Po natočení jednoho známého filmu dostala Marta Vančurová hodně urážlivý dopis!

Manžel jí opustil v době, kdy byla vážně nemocná – a navíc čekal dítě s jinou!

Start do života i do herecké kariéry měla Marta Vančurová (72) skvělý. Jak to tak ale bývá, přišly i vážné komplikace – ty se týkaly hlavně osobní stránky.

Herečka Marta Vančurová (72) miluje přírodu. Má to tak od dětství. Přestože vyrůstala na dohled od Prahy, Lhotka byla tenkrát ještě opravdovým předměstím. Prázdniny pak trávila u babičky v Kolíně.

Také vás může zajímat ...

Vzpomíná na ně ráda. „Babička nás naložila do čtyřkoláčku se svačinou, na zádech jsme měli ruksáčky na šišky do kamen a chrundí na zátop a jeli jsme do lesa. Děti jsou vnímavé, tak se mi to všechno zadřelo pod kůži – ta voňavá hromada bylinek, ticho v lese,“ líčila v jednom rozhovoru.

Televizní seriál Synové a dcery Jakuba skláře.

Nahé scény skončily v trezoru

Pro Martu se z pobytu v lese stala potřeba na celý život. Vždy, když jí něco v životě trápilo, „zalezla mezi stromy“, jak uvedla. Chtěla jsem dělat přijímačky na přírodní vědy a měla jsem takový plonkový rok, kdy jsem ty přijímačky nestihla, takže jsem pracovala v hydrometeorologickém ústavu.

Jenže předtím jsem zpívala v dětském pěveckém sboru a pan režisér Josef Henke tehdy točil nějakou pohádku v rozhlase. My jsme byli rozhlasový soubor a on si vybral tři holky, bylo nám asi šestnáct, abychom mu nazpívaly jednu písničku. Nějak si mě zapamatoval a potom mě pozval na natáčení rozhlasové hry Malba na dřevě.

A to byl vlastně moment, který asi určil moji další cestu.“ Marta tedy studovala DAMU a hned začala dostávat zajímavé role, i když taky hodně náročné. Jejím prvním filmem byl snímek Nevěsta, který režíroval Jiří Suchý (89). Tam se Marta musela před kamerou i svléknout. Strašně se styděla, ale zvládla to.

Tehdy jí ale mnoho lidí v kinech nevidělo, protože Nevěsta skončila brzy v trezoru.

Ve filmu Den pro mou lásku.

Brigáda žen ji odsoudila!

Přišly další úspěšné filmy, jako komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo drama Den pro mou lásku – příběh mladého páru, kterému zemře dcerka. Také v posledně jmenovaném snímku měla odvážnou milostnou scénu, i když byla decentně natočená. Po letech Marta v jednom pořadu vzpomínala, jak jí právě kvůli nahotě ve filmu přišel urážlivý dopis.

„Vím, že když někdo hodně točí a je na očích, přináší mu to obdiv nebo nenávist, to k tomu patří,“ konstatovala a dodala: „Po filmu Den pro mou lásku jsem dostala dopis: Vážená soudružko, naše brigáda socialistické práce se shodla na tom, že jste kurva.“ Partnera ve filmu jí hrál Vlastimil Harapes (74), se kterým pak zůstali celoživotními přáteli.

„Naše přátelství trvá už mnoho let a jsem za něj osudu vděčná. Vlastík je totiž nejen výjimečný umělec, ale také dobrý psycholog. Je mi s ním veselo, dokáže věci vylehčit. Vím, že mu můžu kdykoliv zavolat a vždycky tu bude,“ ocenila svého filmového partnera.

Zajímavé bylo, že se s Vlastimilem před kamerou setkala i ve filmu Bolero – a opět zde hráli manželský pár, který přijde o dceru, i když v tomto případě dospělou. Role přibývaly a s nimi také popularita. Marta poznala i její stinné stránky. Jeden čas drsně usilovala o její přízeň fanynka, která jí komplikovala život.

Na jejích divadelních představeních sedávala v první řadě, potom jí vždy sledovala až domů, kde občas i zvonila.

Trvalo to půl roku, než se podařilo všechno vyřešit a dotyčná pronásledovatelka byla umístěna do ústavu pro duševně nemocné.

Z komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!

Otřes mozku na motorovém člunu

Jednou šlo Martě dokonce při natáčení i o život. Psal se rok 1974, když hrála na Slovensku ve filmu V každom počasí. Marta měla roli závodnice na motorovém člunu. Protože u Bratislavy se opravdu konal jeden evropský závod, filmaři chtěli využít opravdovou atmosféru, jakou by jinak nezískali. Čekali tedy, až závody skončí, aby ještě zachytili diváky na mostě. Marta měla vjet na Dunaj.

„Závody skončily a já skutečně vyjela na řeku,“ vyprávěla. „Jenže v tu chvíli zpoza nedalekého pilíře vyrazil motorový člun, ve kterém jako by nikdo nebyl. Jel po proudu, já vyjela kolmo na řeku, a netušila jsem, že se blíží. Pak jsem se tím směrem podívala a už nic nevím. Přejel mě.“ Chyba byla v tom, že jeden maďarský mechanik hned za cílem vlezl do lodi, aby tam něco spravil.

Nedíval se, že někdo znovu vjel na vodu a tak došlo ke srážce. Marta měla otřes mozku a pořádnou podlitinu, takže natáčení muselo být o týden odloženo!

Měla pak co dělat, aby se překonala a do člunu znovu vlezla.

Jiří Suchý jí dal první šanci.

Nevěděla, jestli se druhý den probudí!

Mužem, který změnil Martě život po osobní stránce, se stal kameraman Jan Malíř (72). Ten se do ní zamiloval okamžitě, jak jí spatřil v prvním filmu Nevěsta – a nebylo to určitě jen kvůli těm obnaženým scénám. Pár spolu dlouhá léta žil, ale do svatební síně nikdy nevkročili. Narodil se jim syn.

Roky to opravdu vypadalo, že pro skutečně pevný vztah není žádné oficiální potvrzení ve formě manželství zapotřebí. Pak ale přišly pro oblíbenou herečku velmi těžké životní chvíle. Dozvěděla se, že má rakovinu prsu. Tuhle drsnou skutečnost tajila jak před kolegy v divadle, tak i před veřejností. Sváděla s nemocí těžký boj.

Přiznala dokonce, že byly dny, kdy netušila, jestli se další ráno ještě probudí. Statečně se ale rvala o život a nesrazilo jí ani to, že právě v této nesnadné době jí opustil její partner a otec syna. Navíc čekal dítě s ženou mladší o třicet let. Marta v té době byla ráda, že vůbec dýchá. Lékaři jí doporučovali chodit na procházky.

Bydlela tehdy na Vinohradech a tak každý den chodila do nedalekých Havlíčkových sadů. „Je tam takové místečko – čtyři jinany a pod nimi lavička – tak tam jsem seděla a dýchala. Domů jsem šla asi čtyři hodiny, krok za krokem. Víc to nešlo,“ popisovala svůj tehdejší stav. V kritickém období pro ni byl velkou oporou její syn a jedna kamarádka, která o všem věděla.

Zpětně se Marta na svůj boj dívá jako na čas, kdy člověk přijde o dosavadní jistoty.

„Dnes můžu říct: co mě nezabije, to mě posílí,“ konstatovala.

Když jí lidé poznají na ulici, usměje se na ně!

Sláva během kariéry skromné Martě Vančurové nestoupla do hlavy. Nehrála si na celebritu. Vyprávěla o sobě, že žije jako každý normální člověk: chodí nakupovat, jezdí tramvají a podobně. „Nikdy jsem se nezabývala tím, jestli mě lidé poznávají, i když jsem v určitém období byla hodně na očích,“ řekla. „Když dnes poznám, že mě lidé rádi vidí, samozřejmě mě to potěší.

Většinou se usmějí, a protože mám lidi ráda, usměji se také a často dřív než oni.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama