Po zákazech zpívání a vystupování prožila Marta Kubišová i drsný konec prvního manželství!

Dlouhá léta si Marta myslela, že její dcera o slávě své maminky nic neví.

Když ne na umění, tak na šperky slyší každá žena!

Málokterá z našich zpěvaček měla tak dobře našlápnuto ke kariéře světové hvězdy jako krásná a charismatická Marta Kubišová (74) v 60. letech. Místo toho jí život přichystal řadu těžkých zkoušek.

V životě každého člověka se střídají období úspěchů a pádů. U někoho pravidelně a v rozumné míře, u lidí s dramatickým osudem to bývá nadoraz. Zpěvačka Marta Kubišová prožila neuvěřitelný vzestup ke slávě a potom složitý pád, ne vlastní vinou. Byly chvíle, kdy se na svět dívala přes slzy, ale svůj těžký úděl zvládla s noblesou dámy.

Marta pomáhá i opuštěným zvířátkům.
Marta pomáhá i opuštěným zvířátkům.

Vysoká škola? Zapomeňte!

O slavnou zpěvačku jsme málem přišli ještě dřív, než se narodila. Těhotná maminka Marty měla nervové problémy. Skočila do chladné vody, ale naštěstí jí včas zachránili. První životní překážka možná budoucí legendu zocelila k tomu, aby dokázala přežít další velké problémy, které na ni později čekaly. Vládnoucímu režimu se nelíbil už Martin tatínek.

Také vás může zajímat ...

Byl doktorem a v padesátých letech ho obvinili z rozbití drahého a vzácného rentgenového přístroje. Pokud měl někdo otce ve vězení, bylo to, jako by mu do jeho posudku napsali velký černý vykřičník. Nebylo divu, že Marta byla bez šance se svým přáním vystudovat vysokou školu. A tehdejší byrokracie jí ranila i v době, kdy v nemocnici umíral její dědeček.

Měla ho moc ráda a chtěla se s ním rozloučit.

Do nemocnice jí ale za dědečkem nepustili, protože vnučka už nebyla brána jako přímá příbuzná.

V Evropě nemělo tohle trio obdobu.
V Evropě nemělo tohle trio obdobu.

Z Pardubic až do Paříže

Marta vystudovala gymnázium a po něm se zařadila do normálního pracovního procesu. Nastoupila do skláren s neurčitým příslibem, že když si projde dělnickým prostředím, tak se jí možná otevře cesta k dalšímu studiu. Na vysokou školu se hlásila třikrát, pokaždé marně. Umělecky založené dívce továrna pochopitelně nevyhovovala.

Příležitost, jak se odtamtud dostat, se naskytla v pardubickém divadle. Přivedl jí tam inzerát, který objevila v novinách. Nastoupila na jednu sezónu jako herečka a potkala tam jednoho ze svých osudových mužů. Nejednalo se o žádné citové pouto, ale o pracovní. Skladatel Bohuslav Ondráček (+65) totiž brzy poznal, jaký poklad se v Martě skrývá.

Kromě toho, že byl autorem některých jejích písniček, stál později i u vzniku tria Golden Kids, ve kterém spolu s Martou vystupovali Helena Vondráčková (70) a Václav Neckář (73). Během pár let byla z Marty jedna z největších hvězd. Získala Zlatého slavíka, dokonce dvakrát, ale ten druhý zůstal kvůli politické situaci už „v utajení“.

Od listopadu 1968 do února 1970 vystupovala s Golden Kids u nás i ve světě, mimo jiné i ve slavné pařížské Olympii. Ve světě hudby šlo o vzácný úkaz: skupinu složenou z už zavedených zpěváků. Říká se dokonce, že si z jejich existence později vzala inspiraci i ABBA.

Marta byla tedy na vrcholu slávy, ale to mělo bohužel brzy skončit.

Obálka dobového časopisu.
Obálka dobového časopisu.

Nepustili by ani Gotta!

Jako odvážná žena neměla Marta problém s tím, aby řekla, co si myslí, i ve vypjaté politické době. S její písničkou Modlitba pro Martu si lidé koncem šedesátých let spojovali naději, stejně jako s politikem Alexandrem Dubčekem (+71). Marta byla jedním z umělců, kteří se k němu veřejně hlásili. Jakmile přišla s okupací „bratrských armád“ změna, ocitla se charismatická zpěvačka na černé listině.

Nejprve jí zakázali zpívat onu výše uvedenou písničku v televizi. Vyhrožovali, že kdyby k tomu došlo, kamery zamíří jinam. Cenzura ale nebyla tím nejhorším. Ředitel Pragokoncertu si na ní vymyslel zvlášť nechutné obvinění. Nechal udělat z jejího snímku fotomontáž, kde byla zpěvačka zachycena v intimní situaci. Šlo o cílenou akci na její odstavení, ale to pochopila až později.

Tehdy ještě věřila, že ji může zachránit například smlouva s německou firmou Polydor, která zastupovala i Karla Gotta (78). Do Západního Německa už by se ale stejně bývala nedostala, protože jí zabavili pas.

A Polydor ustoupil nátlaku, když z Prahy vyhrožovali, že nebudou za hranice pouštět ani Gotta.

S Janem Němcem to byl hodně divoký vztah!
S Janem Němcem to byl hodně divoký vztah!

