Poznala jsem přesně chvíli, kdy kamarádka zemřela!

Nemohla jsem za ní jet a tak se rozloučila na dálku!

Přechod ze života do chladné smrti se může projevit i na velkou vzdálenost!

S Magdou jsme byly kamarádky už od základní školy. Radovaly jsme se, když se té druhé něco povedlo a dovedly jsme se navzájem podržet, když se nedařilo. Pak se naše cesty rozdělily, protože Magda si vzala Kanaďana českého původu a odstěhovala se za oceán.

Slíbila, že mi dá znamení

Občas jsme si telefonovaly, častěji psaly. Po listopadu 1989 několikrát Magda i s manželem přijela na návštěvu do Prahy. Při poslední cestě mi prozradila smutnou zprávu: asi už se neuvidíme, protože jí v těle objevili zhoubný nádor. Přijela se vlastně rozloučit. Byla jsem z toho v šoku a nechtěla jsem tomu věřit. Magda to brala jako silná osobnost, odevzdaně a s klidem.

Také vás může zajímat ...

Když jsme se na letišti objímaly, řekla mi, že mi dá znamení, až umře. Nejradši bych jí v tu chvíli okřikla, ať si nechá takové řeči, ale pro slzy jsem nebyla schopná ani mluvit. Magda odletěla a já se začala bát každé zprávy o tom, co s ní je. Od jejího muže mi přišel mail, že je v nemocnici a zůstane tam už trvale!

Bylo mi jasné, že konec se blíží a pár nocí jsem proplakala.

Věděla jsem, co její manžel píše

Asi měsíc po tom mailu jsem v sobotu ráno doma uklízela. Najednou zazvonil budík, pak se k němu přidaly i kuchyňské hodiny a samy od sebe se spustily televize i rádio. V první chvíli jsem byla zmatená a neměla ponětí, co se děje. Všechno ale po dvou minutách samo utichlo. Podívala jsem se na hodiny: bylo půl desáté. Odpoledne mi přišel mail od Magdina manžela. Věděla jsem, co v něm bude.

A nepřekvapilo mě, když napsal čas, v kolik naše milovaná Magda zemřela. Napsala jsem mu o tom, co se stalo. Věřil mi. Na pohřeb do Kanady jsem neletěla, ale kamarádčin manžel později přicestoval do Prahy a udělali jsme si malý soukromý smuteční obřad. Nevím, jestli existuje posmrtný život, ale vím už, že při přechodu na druhý břeh se můžeme s ostatními rozloučit.

Jednou to také tak udělám!

Anna B. (43), Opava

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...