Po těžké autohavárii musela Petra Janů začínat prakticky znovu od začátku!

Jeden vůz Petra rozbila při nehodě, další dva ukradli zloději!

Svoji kariéru odstartovala Petra Janů (67) v pražském divadle Semafor. Tam také dostala jméno a příjmení, které ji proslavily. A poznala tam i svého osudového muže, který jí v životě hodně pomohl a s nímž byla až do jeho posledního okamžiku.

V době, kdy Petra Janů (67) přišla na svět, nebylo ještě jejím rodičům ani dvacet let. Početí potomka neplánovali a podle toho pak také jejich vztah dopadl. V rodném listu měla ovšem populární zpěvačka napsané trochu jiné jméno: Jana Petrů.

Také vás může zajímat ...

Proč se jí děti posmívaly?

O jistotu vyrůstání v úplné rodině přišla Jana, když jí byl jeden rok. Tehdy se její rodiče rozešli. A co hůř, nepoznala pořádně ani mateřskou lásku – vychovávala jí babička. Od té se jí dostalo všeho, co potřebovala a na léta strávená s ní vzpomínala vždycky ráda. Vadilo jí pouze, jak se jí ostatní děti posmívají, že nemá rodiče, jenom babičku.

Zpočátku bydlela Jana v Praze a její matka také. Z Bílé hory na Ruzyň je to přitom kousek, přesto maminka svoji dceru příliš nenavštěvovala. A nedokázala často ani splnit slib. Jednou se Jana chtěla pochlubit kamarádkám, v jakém pěkném autě pro ni matka přijede před školu. Bohužel tehdy čekala marně. Tuhle smutnou zradu si pamatovala hodně dlouho.

U babičky zůstala Jana i v době, kdy se matka přestěhovala na venkov, do Sekerkových Louček na Trutnovsku. Tam za ní budoucí rocková a popová hvězda jezdila.

V jedenácti letech se pak za mámou přestěhovala natrvalo, i když toho později spíš litovala.

Pokus o sebevraždu z lásky

Petra měla velký sen o tom, že bude zpívat. Ten sen se jí nakonec splnil, ale byla to dlouhá cesta, která začala vystupováním na venkovských tancovačkách. Cesta za snem málem skončila předčasně, kvůli nešťastné lásce. Jana začala chodit s jedním klukem, kterého měla ráda. Z pódia, kde zpívala na jedné tancovačce, ale svého přítele viděla, jak líbá jinou dívku.

Zasáhlo jí to tak, že se po návratu domů rozhodla zemřít. Spolykala spoustu prášků a rozhodně se nejednalo jen o demonstrativní sebevraždu. Nebýt toho, že včas přišla její matka a zachránila jí život, česká hudební scéna by přišla o skvělou zpěvačku. Takhle to naštěstí Jana odnesla jen dvoutýdenním pobytem v psychiatrické léčebně.

Každopádně jí to dostatečně poučilo pro život a už nikdy se o nic podobného nepokusila. Nerozhodily jí ani problémy se studiem. Technickou průmyslovku nezvládala a hned v prváku propadla ze čtyř předmětů, takže musela přestoupit na ekonomickou školu. Skutečně pak nějaký čas dělala úřednici, konkrétně dva roky.

Obnášelo to vstávat brzy ráno a ze Sekerkových Louček docházet tři kilometry na autobusovou zastávku. Takový život jí ale nevyhovoval.

Naštěstí přišla nabídka, která změnila její život!

Jedině se zavřenýma očima!

Jana zpívala amatérsky a dostala se do soutěže Mladá píseň, která se pravidelně pořádala v Jihlavě. Tam se o ni začali zajímat lidé z divadla Semafor. Dostala možnost zpívat tam ve sboru. Právě v Semaforu se z Jany Petrů stala Petra Janů. Důvod byl jednoduchý, jedna zpěvačka stejného jména tu totiž už byla. Jiří Suchý (88) tedy poradil, ať si začínající adeptka jen prohodí jméno s příjmením.

Semafor byl pro Petru Janů také místem, kde potkala muže, který nejvíc ovlivnil její život. Stal se jím Michal Zelenka (+63). Tehdy pracoval jako manažer a Petra mu byla doporučena kvůli svým hlasovým schopnostem. Když se poprvé uviděli a Michal zpěvačku okomentoval, hodně jí spadl hřebínek. Později přiznala, že po přijetí do Semaforu už se viděla málem v Hollywoodu.

Michal jí ale místo slov chvály doporučil, aby něco udělala se svým vzhledem. Řekl prý, že je tlustá a ošklivá a dá se poslouchat jedině se zavřenýma očima. Vysloveně přitom uvedl, že sukni, kterou měla na sobě, by nejraději roztrhal. Petra si dala říct, začala na sobě pracovat a Michal jí v tom pomáhal.

Docházela k němu každou středu na lekce a brzy se z pracovního vztahu stal soukromý a citový.

