Poslední přání před smrtí se Gabriele Vránové bohužel nesplnilo!

Dozvěděla se, že její čas se krátí a toužila ještě po jednom setkání!

Herečka Gabriela Vránová (+78), známá například ze seriálu Chalupáři, věděla, že její konec se blíží. Chtěla se ještě předtím znovu setkat se svojí sestrou, ale čekala na ni marně!

Jako malá chtěla být Gabriela Vránová (+78) učitelkou. Mělo to svoji logiku, tohle povolání vykonávali oba rodiče. „Tatínek byl kromě toho také básník, ale o tom jsem dlouho nevěděla,“ svěřila se v jednom rozhovoru.

Také vás může zajímat ...

„Byla jsem obklopena knížkami a přírodou, jelikož jsme bydleli v domku za Brnem. Líbilo se mi, když maminka přišla ze školy a opravovala písemky.“ Chtěla také psát – k tomu se v dospělosti také dostala.

Špatný kádrový profil

O tom, že se dá herectví studovat, Gabriela nevěděla. Zjistila to z plakátu Janáčkovy akademie múzických umění, který spatřila ve čtrnácti letech. „Jelikož jsem maturovala v šestnácti a půl letech, protože byla doba doba různých nesmyslných změn jako jedenáctiletky a podobně, viděla jsem v herectví jak psaní, tak i muziku a poezii,“ uvedla.

Na JAMU se tedy přihlásila, ale protože v rodině měli špatný „kádrový profil“ (strýčka faráře uvěznili komunisté), málem se tam nedostala. Prosadila se ve filmech, ale nejvíc příležitostí jí nakonec dala televize. Sama se při zpětném ohlédnutí divila, proč vlastně na filmovém plátně nedostala více příležitostí.

„Když po letech vidím film Poklad byzantského kupce, tak si říkám: Panebože, jak je to možné, že jsem potom nejela z filmu do filmu?“ ptala se. „Jak je to možné!?

Ale proč se tak nestalo, se mě neptejte, to ví život kolem mě.“

Kvůli seriálové roli učitelky Hajské jí diváci nenáviděli!

Manželství vyšlo až napodruhé

Oblíbená herečka se provdala dvakrát. S prvním manželem moc štěstí neprožila. Nejspíš si s ním ani neměla moc co říct, protože nepocházel z kulturní sféry – byl stavařem. Seznámili se, když jí přišel pomoci s vymalováním provizorních prostor, kde ve svých začátcích přespávala. Sblížili se, ale manžel pak ztratil o Gabrielu zájem, dával přednost své práci.

S druhým, tím osudovým mužem jí seznámil herecký kolega Jaroslav Kepka (+83). Ten jí jednou pozval na silvestrovskou oslavu a tam se potkala s jeho bratrem, který byl matematikem. Přeskočila jiskra a za dva roky si řekli své „ano“. Měli spolu syna Ondřeje (51), ze kterého se stala dětská herecká hvězda (vzpomínáte na Honzíka z Arabely?) a později uznávaný režisér.

Gabriela pak ve své kariéře zazářila hlavně v televizi – na seriály Chalupáři nebo My všichni školou povinní se díváme dodnes. Diváci ji mohli obdivovat také v Divadle na Vinohradech.

Odchod ze scény, kde strávila desítky let, byl ale bolestivý: když jí bylo 65 let, neprodloužili jí smlouvu a vzniklý stres měl za následek srdeční kolaps.

Štěstí našla až s druhým manželem.

Chtěla ji mít nablízku!

V závěru života bojovala Gabriela s rakovinou tlustého střeva. Posledním přáním těžce nemocné herečky bylo vidět se znovu se sestrou, která žila po emigraci ve Spojených státech. Gabriela se s tím nikdy nesmířila a když sestru na podzim roku 2016 navštívila, přemlouvala jí, ať se vrátí domů. Sestra to ale brala spíš jenom jako hecování.

Situace se ale změnila, když se Gabriela od lékařů dozvěděla o smrtelné hrozbě. Sestra prozradila: „Plakala a říkala mi: Zabal to tam a vrať se! Chci tě mít nablízku.“ Jenže hned odjet nešlo, hlavně kvůli práci. „Jak bojovala se zdravotními potížemi, tak mě žádala víc a víc, ať se vrátím a jsem s ní,“ popisovala. „A říkala to i pár hodin před smrtí.

Strašně mě bolí, že jsem její poslední přání nesplnila.“ Do Česka tak přiletěla až na pohřeb Gabriely. Ten byl velmi dojemný a působivý. Smuteční řeč měla hereččina kolegyně Simona Postlerová (55). Mimo jiné řekla: „Dokázala z ničeho udělat něco skvělého. Někdy nerozuměla světu kolem sebe a svět nerozuměl jí. Rozdávala spoustu lásky a energie a často se jí to vracelo.

A pokud ne, nic si z toho nedělala. Chtěla poezií změnit svět a svět se jí smál. Snad mi bude někdo rozumět, doufala.

A to se jí mnohokrát splnilo.“

Nejvíc příležitostí dostala v televizi.

Svého seriálového manžela musela po flámu umravňovat!

Natáčení legendárních Chalupářů probíhalo v pohodě, ale provázely ho i průšvihy. Ty dělal hlavně Vladimír Menšík (+58), který hrál manžela Gabriely. „Vláďa, když se napil, byl někdy skutečně ošklivý, hrozný,“ vzpomínala herečka. Stalo se, že Menšík prý na chalupě režiséra seriálu urazil jeho ženu. Druhý den, když už byl střízlivý, volal Gabriele, co má dělat, aby vše vyžehlil.

„Přesně si pamatuji, jak říkám: Strašně se omluv, kup velkou bonboniéru a velkou kytku a jdi za ní.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama