Po tragické smrti jeho velké lásky zachránila Josefa Dvořáka bývalá žena!

Svoji čtvrtou a poslední ženu musel hodně dlouho dobývat!

Ačkoliv jsme zvyklí na to, že Josef Dvořák (74) je skvělý bavič, i v jeho životě byly chvíle, kdy smích vystřídaly slzy. Například v době, kdy zemřela jeho mladá milenka.

Slavný český herec a komik byl kromě Josefa pokřtěn ještě jedním jménem, což se obecně moc neví. Asi vás překvapí, že to jméno znělo Voloďa. Důvodem byla dědečkova vděčnost jednomu člověku. Dědeček se totiž za první světové války ocitl jako voják v ruském zajetí, ale právě sedlák jménem Voloďa, ke kterému byl přidělen na práci, k němu byl neobyčejně hodný.

Také vás může zajímat ...

Josef se narodil se na Vysočině, konkrétně v Horní Cerekvi, ale později se rodina přestěhovala do severočeské Kadaně. Tam se mu líbilo. Městečko leží u řeky Ohře, kde Josef s kamarády trávil celé dny: v létě plavali, v zimě bruslili. Rodiče se o něho báli a jednou to dopadlo tak, že maminka šla k řece s ním.

To byla samozřejmě z klukovského hlediska ostuda, takže Josef ji vydával za rodinnou známou.

Naštěstí se maminka přesvědčila, že led na řece je opravdu pevný a odešla dřív, než se prozradilo, kým opravdu je.

V Dietlově Nemocnici hrál pacienta Pěnkavu, který se zamiluje do sestry Huňkové.
V Dietlově Nemocnici hrál pacienta Pěnkavu, který se zamiluje do sestry Huňkové.

Učení ho nebavilo

Protože otec byl živnostník a psala se 50. léta, neměli to doma jednoduché. Obchod, který měli, museli rodiče předat státu, ale dovolili jim dál v něm pracovat. Josef chodil v rámci rodinné tradice do kostela, ale tam ho to moc nebavilo. Zavěšoval se za zuby za okraj kostelní lavice a tím si zavinil výrazný předkus. O zuby ale později stejně přišel během rvačky.

Ačkoliv se později stal hercem, nikdy na to Josef neměl žádné školy. Původně šel na gymnázium, ale tam ho to nebavilo, doslova odtamtud utekl. Raději se šel vyučit automechanikem. Když v době své narůstající slávy hrál opraváře aut v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!, nemusel práci před kamerou předstírat. Snil o tom, že se jednou stane automobilovým závodníkem nebo konstruktérem.

Divadlo sice hrál už tehdy, ale jen ochotnicky a jako okrajovou zábavu.

Měli to v rodině, amatérsky na jevišti vystupovali i Josefův otec nebo sestra.

Na vrcholu slávy nemohl chybět ani v Cirkuse Humberto.
Na vrcholu slávy nemohl chybět ani v Cirkuse Humberto.

Z jisté dílny na nejisté jeviště

Až během vojenské základní služby se rozhodl, že se chce stát hercem. Stačilo k tomu málo. V televizi viděl představení jednoho divadla na soutěži Jiráskův Hronov. Ono divadlo se mu hodně zalíbilo. Tehdy ještě Josef netušil, že po vojně v něm bude opravdu hrát. Mělo zvláštní název: Kladivadlo. Jeho šéf Pavel Fiala (+79) ho pozval do souboru.

Doma se to sice rodičům nelíbilo, protože to znamenalo, že Josef se vzdá oboru, ve kterém se vyučil a půjde v podstatě do nejistoty. Ukázalo se ale, že to zase taková nejistota nebyla. V ústeckém Kladivadle strávil přes pět let. Přišly i filmové role, i když ta úplně první obnášela opravdu jen malý okamžik na plátně.

Do role podivína, sbírajícího panenky, ho obsadil ve svém filmu Nevěsta legendární zakladatel Semaforu Jiří Suchý (85). Josef ho zaujal natolik, že se zanedlouho stal také členem slavného divadla. Když při jedněch zkouškách na hru Kytice zaskočil za kolegyni, která hrála Polednici, ukázal, co v něm doopravdy je.

Odtud už nebylo daleko k Vodníkovi v téže hře – vodnické postavy se pak staly skoro poznávací značkou Josefa Dvořáka.

V převleku - skoro k nepoznání.
V převleku – skoro k nepoznání.

Nejsmutnější chvíle v životě

Poprvé se Josef oženil v roce 1967; tehdy si ale určitě nemyslel, že své „ano“ bude muset říct v životě ještě třikrát – a z toho dvakrát jedné a té samé ženě. První manželství trvalo jen dva roky. Na druhou svatbu si počkal dalších šest let. Bylo to v době, kdy už exceloval v Semaforu a byl známý i díky filmům a televizi. Během tohoto manželství se ale zamiloval do mladičké studentky Alenky.

Té nebylo ještě ani osmnáct let. Velká láska měla ovšem tragický konec. Jednoho dne se Alena vydala na nákup. Na silnici se správně rozhlédla, ale jeden řidič bohužel přejel z pravé strany na levou a dívku srazil. Několik dnů ležela Josefova velká láska v nemocnici v kómatu a on ji tam pravidelně navštěvoval. Bohužel svá zranění nepřežila. Pro Josefa to byl krutý šok.

Svůj žal začal utápět v alkoholu. Stalo se ale něco, k čemu moc často nedochází. Pochopení pro Josefa našla jeho exmanželka, kterou právě kvůli Alence opustil.

Dostala ho z nebezpečné cesty do depresí a závislosti a zanedlouho se oba podruhé vzali!

Krále hrál opravdu často.
Krále hrál opravdu často.

Až čtvrté manželství mu vyšlo

Tentokrát vydržel vztah tři roky, ale znovu následoval rozvod. Josef při zpětném pohledu ví, že hlavním důvodem byl jeho zběsilý životní styl. „Stále jsem byl v práci. Z domu jsem odcházel před svítáním a vracel jsem se za svítání. Vůbec jsem si neužil rodinný život.

Nepamatuji se, že bych někdy s rodinou doma snídal, obědval nebo večeřel,“ vzpomínal trochu smutně na cenu, kterou zaplatil za svoji popularitu. Teprve ve čtvrtém manželství, do kterého vstoupil v roce 1991, definitivně zakotvil. Jarmilu, které říká Jája, potkal během natáčení jednoho snímku – byla součástí štábu. Ve chvíli, kdy kolem něho přešla, prý vnímal, že se stalo něco osudového.

Jarmile se ale do vztahu příliš nechtělo a Josef ji musel dlouho dobývat. „Potom, když už jsme spolu chodili, začali jsme zjišťovat, že to asi není náhoda,“ prozradil. „Oba jsme narození ve znamení Býka, Jája přesně o rok a den později. Máme stejný monogram JD a na pravé ruce jizvu.“Ačkoliv měli často na spoustu věcí odlišné názory, právě to jim vyhovovalo.

„Silný protihráč, to je krása,“ ocenil Josef svoji ženu.

Manželka Jája herce pokaždé skvěle doplňuje.
Manželka Jája herce pokaždé skvěle doplňuje.

I v 75 letech na jevišti řádí!

Ačkoliv se čas nedá zastavit a Josef Dvořák je už dávno v důchodovém věku, stále se svým divadlem rozdává smích a radost. Energie ani humor mu nechybí a představení končí bouřlivými děkovačkami. Představení jako Čochtan vypravuje, kde Josef září ve své klasické vodnické roli nebo S Pydlou v zádech, což je stará dobrá semaforská klasika, bývají vyprodaná.

Co víc si může herec a komik, kterému letos v dubnu slaví tři čtvrtě století na světě, přát?

Maxipes Fík vděčí za svůj hlas flámu!

Josef Dvořák potěšil během své kariéry i spoustu dětí. Jednak v proslulém Malém televizním kabaretu, jednak tím, že namluvil slavné večerníčky jako Maxipes Fík nebo Bob a Bobek, králíci z klobouku. Hlas Maxipsa Fíka přitom vznikl trochu nečekaným způsobem. Před prvním natáčením Josef flámoval, pil a kouřil. Ráno, když měl jet do studia, jenom sípal. Jel se tedy alespoň omluvit.

Jakmile ale režisér uslyšel stav jeho hlasivek, zajásal, že to je přesně hlas pro Maxipsa Fíka!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...