Pozor na klimatizaci!

Horké letní dny si už bez klimatizace neumíme představit. Její používání má svá pravidla. Nastavte správnou teplotu Střídání chládku s vedrem je podle lékařů nejčastějším důvodem letních rým, angín, zánětů dutin a dalších nemocí.

Lidé nedodržují doporučené nastavení, kdy mezi venkovní a vnitřní teplotou vzduchu by neměl být větší rozdíl než 5 °C, a pak také klimatizace pravidelně nečistí, čímž umožňují prachu, roztočům, plísním i bakteriím cirkulovat v uzavřeném klimatizačním okruhu.

Pokud sedíte blízko klimatizace, proud chladného vzduchu může foukat na části vašeho těla a pak pocítíte jejich prochlazení, které se bude projevovat nejčastěji záněty a bolestmi kloubů.

Setkat se můžete i s dalšími obtížemi, jako jsou pálení očí, zvýšená únava, bolesti hlavy nebo svírání na hrudi.

Také vás může zajímat ...

Pravidelně větrejte

Některé vestavěné klimatizace jsou součástí celkového vzduchotechnického systému, který zajišťuje i přívod čerstvého vzduchu. Pokud ale ta vaše není, případně máte mobilní klimatizaci, je bezpodmínečně nutné pravidelně větrat.

Protože při používání klimatizace dochází ke snižování vlhkosti vzduchu, což může vést k vysychání sliznic, suchému dráždivému kašli, chronickým zánětům nosohltanu, k pálení očí nebo únavě, měli byste vlhkost v místnosti udržovat nad cca 35 %. Dobrým řešením mohou být zvlhčovače, případně květiny nebo nádoba s otevřenou hladinou.

A určitě nezapomínejte na dodržování pitného režimu..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...