Poté, co se Jiří Sovák pořádně naštval, dokázal zfackovat i režiséra!

„Čím jsem starší, tím se mi na světě víc líbí. Když člověk umře v osmdesáti, není to tragédie, ale slušnost.“

Patřil k našim nejlepším hercům, opravdovým velikánům, a také k těm, kdo dokázali rozesmát a pobavit. V soukromí měl ale Jiří Sovák (+79) s lidmi občas nepříjemné problémy, včetně vlastního syna.

Dovedete si představit legendárního herce Jiřího Sováka (+79) jako hospodského nebo hoteliéra? Asi ano, byl na takovou práci docela „lidovým“ typem. A měl k tomu také nakročeno, protože Sovákův tatínek byl v Praze uznávaným hostinským.

Také vás může zajímat ...

Jiří si tak mohl svoji případnou budoucí profesi vyzkoušet už v dětství, když hostům občas točil pivo. Rozumělo se tehdy samo sebou, že půjde do učení na číšníka, aby mohl jednou převzít po tátovi živnost. Pěknou školu života pak dostal v hotelu, kde mu otec zařídil místo.

Nešlo totiž jen tak o nějaký obyčejný hotel, ale také o podnik s lehkými slečnami. Mladý Jiří tak nosil pivo a alkohol i nemravným dívkám a jejich klientům přímo na pokoje. Rozhodně ale nechtěl zůstat v číšnickém nebo hospodském oboru napořád. Přál si stát se hercem a měl v tom plnou podporu od své maminky.

Proč se stal Sovákem

Když přišla druhá světová válka, začal studovat na pražské konzervatoři. Aby se uživil, dělal různá další povolání, například skladníka. Hrát začal amatérsky po večerech, ale od roku 1943 už se stal profesionálním hercem.

Začal v třebíčském divadle a rychle se vypracoval až na naši nejslavnější scénu, na prkna Národního divadla. Přišly i filmové role, které Jiřího Sováka zviditelnily a přinesly mu čím dál větší popularitu u diváků. Zatímco jeho kariéra se docela rychle vyvíjela, v osobním životě to měl komplikovanější.

Dvakrát se oženil, dvakrát se rozvedl. V prvním manželství se mu narodil syn, který se později vydal v jeho hereckých stopách, ale s nímž měl Jiří Sovák komplikovaný vztah. Jde o Jiřího Schmitzera (70), v současné době stále patřícího k naší umělecké špičce.

Pokud vás zaráží, že syn se jmenuje jinak, vysvětlení je jednoduché. Také Jiří Sovák se totiž původně narodil jako Jiří Schmitzer. Německy znějící jméno si nechal na protest změnit, když došlo v roce 1939 k okupaci Československa.

Nutno podotknout, že ke svému synovi neměl Jiří Sovák příliš možností vybudovat si nějaký pevný vztah. Po rozvodu byl totiž Jiří Schmitzer svěřen do péče své matky a ta Sovákovi neumožňovala tak častý kontakt se synem, jaký by si herec přál.

Zastal se budoucí ženy

Teprve na třetí pokus našel slavný herec tu pravou ženu, která pak po jeho boku stála věrně až do konce jeho života. Anně (+82) nebo Andulce, jak jí říkal, bylo o mnoho let méně. Potkali se v Rožmitále pod Třemšínem. Jiří tam jezdil se svojí druhou ženou a bydlíval u rodičů Anny na letním bytě.

Ona se tam příliš často nevyskytovala. Studovala na vysoké škole a s kamarádkou během prázdnin dělala jako brigádu průvodkyni po českých hradech a zámcích. Po rozvodu se Jiří začal o Annu živě zajímat, což silně zneklidnilo její matku.

Nepřála si, aby její dvaadvacetiletá dcera měla pletky s dvakrát rozvedeným mužem. Herec se s tím ovšem vypořádal po svém. Sepsal dopis, kterým dal matce Anny jasně najevo, že dcera je dospělá a může se rozhodnout podle sebe.

A ona se rozhodla, pochopitelně pro Jiřího. Nikdy toho nelitovala, protože po jeho boku prožila spoustu neopakovatelných chvil. Jiří Sovák neměl zrovna jednoduchou povahu a nebylo snadné s ním vyjít, Anna to ovšem zvládala na jedničku. Věděla totiž, jak na něho.

Dostal milost od prezidenta!

Legendárního herce prý nejvýstižněji ukázala jedna z jeho nejslavnějších rolí: nevrlý a cholerický důchodce Evžen Huml v dodnes populárním seriálu Chalupáři. Tam prý vlastně vůbec nehrál, to byl Jiří Sovák, jak ho znali lidé v soukromí.

Nepotrpěl si na nějakou diplomacii, říkal vše naplno. Nikomu nepodlézal a nebál se vyjádřit svůj názor. Pokud byl opravdu naštvaný, klidně použil i fyzické násilí, jako v případě jednoho režiséra. Ten prý Jiřího obvinil, že donáší na kolegy.

Herec se naštval natolik, že dal režisérovi opravdu pořádnou facku. Dotyčný pomlouvač si to ovšem nenechal líbit a Jiří Sovák měl problém: všechno se řešilo soudně. Tehdy do hry vstoupila na obranu svého muže Anna. Neváhala a napsala přímo prezidentu republiky žádost o milost. Zabralo to, protože jí její manžel dostal.

Kdo byl jeho tajnou láskou?

S hereckými kolegy vycházel Jiří většinou dobře, neměl rád jenom děti. Ve slavném muzikálu Ať žijí duchové! jich měl kolem sebe opravdu hodně a byl z toho prý dost nervózní. Uklidňoval se prý popíjením vodky, kterou ve skutečnosti obsahovala pověstná láhev s francovkou.

Dospělé aktéry dokázal ale při natáčeních bavit. Do jedné ženské hvězdy se kdysi i zamiloval; šlo o Janu Brejchovou (80). „Dodnes mám v srdci jizvu, že jsem u ní uspěl jen jako zábavná úderka,“ konstatoval v jedné z mnoha knih, ve kterých líčil své životní zážitky.

Velkou psychickou oporu poskytl Miroslavu Horníčkovi (+84) v době, kdy spolu natáčeli pověstný seriál Byli jednou dva písaři. Tehdy postihla Miroslava velká osobní tragédie, zemřel mu syn Jan (+21), který se utopil poté, co dostal epileptický záchvat.

Jiří Sovák si pak vzal svého kolegu na starost. Poté, co natáčení po týdnu pokračovalo, neustále ho zaměstnával nějakými pracovními úkoly, aby odpoutal Horníčkovu pozornost od myšlenek na synovu smrt.

Osudná sprcha

Poslední roky života trávil Jiří Sovák ve Stříbrné Skalici v Posázaví, na chalupě, kterou tam nechal postavit. Žil tam už s Annou trvale. Nechal si tam udělat i sprchu, ale právě ta se mu stala osudnou. Při sprchování uklouzl a zlomil si klíček stehenní kosti.

Musel do nemocnice na operaci, ale jeho vyčerpaný organismus takový zásah nakonec nevydržel. Anna pak na svého muže vzpomínala s bolestí a velkým pocitem prázdnoty. „Zůstal tady s námi,“ řekla. „Rozdával štěstí, pohodu, lásku a zanechal tu trvalou stopu. To mu nikdo neupře.“

Co řekl Menšíkovi, když byl požádán o odvoz

Parťákem a kamarádem byl pro Jiřího jiný legendární herec, Vladimír Menšík (+58). Prožili spolu spoustu příhod, ale dokázali i jeden druhého naštvat. Klasická historka vypráví o tom, jak po natáčení na Barrandově požádal Vladimír Jiřího o odvoz autem.

Sovák se divil, že Menšík nemá auto a ten se vymlouval, že má příliš dětí a tudíž málo peněz. Na to mu Jiří odpověděl: „Tak ať tě nosej!“ Po smrti Vladimíra prohlásil, že jeho kamarád po sobě „nechal úsměv, což je lepší, než kdyby tu byl sto let a nezbylo po něm nic“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...