Střílel pod její okno z lásky!

Soud o „nemravnou“ fotku sice Marta vyhrála, ale stejně jí to nebylo nic platné. Pochopila, jak se věci mají a nechtěla překážet v kariéře svým dvěma kolegům v Golden Kids. Napsala Václavu Neckářovi a Heleně Vondráčkové, ať se věnují samostatné kariéře, protože ona si asi dlouho nezazpívá. Měla pravdu. Z Pragokoncertu přišel přísný zákaz, který trval až do roku 1989.

Stihla sice ještě v roce 1970 natočit malou desku, ta už se ale nikdy nedostala na pulty prodejen. Spásu nenašla Marta ani v osobním životě. Toho se všechna ta omezení také naplno dotkla. Jejím prvním manželem byl totiž režisér Jan Němec (+79). Seznámila se s ním jako herečka, dostala totiž roli v jeho filmu Mučedníci lásky.

Jan nebyl rozhodně běžným typem muže, byl to hodně velký bohém a někdy i nebezpečný. Už v době, kdy spolu chodili, jednou zkoušel vystřílet monogram své lásky zbraní do jejího okenního arkýře. Sousedé se báli, že jde o atentát.

Došlo i na policejní vyšetřování a režisér nebyl odsouzen jen proto, že se přiznal a uvedl, že šlo o skutek z lásky.

Nedávno se dost sblížila s Anetou Langerovou.
Nedávno se dost sblížila s Anetou Langerovou.

Dva Janové, dva režiséři, dva rozvody

Agresivita Jana ale naplno vyplynula, až když se vzali. Měl k ní i své důvody, byl vystresovaný tím, že stejně jako Marta má v podstatě zakázanou činnost. Aby se s tou nepříjemnou situací vyrovnal, začal hodně pít a boj s alkoholem nezvládal. Marta se před ním snažila láhve schovávat, ale manžel jí kvůli tomu dokonce ohrožoval sekerou!

Neměla práci, v životním partnerovi zastání hledat nemohla a navíc s ním čekala dítě. Tahle kombinace nemohla dopadnout šťastně. Marta na přelomu sedmého a osmého měsíce těhotenství o vytoužené dítě přišla. Měla to být holčička. Musela ji v sobě ještě týden nosit, i když věděla, že už je mrtvá. Během svého pobytu v nemocnici zpěvačka málem sama přišla o život.

Dvakrát prožila klinickou smrt! S manželem se po této tragické životní zkušenosti rozvedla. Jan Němec odešel do Spojených států. Také další muž, který vstoupil do života zakázané zpěvačky, se jmenoval Jan – a také on byl režisér. Jan Moravec (74) měl bohužel s Janem Němcem společného i to, že věrnost nepatřila k jeho zásadám.

Po sedmi letech se tak rozpadlo Martě i druhé manželství, odnesla si z něho ale svoji největší životní výhru: dceru Kateřinu (38).

Letos zazpívá naposledy.
Letos zazpívá naposledy.

Myslela si, že zpívá pán

Kateřina má příjmení Moravcová; trval na tom její otec, prý hlavně kvůli tomu, že s „Kubišovou“ by měla problémy. Marta si dlouho myslela, že dcera nemá o její slavné minulosti tušení. V tom se spletla, Kateřina se to dozvěděla od babičky.

„Když byla jednou mamča v práci, pustila mi na gramofonu její písničku Dobrodružství s bohem Panem a chtěla slyšet můj názor,“ líčila dcera v jednom rozhovoru. „Nepoznala jsem její hlas. Prý jsem se babičky zeptala, jaký pán to zpívá.“ Později se z Kateřiny stala mámina manažerka, což platí i v tomto roce, kdy se jedna z našich nejlepších zpěvaček historie chystá definitivně ukončit svoji kariéru.

Kubisova Marta

Nejslavnější referentka Výstavby sídlišť

Dlouhá léta byla Marta nezaměstnaná a žila až do roku 1974 na chalupě na Slapech. Svoji situaci ještě zhoršila tím, že podepsala Chartu 77. Až v roce 1981 mohla nastoupit do zaměstnání, pracovala jako referentka zásobování v podniku Výstava sídlišť.

V té době by určitě nevěřila, že o osm let později přijdou další změny a ona bude stát na balkónu Melantrichu na rohu Václavského náměstí a znovu zpívat Modlitbu pro Martu.

Její kariéra tak začala druhým kolem a byla stejně úspěšná jako v tom prvním!

Marta a Václav, oba zamlada.
Marta a Václav, oba zamlada.

Letos v listopadu opravdu skončí!

Několikrát Marta Kubišová potvrdila, že ve středu 1. listopadu 2017, v den, kdy jí bude přesně tři čtvrtě století, skončí se zpíváním. „Lidé si možná myslí, že je to dobrý trik, ale není,“ vyvracela spekulace. Je si jistá, že se jí po zpívání nebude stýskat. „Určitě ještě přijdou dobré melodie, ale těch už bylo,“ konstatovala. „Hodně z nich jsem si toužila zazpívat, ale nemohla.

A když už jsem pak zase mohla, stejně jsem se jich nechopila.“ Jednou z těch vytoužených písniček byla prý slavná skladba z filmu Tenkrát na Západě, kterou nazpívala Věra Špinarová (+65).

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...