Po tragické smrti dcerky se manželství Venduly Svobodové začalo dramaticky rozpadat!

Druhý manžel jí připravil o iluze i o peníze, se třetím snad už bude šťastná.

Prožila si dvě krutá osobní dramata. Vendula Pizingerová (46)v průběhu několika let přišla o milovanou dcerku i o slavného manžela. Nezlomilo jí to. Útěchu našla v pomoci druhým lidem a nakonec našla i muže, se kterým znovu prožívá štěstí!

Jméno změnila Vendula Pizingerová (46) v životě víckrát. Nejvýrazněji se do povědomí veřejnosti zapsala jako Vendula Svobodová, v době, kdy byla provdaná za legendárního hudebního skladatele Karla Svobodu (+68). Právě během této doby jí také postihly nejkrutější životní tragédie.

Také vás může zajímat ...
Po Josefovi má nyní své aktuální příjmení.

Byl o 33 let starší!

V rodném listu měla napsáno Václava Horová. Vyrůstala jako jedináček, takže na ni byla plně upnuta pozornost rodičů, v dobrém i špatném slova smyslu. Než dosáhla plnoletosti, nikam ji nepouštěli. Po maturitě nastoupila Vendula do práce. Osud jí svedl dohromady s Karlem Svobodou. Psala se polovina 90. let a skladatel byl v té době čerstvým vdovcem.

Vendule bylo tehdy jednadvacet, což bylo o více než 33 roků méně než Karlovi. První kontakt byl trochu nešťastný a nešikovný: coby sekretářka polila Vendula svého budoucího osudového muže kávou. Slavný hitmaker se ale neurazil, naopak se do krásné mladé dívky okamžitě zamiloval.

A šťastné bylo i pokračování: z jednoho láskyplného prostředí od rodičů putovala Vendula zanedlouho do jiného, ke svému manželovi. Karel bydlel v Jevanech a ona si dodnes vzpomíná na první tamní noc: „Byli jsme s Karlem na večeři za zámku Štiřín, pak mě vzal do Jevan. Byly tady jeho děti, jeho dcera. Vůbec se mi to tam nelíbilo.

Karlova dcera, o rok starší než já, mi to zpočátku vůbec neusnadňovala.

A na zdi visel obrovitý obraz Karlovy ženy.“

Iveta hříšné hrátky odmítla.

Ivetu nesvedli, Leonu ano

Vzít si slavného skladatele znamenalo stát se okamžitě také sledovanou celebritou. Těch 33 let rozdílu se pochopitelně projevovalo i v soukromí. Vendula byla hodně otevřený typ a nerada se přizpůsobovala. V některých věcech ale ustoupit musela, včetně těch velmi delikátních. Jako správný bohém a bouřlivák si totiž Karel potrpěl na nevšední zážitky v ložnici.

Patřila k tomu občas i účast nějaké další osoby ženského pohlaví. Jednou z nich, kterou chtěl Karel k podobným hrátkám zlákat, byla například i zpěvačka Iveta Bartošová (+48). Ta svoji návštěvu u manželů Svobodových popsala ve své knize: „ Otevírali jsme jednu flašku za druhou. Opilá jsem byla asi po třetí. Tehdy mě Karel vyzval, abych se s nimi šla pobavit do ložnice.

Vendula přišla čerstvě vymydlená.“ K samotné akci pak prý ale nedošlo a Iveta se dalším návštěvám vyhýbala. Koho ale Karel a Vendula přesvědčili, byla jiná zpěvačka, Leona Machálková (51). Opět stojí za to citovat z knihy, tentokrát z té, kterou napsala sama Vendula: „Já jsem prostě plnila přání svého muže.

Teď už vím, že jsem byla naivní, dělala jsem ale všechno pro to, aby byl manžel šťastný.

Ano, s Leonou a mým mužem jsme si užívali sex ve třech.“

Svatbou se synem kamarádky všechny překvapila!

Nejsmutnější den

Štěstí věkově nerovné dvojice pak bylo znásobeno ještě poté, když Vendula přišla do jiného stavu. Ve věku dvou let ale dcerka Klárka (+5) onemocněla a ukázalo se, že nejde o obyčejnou chřipku, jak se původně zdálo. Zprávu o tom, že se jedná o nebezpečnou leukémii, raději z nemocnice zavolali Karlovi, protože Vendula zrovna řídila.

„Karel mi řekl, ať si okamžitě sbalíme tašky a vrátíme se do nemocnice, protože Klárka je hodně nemocná,“ popisovala Vendula kritickou chvíli. První reakcí bylo zoufalství, pláč a beznaděj. Pak se ale v manželském páru probudili bojovníci. Nadějí pro dcerku byla transplantace kostní dřeně. Našla se dokonce i vhodná dárkyně ze zahraničí. Vendula Klárce vysvětlila, co se bude dít.

„Nakreslila jsem dva panáčky a udělala v nich krevní řečiště, jedno tmavé a druhé červené. Udělala jsem šipku, že její krev je tmavá, špatná, a že dostane tu zdravou od hodné paní,“ popisovala. Klárka brala chemoterapii statečně, ale nakonec v boji s leukémií podlehla. Poslední noc s ní byla Vendula v nemocnici. Měla velké problémy s dýcháním, její stav se stále zhoršoval.

