Poté, co se Michal Dočolomanský zamiloval do muže, hrozilo mu ukončení kariéry!

Po dvaceti letech odešel od rodiny a nikomu nebylo nejprve jasné, co se stalo.

Idol mnoha žen a sympaťák na pohled, to byl Michal Dočolomanský (†66). Skrýval v sobě ale velké tajemství, které nakonec vyšlo na povrch: v lásce byli jeho prioritou muži!

To, že Michal Dočolomanský (†66) skrýval svoji sexuální orientaci, nebylo jedinou věcí, která byla jinak, než by se zdálo. Byl například napolovic Rumunem, po své mamince. Mohlo za to otcovo povolání – byl učitelem a často měnil působiště, takže se právě v Rumunsku zamiloval.

Také vás může zajímat ...

Rodina byla početná a Michal měl celkem devět sourozenců. On sám se sice proslavil jako slovenský herec, narodil se ovšem v Polsku. A k herectví nejprve vůbec neměl vztah, jako kluk se totiž příšerně styděl!

Na vysokou bez maturity

Více než umění přitahovala mladého Michala auta, takže se šel vyučit automechanikem. Ve volném čase se věnoval i sportu, hlavně gymnastice. Talent v něm zřejmě rozpoznali kamarádi, protože právě oni ho vyhecovali, aby si podal přihlášku na divadelní fakultu.

Udělal to a dostal se tam, i když byl jen vyučen bez maturity. Z lásky k autům mu zůstala jen pravidelná celoživotní účast na závodech. Pohledný mladík se stal hereckou hvězdou rychle, už během studií. Po škole nastoupil do Slovenského národního divadla a vstupenky na hry, ve kterých hrál, bývaly předem dlouho vyprodané.

Stejně snadné jako s hereckou kariérou to měl Michal Dočolomanský i u žen. Ještě během studia se zamiloval do své budoucí ženy Marty. Po absolvování fakulty se s ní oženil a měl s ní syna a dceru, kteří dostali křestní jména podle svých rodičů.

Marta měla původně také namířeno směrem k herectví, ale tuhle cestu kvůli Michalovi opustila. Věnovala se doma dětem a až když vyrostly, pracovala v galerii nebo v centru pro mládež.

Změnu orientace oplakal!

Vypadalo to, že Michalovo manželství je naprosto ideální. Nedoprovázely ho žádné skandály nebo aféry s milenkami. Novinářům herec vždy říkal, že je šťastný člověk, kterému se splnily sny, protože má úžasnou ženu, se kterou si rozumí.

Jenže tohle vzalo po dvaceti letech vztahu ze dne na den za své. Nikomu nebylo jasné, co se děje. V těch dobách bylo totiž ještě společensky nemyslitelné, aby se kdokoliv, natož známá osobnost, veřejně přiznal ke své lásce ke stejnému pohlaví.

Michal se zamiloval do mladšího muže. Někteří jeho herečtí kolegové to odhalili a on se pak na čas stáhl do soukromí, než se ho kamarádům podařilo přesvědčit, aby se do divadla a před kamery vrátil.

Sám Michal byl zřejmě ze své orientace trochu zmatený, jak popisoval jeho známý, komik Oldo Hlaváček (86). „Měl kvůli tomu jednou hlavu položenou na mém rameni a oba jsme plakali nad jeho neštěstím, že se mu přestaly líbit žen,“ popisoval Hlaváček ve své knize pamětí.

Po infarktu přišla rakovina!

Zatímco s kariérou problémy neměl a svoji lásku k příteli si nakonec dokázal naplno užívat, dostihly Michala nakonec vážné zdravotní problémy. Projevila se jeho celoživotní náklonnost k cigaretám.

V pětapadesáti letech přišel zničehonic první silný infarkt a od té doby měl potíže se srdcem – a to takové, že se musel podrobit operaci! Ani tehdy se herec kouření nevzdal, a doplatil na to. Deset let po onom infarktu mu lékaři sdělili krutou zprávu: zjistili u něho rakovinu plic.

Michal sice bojoval, podrobil se ozařování a chemoterapii, ale jeho stav se zhoršoval. Jedno divadelní vystoupení nedokončil pro záchvat zuřivého kašle. Nemoc na něm byla vidět i fyzicky.

Pronásledovali ho novináři a na jeho obranu vystoupila bývalá žena, která je požádala, aby mu nekazili poslední chvilky života. Šokem pak byla Michalova závěť, kdy svému příteli odkázal chatu – místo, aby jí získaly jeho vlastní děti. Jedno srpnové dopoledne roku 2008 pak srdce oblíbeného herce dotlouklo navždycky.

Na roli detektiva Nicka Cartera byl až pátým v pořadí!

Jednou z nejslavnějších rolí Michala Dočolomanského byla postava detektiva Nicka Cartera v kultovní parodii Adéla ještě nevečeřela. Původní plány tvůrců na obsazení role byly přitom mnohem odvážnější, mysleli si na amerického herce Roberta Redforda (83).

Na toho by ale nedostali peníze, takže před Michalem ještě připadali do úvahy Jiří Kodet (†67), Jaromír Hanzlík (72) nebo Ladislav Štaidl (75). Michal si tedy Nicka Cartera nakonec zahrál, neslyšeli jsme ale jeho hlas, protože ho namluvil František Němec (76).

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama