Po předčasném úmrtí druhého manžela už Jiřina Švorcová žádný vztah nehledala!

Všichni kolegové v divadle se k ní otočili zády, včetně těch, kterým pomohla!

Herečka Jiřina Švorcová (+83) dodnes působí na různé lidi naprosto rozdílným způsobem. Někteří v ní vidí jen politickou aktivistku, jiní zase oceňují, že si celý život stála za svými názory, i když na to pak doplatila.

Na svět přišla Jiřina Švorcová (+83) v Kociánovicích u Hradce Králové. Měla tři sourozence, přičemž bratr Václav (+94) se rovněž stal hercem. Poměrně brzy přišla o tatínka, stavebního dělníka. Rodina se potom přestěhovala do Prahy.

Také vás může zajímat ...

Prvního muže poznala u Jadranu!

V souvislosti s jejími známými postoji možná překvapí, že jako malá byla zbožná a vychovávaná ve víře. Vedli ji k tomu prarodiče – dědeček byl kostelník. „Měla jsem dlouhý seznam těch, za něž se bylo potřeba každý večer před spaním pomodlit.“ Díky tomu, že pravidelně chodila do kostela, dostala se později na učitelský ústav. Zpívala totiž ve sboru a od tetičky se naučila číst z not.

To bylo jediné, čím se mohla prokázat při zkouškách. „Kdyby mě začali zkoušet z jiných předmětů nebo přijímat na základě mých znalostí, tak bych asi moc neuspěla,“ přiznala sebekriticky. O herectví se zajímala od v dětství, hrála prý už ve školce a v době dospívání i skládala básničky a hodně recitovala.

Ve čtrnácti se dostala do komparzu vinohradského divadla, se kterým byla nejvíc spojená její kariéra. Bratr Václav pro ni byl inspirací v tom, co dál se životem – Jiřina šla studovat na konzervatoř stejně jako on. Svého prvního manžela poznala ještě během studií. Došlo k tomu v tehdejší Jugoslávii, kam byla s několika dalšími studenty poslána za odměnu.

Hudebník Jindřich Rohan (+58) jí zaujal, ona jeho také a vztah byl na světě.

Jiřina tak měla možnost odejít jako vdaná žena z domova a dokázat mamince, že se o sebe umí postarat sama.

Říkala mu „Voloďa“

Zpětně si Jiřina Švorcová uvědomovala, jak svého prvního manžela musela ranit, když se s ním rozvedla kvůli jinému muži. Onou osudovou láskou jejího života, trvající pak osm let, byl herecký kolega Jiří Vala (+76). Přebrala jí ho další kolegyně Jiřina Jirásková (+81), což mezi oběma ženami vyvolalo celoživotní nenávist.

Po nešťastném konci vztahu s Valou se Jiřina Švorcová seznámila s výtvarníkem Vladimírem Šoltou (+53). Sebevědomý muž měl v žilách ruskou krev a tak mu herečka říkala „Voloďa“. Bohužel ani v tomto vztahu se nenaplnila role matky, po které Jiřina toužila a tak zůstala bezdětná. V manželství s Vladimírem musela nejprve bojovat s jeho žárlivostí, později pak s partnerovými sklony k alkoholu.

Ty nejspíš stály i za jeho předčasným úmrtím – zemřel totiž v pouhých 53 letech po pádu ze schodů. Poté, co Jiřina ovdověla, už s žádným dalším mužem svůj životní osud nespojila.

Tím víc se ale projevovala společensky, míněno politicky.

Když mohla, tak pomáhala

Velkou popularitu si získala díky seriálu Žena za pultem, i když Jaroslav Dietl (+56) prý původně roli prodavačky Anny Holubové psal pro Janu Hlaváčovou (80). Po roce 1989 jako jedna z mála „nepřevlékla kabát“ a zůstala věrná svým názorům. Protože byla v předchozím režimu hodně viditelná, musela z divadla odejít. „V nepřátelské atmosféře se nedá dýchat, natož hrát a mít potěšení se spolupráce.

Neměla jsem jiné východisko než dát hodinovou výpověď a jít do důchodu,“ uvedla. Nejvíc jí trápil pocit křivdy, protože pokud mohla, sama ¨se za kolegy přimlouvala, včetně těch, kteří měli zákazy. Hanu Hegerovou (86) dokonce dostala z vězení, kde si zpěvačka odpykávala trest za údajný podvod. Ne všichni se k ní ale obrátili zády.

Její velká kamarádka Helena Růžičková (+67) prohlásila rozhořčeně: „Pomohla tolika lidem a ti dneska za to, když ji potkají, jdou raději na druhý chodník. Chce se mi z nich zvracet.

“ Herečka, na kterou nikdy nebudou mít lidé jednotný názor, zemřela v roce 2011, ale hádky a kontroverze budí dodnes.

Místo auta měla zaplatit litry vína!

Pěknou legraci si z Jiřiny udělal její druhý manžel, když byli v pořadníku na auto. Jednoho dne přišel domů s tím, že se v Mikulově opil a teď mu přišel list, že má na nákladovém nádraží tisíc litrů vína. Vypadalo to, že peníze našetřené na auto padnou na víno z Moravy. Jiřina už v duchu počítala, komu všemu mohou víno prodat, když ji manžel přestal napínat a vytasil se s poukazem na volhu.

Vybrali si růžovou barvu.

„Všichni se nám smáli, že jsme projeli pudinkem, ale když později barva zoxidovala, byla krásná.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...