Po ztrátě hlasu Stanislav Fišer chvíli přemýšlel dokonce i o sebevraždě!

„Když se slyším z televize, jak jsem dříve mluvil, často pláču a je mi úzko.“

Oblíbený herec, sympatický člověk a výjimečný dabér Stanislav Fišer (86) si před lety musel sáhnout na dno. Rakovina hrtanu mu totiž vzala hlas, jeho nejcennější pracovní nástroj!

Lásku k herectví zdědil určitě po své mamince. Ta byla členkou kočovné divadelní společnosti, ke které utekla od rodiny. Svého syna měla jako nemanželského, s jedním starožitníkem z Vysokého Mýta. Stanislav se na hereckou dráhu vydal hodně brzy. Už v 15 letech hrál v pražském divadle Akropolis a bydlel v hlavním městě v podnájmu.

Také vás může zajímat ...

Jeho domovskou scénou se později stalo divadlo ABC, kde zažil ještě éru Jana Wericha (+75).

V kdysi populárním pořadu Bakaláři.

S Vinnetouem byl propojen srdcem

Stanislav Fišer si zahrál spoustu menších rolí v českých filmech. Zásadnější role hrál v divadle, ale to, čím se nejvíc proslavil a stal se v daném oboru opravdovou špičkou, byl dabing. Nejznámější filmovou postavou, kterou namluvil, byl Vinnetou. Nejednalo se přitom o složitou práci, protože náčelník Apačů toho v mayovkách nikdy moc nenamluvil.

Hlas Stanislava je ale s legendárním indiánem navždy spojený. S jeho představitelem, francouzským hercem Pierrem Bricem (+86) se osobně třikrát setkal. „Poprvé jsem byl ještě zdravý,“ vzpomínal.

„A podruhé, to už jsem neměl hlas, mi Pierre řekl větu, na kterou do smrti nezapomenu: My spolu přece vůbec nemusíme komunikovat hlasem, my si rozumíme srdcem.“ Kromě Vinnetoua daboval Stanislav i jiné slavné herce a postavy: Petera Sellerse (+54) jako inspektora Clouseaua, Paola Villaggia (+84) jako účetního Fantozziho – a pamětníci si vzpomenou třeba i na kresleného psa Filipsa.

V roce 1993 odešel herec oficiálně do důchodu, ale stejně dál účinkoval v divadle a daboval filmy.

Jenže o jedenáct let později přišla tvrdá rána osudu, která zasáhla právě jeho hlas!

Jako „hříšný
člověk města pražského“.

Kdo naposledy slyšel jeho hlas?

V roce 2004 zjistili lékaři u Stanislava Fišera rakovinu hrtanu. „Začalo to nenápadně jako všechno, co jednou začíná,“ popisoval herec v televizní zpovědi. „A byl to fofr. Bulka na krku, vyšetření a varování, že to vypadá na operaci, při které můžu přijít o hlas. Co teď? Stojíte před nemocnicí a nevíte kam jít. K rodině, do divadla nebo rovnou na hřbitov?

Chtěl jsem hrát ještě alespoň do konce sezóny. Byly to už jenom dva měsíce.“ Lékaři řekli Stanislavovi, že mu jde opravdu o život. Posledním člověkem, kterého potkal, když šel na operaci, byla Stella Zázvorková (+83). Před nástupem do nemocnice s ní zašel na malé pivo. Legendární herečka tak měla ještě možnost naposledy slyšet nezaměnitelný Fišerův hlas.

Po operaci mohl mluvit už jen s pomocí přístroje. Později přiznal, že v těch chvílích vážně přemýšlel i o sebevraždě. Jeho utrpení se zvyšovalo, když vysílali nějaký film, který daboval.

„Když se slyším z televize, jak jsem dříve mluvil, často pláču a je mi úzko,“ přiznal.

Namluvil i Fantozziho.

Zavinil to spolumajitel domu?

Za zhoubným bujením rakovinných buněk prý často stojí dlouhodobý stres. Také u oblíbeného herce předcházel objevení nádoru náročný a nepříjemný spor. „Devětapadesát let jsem bydlel v Praze na Rašínově nábřeží u železničního mostu. Byl tam nádherný výhled! Dům jsme po revoluci koupili se spolumajitelem, ten mě ale úplně zničil,“ vysvětloval. „Chtěl po mně miliony na opravu domu.

Milion na střechu, další dva miliony na fasádu, ale na to jsem fakt neměl, Řekl mi, že mu můj nedostatek peněz nevadí, ale ať se koukáme s ženou vystěhovat. Deset let jsem se s ním marně soudil a kvůli tomu jsem takhle dopadl. “ Stanislav Fišer ale prokázal, že má silnou osobnost, protože i po krutém zásahu do svého života našel cesty, jak být aktivní.

V divadle pro něho vymysleli němé role. Aby dal průchod svým tvůrčím sklonům, pustil se naplno do malování. Život po operaci není snadný a o spoustu prožitků přišel. Problémy má například s jídlem, protože nemá sliny a nemůže polykat. Oproti skutečnosti, že mu hrozila bolestivá smrt, bere tyto komplikace jen jako „prkotiny“.

A i když ho zdraví trápí dál, Stanislav dokazuje, že je stejně velkým bojovníkem jako Vinnetou, kterého kdysi namluvil!

Bartoška se musel omluvit.

Na festivalu v Karlových Varech ho předčasně pohřbili!

K velkému skandálu došlo v roce 2015 na karlovarském filmovém festivalu. V rámci závěrečného galavečera totiž Stanislava Fišera omylem „pohřbili“, když ho zařadili do seznamu herců, kteří za uplynulý rok zemřeli. Došlo k tomu nejspíš v souvislosti s úmrtím Pierra Brice, představitele Vinnetoua.

Stanislav, který se na televizní záznam díval, se nejprve rozčílil, ale když se mu organizátoři omluvili, vzal to nakonec sportovně.

Odpověděl, že by měl vlastně poděkovat za reklamu, kterou by si nikdy nemohl dovolit zaplatit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...