Rok a půl v pracovní neschopnosti

Michala si Petra vzala za manžela, ale tak úplně bez donucení to nebylo. Nátlak na ní činila především její maminka. Jednou prý přijela za dcerou do Prahy a vytáhla z kabelky krabičku s výmluvným obsahem: dvěma snubními prstýnky. Příležitost, jak spojit příjemné s užitečným, nakonec poskytl dvojici jeden politický festival.

Michal se mu chtěl za každou cenu vyhnout a svatba byla dostatečnou výmluvou. Jakmile se dozvěděl, že by se tam měla Petra zúčastnit, okamžitě šel na radnici v Praze 6 zaregistrovat termín. Doma to pak překvapené partnerce jenom oznámil. Michal pracoval i na Petřině úspěšné kariéře. Ta se ocitla v ohrožení v polovině 90. let. Zpěvačka tehdy vlastní vinou havarovala s autem.

Následky byly kruté. Poté, co s vozem skončila ve stromě, odnesla to Petra těžkými zraněními. Tři měsíce nemohla chodit, ležela s nohou, kterou měla sešroubovanou v sádře. „To máte sakra hodně času na to, abyste zjistili, že můžete mít úspěchy, jaké chcete, a pak přijde zlomek sekundy a život se vám obrátí vzhůru nohama,“ konstatovala zpěvačka.

Rok a půl byla Petra v pracovní neschopnosti, což pár ohrožovalo i finančně. Kromě havarovaného auta jim ještě dva další vozy ukradli a ani jeden z nich nebyl pojištěný. „Taková věc vám udělá pořádek v přátelích,“ konstatovala Petra. „V jistém smyslu jsme začínali úplně znova. A vyhrabali jsme se z toho.

Taková věc hodně sbližuje.“

Blížící se smrt musela tajit!

K úplné rodině scházely Petře a Michalovi děti, ale oni je neměli cíleně. Nejspíš na to mělo vliv i jejich dětství, kdy oba na vlastní kůži poznali, co to je rozvrácená rodina. Nechtěli přivést na svět potomka, kterého by potom zase dávali do péče babičce nebo chůvě. „Věděla jsem, že děti do mého života nepatří,“ prohlásila zpěvačka rezolutně a nikdy toho nelitovala.

Ta nejtěžší zkouška pro Petru přišla v době manželovy vážné nemoci. O tom, že Michal má rakovinu a jeho život se počítá na měsíce, se dozvěděla od lékařů. V červnu jí sdělili, že situace je bezvýchodná, v prosinci pak manžel zemřel. Petra mu celou tu dobu nic neřekla. Prožívala velmi těžkou dobu, kdy se před partnerem snažila tvářit optimisticky a dodávat mu naději.

„Žijete vedle něj, víte, že žádné světlo z tunelu nevede, a přitom se snažíte chovat normálně,“ přiblížila své hrozné pocity. Věděla, že Michalova smrt se blíží, ale pak poznala, že na to stejně nedokáže nic člověka připravit. Když pak jedno prosincové ráno Michal odešel, Petra čelila tvrdému smutku hudbou. Měla na ten den naplánovaná dvě vystoupení a nezrušila je.

Lidé v hledišti nevěděli, jaká tragédie jí potkala, a to jí paradoxně dodalo sílu. Jiného stálého partnera si pak už zpěvačka nenašla. Prožila si sice krátký románek s mladším mužem, ale sama prohlásila, že chlapa natrvalo už k sobě nechce.

Michala, se kterým prožila vlastně celou svojí kariéru a ty nejlepší roky života, nikdo nahradit nemůže!

Oteklá tvář pořádně vystrašila její fanoušky!

Před časem vyděsily fanoušky Petry Janů její fotografie, kde měla zpěvačka nepřirozeně oteklý obličej. Hned se začaly šířit nejrůznější fámy o tom, že trpí nějakou vážnou nemocí. Příčinou problémů se vzhledem ale byla naštěstí pouze alergie. „Jsem truhlík, že jsem šla s oteklým obličejem do společnosti a okamžitě se mi to vrátilo.

Ale já už to víckrát neudělám,“ řekla Petra novinářům Z prekérní situace jí pomohla návštěva dermatologa, po které jí otoky během pár hodin splaskly.

Koncerty s Věrou Špinarovou měly mimořádný úspěch!

Velkou událostí pro příznivce obou hudebních legend byly společné koncerty dvou rockerek, Petry Janů a Věry Špinarové (+65). V letech 2014 a 2015 projely celou republiku a sklízely neuvěřitelný úspěch. S nápadem přišla Petřina manažerka. Bylo to logické, obě zpěvačky měly dost podobné publikum. Když pak Věra o dva roky později zemřela, Petra to hodně prožívala.

Už když se dozvěděla, že je v kritickém stavu v nemocnici, připadalo jí, že je to zlý sen.

Ten měl bohužel i špatný konec.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...