Podvrtnutí. Jak ho ošetřit?

V tomto období chodíte často na pěší výlety, na procházky, do lesa… A i když si dáváte pozor, můžete špatně šlápnout, uklouznout. To má často za následek podvrtnutí kotníku.

Špatné došlápnutí

Také vás může zajímat ...

O podvrtnutí mluvíme tehdy, když se kloub kotníku dostane do ne-přirozené polohy, přičemž dojde k poškození vazů držících kloub ve správné poloze. Příčinou často bývá špatné došlápnutí.

Postižený cítí už při došlapu, že se kloub nepřirozeně vychýlil. Zároveň se ozve prudká bolest. Při podezření na podvrtnutí ihned povolte či vyzujte botu, protože noha začne otékat.

Rozsah poškození

V nejlehčích a nejčastějších případech vznikají na vláknech vazů drobné trhlinky. To sice bolí, hybnost kloubu ale není ovlivněna. Při druhém stupni postižení si vaz zachovává celistvost, ale praskliny jsou masivnější.

Kvůli větší bolesti je obtížnější i pohyb. Úplné přetržení vazů znamená nejen nejtěžší postižení, ale také naprostou nemožnost normálního pohybu.

Od obkladů k operaci

Lehké podvrtnutí lze řešit studenými obklady a zpevněním kotníku ortézou. S vážnějším už musíte k ortopedovi. Ten určí míru poškození, léčbu i následnou rehabilitaci.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...