Ponižující pobyt na psychiatrii byl pro Vlastimila Brodského poslední kapkou!

Po celý život vedl smutné řeči o smrti. Nakonec jí šel dobrovolně vstříc.

V době, kdy se Vlastimil Brodský (+81) rozhodl dobrovolně skončit se životem, měl za sebou úspěšnou kariéru a bohatý život. Celoživotní deprese ho nakonec dohnaly k sebevraždě, poté, co viděl, jak je na tom jeho kamarád.

Díky jeho rolím máme Vlastimila Brodského (+81) zafixovaného v paměti spíše jako sympatického, neprůbojného a hodného muže. Asi si málokdo umí představit, že by se živil třeba jako tanečník. A přece k tomu měl blízko. Rodák z moravského Hrušova nad Odrou si v mládí dokonce svým tanečním uměním vydělával peníze.

Také vás může zajímat ...

Ovládal step a také ho vyučoval. Byl i hudebníkem, hrál v barech na piano. Ve škole slavného divadelníka E. F. Buriana (+55) se chtěl nejprve zdokonalit v tanci, ale dozvěděl se, že herectví mu bude padnout lépe. Uposlechl a tak jsme my, diváci, získali jednoho z našich nejlepších herců minulého století.

Záviděl mu i svůdník Kopecký!

Ve filmech hrál Vlastimil většinou typy, které budily u žen soucit a rozhodně nepůsobil jako nějaký svůdník. V soukromí ale rozhodně nijak plachý nebyl.

Dokázal své charisma využívat tak, že v balení dívek soutěžil i s takovým mistrem tohoto oboru, jakým byl Miloš Kopecký (+73). Ten mu prý dokonce jeho schopnosti záviděl. Vlastimilův „hodný ňouma“ totiž zabíral na ženy více než Kopeckého bohém a cynik.

Na každé rande přinesl ženě květinu. Vyvolával ve svých ctitelkách pečovatelské sklony. Trvalých závazků se spíše bál, přesto se dvakrát oženil. Ke svatbě měl nakročeno i s kolegyní Jiřinou Jiráskovou (+81).

S ní si dokonce domluvil konkrétní termín svatby, ale týden předtím, než ji měl říct své „ano“, si to rozmyslel. Vymluvil se na babiččin pohřeb. Otázkou je, jak by taková tvrdá osobnost, jakou byla Jiřina, dokázala snášet Vlastimilovy zálety.

Dlouho s ním měla trpělivost i jeho první žena, bývalá tenistka Božena Křepelková (98), nazývaná Bíba. Ta se nehodlala dělit o herce s milenkami a definitivně to dala najevo o jedněch Vánocích.

Když se dozvěděla o další Vlastimilově nevěře, sbalila mu kufr a předtím, než ho vyrazila z bytu, uvařila mu ještě večeři. I po rozvodu nadále udržovali přátelský vztah.

Zrada před jeho očima

Velmi osudový vztah měl Vlastimil se svojí druhou ženou, krásnou herečkou Janou Brejchovou (80). S dvakrát rozvedenou plavovláskou se k sobě zdánlivě příliš nehodili, což si mysleli i Vlastimilovi přátelé.

Nenechal se ale odradit jejich řečmi. Schválně s Janou ještě provokovali osud datem a organizací své svatby v roce 1964. Brali se totiž v pátek třináctého ve třináct hodin za přítomnosti třinácti svatebních hostů. Manželství ale trvalo déle, než třináct let – celkem osmnáct.

Tentokrát to nebyl Vlastimil, kdo měl zájmy mimo jejich vztah. Jana ho zradila s jeho mladším kamarádem a kolegou Jaromírem Hanzlíkem (72). O jejich vztahu Vlastimil dobře věděl, ale doufal, že to jeho manželku přejde. Nepřešlo.

Nakonec se s ním rozvedla a po boku Jaromíra pak prožila řadu let. Ani s ním ale nevydržela. Vlastimil se už potřetí neoženil a další velkou osudovou lásku také neměl.

Smrt si pečlivě naplánoval

Po celý svůj život byl Vlastimil známý tím, že vedl pochmurné řeči. Čím byl starší, tím vážněji je ale myslel. Nebyl spokojen s tím, kam svět směřuje. Umírali mu kamarádi.

Svého celoživotního přítele Miroslava Horníčka (+84) viděl ve zbědovaném zdravotním stavu. Depresivní myšlenky Vlastimila dostaly poslední kapku tehdy, když byl kvůli sebevražedným řečem umístěn na psychiatrii.

Strávil tam dva dny, než ho syn Marek odtamtud dostal, zážitek byl ale pro oblíbeného herce natolik zdrcující, že urychlil jeho myšlenky na dobrovolný odchod ze světa. Svoji sebevraždu pečlivě naplánoval.

Krátce před ní odvezl svého psa ke známým. Jednoho dubnového rána roku 2002, poté, co jeho řidič a kamarád odjel na nákup, pak vzal Vlastimil zbraň a zastřelil se.

Syn Marek nechce jednou skončit jako jeho otec!

Syn Vlastimila Brodského z prvního manželství, herec, výtvarník a hudebník Marek Brodský (61) zdědil některé povahové rysy svého otce. Patří k nim i truchlivý pohled na svět. „Mám po tátovi ten skepticismus, pocit, že budoucnost nebude nic moc. Akorát rozdíl je v tom, že já jsem se zatím nezastřelil,“ uvedl ve své televizní zpovědi.

Své pocity odráží i v tvorbě, maluje například jenom hřbitovy. Nechce ale dopadnout tak, jako jeho otec, a proto dobrovolně navštěvoval psychiatra.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama