Moje šťastná hvězda

Pořiďte si domů účinný rýmovník

Není to tak dávno, co rýmovník téměř nikdo neznal. Jenže uběhlo pár let a tato rostlinka se stala hitem mezi léčivými rostlinami. Zvěsti o ní se šíří doslova rychlostí blesku, stejně jako její odnože.Je možné, že vám rýmovník na první pohled připomene hluchavku.

Rýmovník roste skoro sám

Není divu, vždyť je to také její vzdálený příbuzný. Jenže na rozdíl od hluchavky vydává specifickou mentolovou vůni, díky níž ho brzy od ostatních rostlin rozeznáte i se zavřenýma očima.

Rýmovník se rozhodně vyplatí mít doma. Daří se mu na každém okenním parapetu a je vždy připraven pomoci vám od spousty zdravotních potíží. Pěstování rýmovníku je navíc opravdu velmi jednoduché. Vždyť roste téměř sám. Stačí ho jen umístit na světlé místo, nejlépe mu bude poblíž okna. A zalévat spíše méně než více. Půdu nechte vždy úplně vyschnout.

Zdravá rostlina má silné dužnaté stonky a sytě zelenou barvu. Navíc si ji doma snadno namnožíte. Nejjednodušeji tak, že část stonku s alespoň jedním lístkem zapíchnete do půdy. Nebo dejte větvičku rýmovníku do sklenky s vodou.Za pár dní začne pouštět kořínky a do měsíce je nová rostlina.

Kde pomáhá?

Můžete pak podarovat své známé, kterým budepotíte o jeho zázračných účincích vyprávět. Rýmovník totiž funguje například jako účinné diuretikum. To znamená, že pomáhá tělo vyčistit od odpadních látek a udržuje tak hladké fungování ledvin a celého lymfatického systému.

To ale není jediná dobrá vlastnost této voňavé bylinky. Rýmovník má totiž velmi široké množnosti využití. Nejenže provoní váš byt a odpudí nevítaný hmyz, ale jeho listy, stejně jako listy aloe vera, rychle pomohou při komářím bodnutí, drobném zranění, nebo ekzémech.

Je totiž přirozeně protizánětlivý, díky čemuž má schopnost rychle snižovat zarudnutí a otoky a zároveň eliminovat svědění a podráždění. Především jej však využijete při nachlazení, rýmě, horečce, bolestech hlavy a potížích s dýcháním a vykašláváním.

Uvařte si léčivý čaj z listů

Třeba tak, že budete čichat k přelomenému listu, který můžete mít neustále při ruce v kapse, nebo který si můžete položit vedle hlavy na polštář. Několik lístků můžete také hodit do nádoby s vodou a nechat ji odpařovat na topení.

Rýmovník se hodí i k přípravě čaje. Stačí jen listy zalít vodou teplou kolem 80 stupňů Celsia a nechat pět minut louhovat. Poté čaj vypijte, například oslazený medem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden