Po přestěhování do Prahy hrozilo Miroslavu Donutilovi, že bude muset ukončit kariéru!

Na svoji ženu nežárlí, obdiv jiných mužů vůči ní mu naopak lichotí!

Promo fotografie k seriálu Doktor Martin, který se natáčel v prostředí Beskyd.

Život herce Miroslava Donutila (68) probíhal z podstatné části bez problémů. V Brně úspěšně nastartoval kariéru, celkem brzy si našel i osudovou ženu. Nepříjemnosti mu ale přinášela záhadná nemoc po úrazu z mládí!

Tatínek Miroslava Donutila (68) byl soudcem a později vojákem z povolání. Znamenalo to časté stěhování, takže oblíbený herec a bavič se narodil v Třebíči, ale nejsilnější vztah má k Brnu. Když se rozhodoval o svém budoucím povolání, ve hře byly dvě možnosti, ovšem ani jedna z nich se netýkala herectví.

Také vás může zajímat ...

Sám Miroslav to popisoval takto: „V době, kdy jsem končil střední školu, tak jsem neměl úplně jasno. V podstatě jsem přemýšlel nad novinařinou nebo prací hajného. Ale to všechno vzalo za své poté, co jsem propadl z francouzštiny.“ Zkoušku z uvedeného jazyka musel opakovat, čímž se jeho maturita zpozdila. Proto šel nakonec k přijímačkám na JAMU, kam ho vzali.

Nikdy toho nelitoval, protože obě ty další profese – hajného i novináře – si užil alespoň jako herec.

Bez peněz, ale se spoustou milenek!

Nejpopulárnějším brněnským divadlem byla Husa na provázku (později se muselo přejmenovat na Divadlo Na provázku, protože za „husu“ lidé dopisovali „k“). Miroslav se stal jeho členem a začala mu skvělá bohémská etapa života. Rozhodně se netopil v penězích. „Pracovali jsme sice v nádherném divadle, ale v nepříliš nádherné době,“ popisoval herec v jednom rozhovoru.

„Táhli jsme všichni za jeden provaz, ale v podstatě jsme žili na pokraji chudoby, žádné peníze jsme neměli.“ Miroslavovi ani jeho kolegům z divadla to ale nijak nevadilo. Užívali si jiné stránky popularity, hlavně ctitelky. O jejich shánění se nemuseli ani nijak moc snažit.

Kamarád z divadla, legendární mim a herec Bolek Polívka (70) se jednou dočetl, kolik žen měl svůdce Casanova za celý život.

A prohlásil, samozřejmě v nadsázce, že tohle množství byla pro něho a pro Miroslava roční norma.

Rande druhý den málem nevyšlo!

První milostné zklamání si Miroslav Donutil prožil, když mu bylo osmnáct. Zamiloval se do servírky z Třebíče, jenže později bohužel zjistil, že o danou dívku není jediným zájemcem. Dva roky byla jeho partnerkou zpěvačka Tena Elefteriadu (71). Následoval další dvouletý vztah a pak už do jeho života vstoupila osudová žena, se kterou zůstal dodnes.

Na začátku jejich vztahu zapracovala náhoda, a to dokonce dvakrát. Nejprve proto, že se Miroslav a Zuzana (59) sešli na jedné oslavě. „Tehdy se narodilo dítě jak jeho bratrovi, tak i Frantovi Kocourkovi (+44). Slavili to společně a na večírku se zastavil i jejich kamarád Mirek, který se vracel z nějakého řeckého večírku,“ popisovala osudové chvíle Zuzana.

Populární herec na tu chvíli vzpomínal takto: „Když jsme se na sebe podívali, tak vzniklo přesně to, co vzniknout má. Najednou to tam bylo, zapadlo to do sebe a v tu chvíli už jsme věděli, že spolu budeme chodit.“ Oba si padli do oka a druhý den měli mít rande. K tomu ale málem nedošlo. V zápalu oslav si Miroslav zapamatoval úplně jiný čas, než si domluvili. Zuzana tam čekala marně.

Samozřejmě jí to mrzelo. Pro jistotu se ještě na místo vrátila s kamarádkou o hodinu později.

A tehdy už tam Miroslav byl – a ještě si myslel, že přichází včas!

Nevěsta se třásla trémou

Zatímco o fanynky neměl Miroslav nouzi, u jeho ženy ho na začátku překvapila jedna věc. Vůbec totiž nevěděla, že je hercem! Vlastně to bylo spíš potěšující, protože o něho neměla zájem jenom kvůli jeho účinkování v legendárním divadle. Také pro Miroslava se jednalo o změnu v dosavadním citovém životě. „Vždycky usilujete o tu, do které se zamilujete. To je najednou úplně něco jiného.

Proběhne oční kontakt, chemie a najednou je jedno, kdo jste a co děláte,“ konstatoval. Vztah se vyvíjel hodně rychle, na konci roku, kdy se Miroslav se Zuzanou poznali, se konala svatba. Bylo to den před Silvestrem a nastávající nevěsta byla před obřadem hodně nervózní. V osmnácti letech se stala středem pozornosti, protože na svatbu se přišlo podívat hodně lidí z Brna.

Kromě kolegů Miroslava z divadla také běžní obyvatelé města, které zajímalo, koho si jejich oblíbený herec bere.

„Stáli jsme na radnici a já držela konvalinky, které se tak třásly, že mi Mirkův svědek Franta Kocourek pořád šeptal přes rameno: Klid, Zuzi, klid,“ líčila Miroslavova žena.

Konvalinky v prosinci

Zájem ctitelek o Miroslava samozřejmě neustával ani po svatbě. Mezi ním a jeho ženou ale panovala důvěra. „Prostě se spolehla na vlastní kvality a schopnosti a na to, že náš vztah je nějakou fanynkou neohrozitelný,“ konstatoval herec. „A pokud by ohrozitelný byl, nestál jsem za to.“ On sám na manželku nežárlí a nepátrá nikdy, kam nebo s kým jde.

Pokud se na ni muži dívají, registruje to, ovšem bere to jako lichotku. Říká si prý o dotyčných pánech: vidíš, takovou asi nemáš! Ve vztahu mezi ním a jeho ženou je i po těch desítkách let stále romantika. Při každém výročí svatby dostávala Zuzana kytici z konvalinek v počtu let, po které jsou spolu. Není to tak jednoduché, jak se zdá.

V prosinci rozhodně konvalinky běžně k sehnání nejsou.

Miroslav má ale kamaráda, který se zabývá dovozem květin z Holandska, takže jejich vůně pravidelně zpestřuje konec roku.

Na vojnu nemusel, ale uniformě neunikl!

Jediné, co oblíbenému herci ztrpčovalo dlouhá léta život i kariéru, byla záhadná nemoc. Nešlo o epilepsii, jak novináři často mylně uváděli. Po úrazu v mládí prožíval Miroslav občasné záchvaty, které připomínaly epileptické stavy. Některé z nich byly krátké, ale při těch delších následovala ztráta vědomí.

Všechno se zhoršilo poté, co se přestěhoval do Prahy a na doporučení lékařky začal brát jiné prášky. Skoro to vypadalo, že Miroslav bude muset přerušit nebo vzdát svoji kariéru. Pomohl mu až kolega z Národního divadla Josef Vinklář (+76). Ten ho seznámil se svojí doktorkou, která mu léky opět vyměnila a tentokrát to byla změna k lepšímu.

Miroslav se postupně mohl vrátit ke své práci a úplně se vyléčil. Uvedená nemoc měla v mládí jednu výhodu: díky ní nemusel herec absolvovat základní vojenskou službu. Uniformě ale přece jenom neunikl, vojáky z povolání si zahrál několikrát a ty postavy patří k jeho nezapomenutelným rolím. Poručík Troník z Černých baronů nebo major Šebek z Pelíšků jsou už dávno kultovními postavami.

Po natáčení druhého jmenovaného filmu Miroslav prohlásil, že příště už by musel hrát generála, aby byl dodržen „služební postup“.

Na konci prázdnin vždy ožívá!

Zatímco na jevišti nebo na pódiu je Miroslav Donutil hovorný tak, že by klidně dokázal bavit publikum čtyři i více hodin, doma vládne spíše spokojené ticho. Z cest a vystoupení se herec vrací unavený a vypovídaný. Odpočívá a mluví hlavně jeho žena. Všechno se ale vždycky změní během prázdnin, kdy nehraje. „Zvlášť koncem srpna už vypráví všem okolo neuvěřitelné vtipy a historky.

Celý večer baví společnost,“ popisovala Zuzana každoroční „vzkříšení“ jejího muže.

„Najednou vidíme, jak už mu divadlo chybí!“

S kolegou z Pelíšků se v divadle setkal až na jeho pohřbu!

Ve filmu Pelíšky proti sobě stáli jako dva nesmiřitelní protivníci Miroslav Donutil a Jiří Kodet. Ve skutečnosti byli dobrými přáteli a Miroslav rád dával k lepšímu historky o Jiřím – třeba tu, jak si naslepo objednal v Anglii něco z jídelního lístku a přinesli mu svatební dort. Nikdy se ale nesetkali na jevišti Národního divadla.

K jedinému smutnému setkání došlo až po smrti Jiřího Kodeta (+67).

Tehdy byl Miroslav jedním z lidí, kteří pronášeli smuteční řeč, ale dojetím se vzmohl jen na pár slov.

Strávil noc s dívkou, která ho znala jen z vyprávění!

Trapasy se nevyhnou ani slavným osobnostem. Jeden obzvlášť pikantní potkal Miroslava Donutila v mládí. Bylo to v době, kdy začínalo Divadlo Na provázku. Sbalil jednu slečnu a ráno po vášnivé noci jí prozradil, kde pracuje. K jeho údivu mu začala dotyčná vyprávět o tom, že tam zná „Mirka Donutila“. Věděla o něm opravdu úplně všechno. Když se jí představil, vyděsila se.

Všechno se vysvětlilo, když byl Miroslav navštívit maminku v práci – ona kráska na jednu noc byla totiž její kolegyně!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...