Když jí odváželi na intubaci, při které se do dýchacích cest zavádí trubička, aby mohly plíce být podporovány přístrojem, řekla Klárka: „Mami, já tam nechci jít sama.“ Byla to poslední slova, která od ní Vendula slyšela.

Za několik hodin jí lékaři sdělili tu nejsmutnější zprávu.

Leona přiznala sex ve třech.

Bála se, že se něco stane

Šok z Klárčiny smrti Vendulu i jejího manžela otupil. „Šli jsme k Vltavě, sedli si na břeh a koukali na vodu, protože ji Klára měla ráda. Drželi jsme se za ruce, mlčeli a nevěřili. Když jsme přijeli domů, utrhla jsem na zahradě kytky, šla je hodit do rybníka a pak jsme si vzali prášky na spaní,“ líčila Vendula bezprostřední chvíle po tragédii. Ztráta Klárky měla na manželství neblahý vliv.

„Po smrti Klárky jsme spolu nespali a prakticky ani nežili. Karel se odstěhoval z Jevan do Prahy,“ přiznala Vendula. Přišly hádky i situace, kdy se jeden druhému navzájem vyhýbali. V jednom záchvatu zuřivosti údajně Karel zlomil Vendule ruku. Navíc prý hledal i útěchu u jiných žen, zatímco Vendula koketovala s alkoholem.

Vypadalo to na rozvod a Karel o něj snad i požádal, nakonec se ale všechno uklidnilo. Manželé si vše vyříkali a podaná žádost o rozvod nedošla naplnění. V roce 2005 přišel na svět malý Jakub (13). Ani to, že se stal znovu otcem, ale nepomohlo Karlovi v jeho sílících depresích. Mimo jiné se také domníval, že mu lékaři tají diagnózu: myslel si, že má rakovinu.

Nepomáhaly ani návštěvy u psychiatra, občas vůbec nevstal z postele. „Karel měl depresivní stavy, manické fáze nemoci. Podle názoru odborníků to byl stav na hospitalizaci, Karel však systematickou pomoc odmítal,“ uvedla Vendula. „Řešil své problémy antidepresivy, která občas kombinoval s alkoholem.

Bála jsem se, že se něco stane.“ Všechno se rychle zhoršovalo, až přišla jedna lednová sobota roku 2007. Vendula v té době nebyla doma. Zúčastnila se na Lipně manažerského kurzu. Cestou zpátky si s manželem telefonovala. Netušila, že je to poslední hovor.

Než dojela domů, Karel spáchal sebevraždu legálně drženou zbraní.

Současná manželská láska Vendule asi už vydrží napořád.

Napřed omyl, potom štěstí

Po smrti Karla se stala Vendula středem pozornosti bulvárních novinářů, kteří ji dokonce obviňovali z manželovy smrti. Prý jim vadilo, že se nehroutila, ona ale oponovala, že smutek je velmi intimní věc. Hledání lásky se ale nevzdala. Dva roky po Karlově sebevraždě se znovu provdala. Jejím druhým mužem se stal obchodník s nábytkem Patrik Auš (40).

Ukázalo se, že to byl omyl, nebyl to vhodný partner, připravil jí o peníze a prý byl i nevěrný. Rozvod byl nevyhnutelný. Štěstí snad našla Vendula až na třetí pokus, i když jí lidé opět vyčítali, koho si vybrala za partnera. Jednalo se o syna její kamarádky, výrazně mladšího Josefa Pizingera (30). Po jeho boku změnila životní styl a prožívá různá dobrodružství.

Získala nové sebevědomí a v Josefovi má velkou životní oporu. Nemyslí na to, že by ji mladší partner mohl v budoucnosti nechat.

Užívá si šťastné dny a věří, že už si všechnu životní smůlu vybrala v minulosti.

Než došlo k rodinné tragédii, prožívali partnerské štěstí.

Sebevraždě předcházela dvě setkání se smrtí

Než se rozhodl pro dobrovolný konec, byl manžel Venduly, skladatel Karel Svoboda, už dvakrát blízko smrti. V létě roku 2002 měl těžkou autohavárii. Pršelo, on dostal se svým vozem smyk a skončil s ním na střeše. Ven ho museli dostat až přivolaní hasiči. O dva roky později prožil s Vendulou drama během dovolené na Maledivách. Zemětřesení, které vyvolalo vlnu tsunami, zasáhlo i jejich ostrov.

Vendula popisovala, jak najednou stála v bungalovu ve vodě a jak na ně místní volali, aby utekli doprostřed ostrova.

Vztah s Patrikem Aušem se ukázal být jako velký omyl.

Chodí jí dávat kytičku na hrob

Na svoji statečnou dcerku Vendula nikdy nezapomene. „Vzpomenu si hned, třeba když dávají Včelí medvídky, ty milovala. Klára měla velkou vyřídilku a ke všemu nějakou poznámku. Na to, jaký to byl průšvih, byla neobvykle veselá a silná,“ konstatovala. O sestřičce, kterou nikdy nepoznal, ví i její syn Jakub. „Chodí jí se mnou dávat pravidelně kytičku na hrob.

Ví taky, že byla moc nemocná a že jsem jí před smrtí slíbila, že se budu ze všech sil snažit takhle těžce nemocným dětem, jako byla ona, pomáhat,“ uvedla Vendula.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...