodila dcera Tereza, jel s ním a s ostatními dcerami na společnou dovolenou, aby měla Carmen doma klid. To už byl spolu herecký pár i úředně, i když se jim do svatby původně moc nechtělo. Přiměly je k tomu vlastně dcery, které si přály, aby spolu nežili jen tak na hromádce.

Zábavné bylo, že oddávající úředník odříkával při obřadu obvyklou řeč o budoucí rodině a Petr s Carmen už měli ve své péči tři děti.

V roli lovce věrných žen.
V roli lovce věrných žen.

Kvůli Tereze přestal kouřit!

Petr a jeho žena se stali jednou z nejpopulárnějších hereckých dvojic u nás – a také párem, kterému vztah v této oblasti vydržel až do zralého věku. Ne, že by nedocházelo občas k hádkám; to je běžné v každém manželství. Přes španělský temperament, který má Carmen v krvi, to byl vždy spíš Petr, který vyletěl jako čertík z krabičky. Jednou už měl dokonce sbaleno, že odejde pryč.

Ve dveřích si ale uvědomil, že vlastně nemá kam jít a skončilo to tím, že se dané situaci oba se ženou zasmáli. Větší problémy měl Petr se svojí dcerou Zuzanou (55) z prvního manželství. Její přiznaná lesbická orientace tolerantnímu herci nevadila, dotklo se ho ale, jak se Zuzana zachovala ke své přítelkyni.

Poté, co partnerka onemocněla rakovinou, považovala ji už jen za komplikaci a našla si jinou lásku. Z nemocnice pak přítelkyni Zuzany údajně musel vozit Petr Kostka. Zato nejmladší dcery Terezy si herec vždy vážil, dokonce natolik, že se nechal přesvědčit, aby přestal kouřit. Tereza mu do očí řekla, že si nepřeje, aby umřel.

Prohlásila to prý natolik sugestivně, že jejímu otci nezbývalo nic, než se nikotinového návyku opravdu vzdát.

Nějaký čas byl pak nervózní zejména na kuřáky, ale překonal to!

Oba pomáhají chudým dětem v cizině.
Oba pomáhají chudým dětem v cizině.

Čtyři dcery? A není to málo?

Vychovat čtyři dcery, to je docela výkon i na tak silnou osobnost, jakou je Petr Kostka. Jemu ale tenhle počet nestačil a pořídil si ještě pátou. Tu má ale v cizině. Jednalo se o holčičku z Ugandy jménem Shamin. K adopci na dálku nemusela v roce 2001 Petra jeho žena dlouho přemlouvat. Společně pomohli malé Shamin získat vzdělání.

Petr africkou dívku, které je dnes už přes 20 let, byl i několikrát navštívit.

Také jeho dcera Tereza adoptovala na dálku holčičku, pro změnu z Indie.

Další dcera, ale pouze filmová.
Další dcera, ale pouze filmová.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...