Pozor na petardy a překrmování

Bujaré silvestrovské oslavy a vánoční „přilepšování“ v podobě cukrovinek a chuťovek ohrožuje zdraví psů a koček. Narušuje jejich psychiku a způsobuje nemalé zažívací potíže.

Psi a kočky rozhodně Vánoce a Silvestr za nejkrásnější období v roce nepovažují. Musejí během nich čelit mnoha stresovým situacím a dobře jim nedělá ani to, když jim (třeba i v dobré víře) podstrojujete. Poradíme vám, jak se o domácí mazlíčky na přelomu roku správně starat, aby jejich trápení bylo co nejmenší.

1 Dávat zvířatům o vánočních svátcích jídlo od stolu opravdu není dobrý nápad. Chuťovky s pikantními pomazánkami, obložené chlebíčky, cukroví slepované krémy a marmeládou – to všechno má na jejich trávicí ústrojí devastující účinek. „Tyto pokrmy způsobují průjem, křeče, zácpu, nadýmání a další potíže. Zvířecímu žaludku škodí také koření a cukr, nezdravá je i mouka.

Velkým nebezpečím je čokoláda, kdy 100 gramů může malému pejskovi tak toxikovat játra, že je někdy i nutné, jej hospitalizovat,“ varuje veterinářka Zuzana Odleváková.

2 Zvířata mají oproti lidem uši několikanásobně citlivější. Příliš intenzivní zvuk například rachejtle u nich může vyvolat stres, nervozitu i bolest. Když je ponecháte v bezpečí domova, budou to snášet lépe. Na druhou stranu, celý den bez vycházek pes nevydrží. Venčete ho zásadně na vodítku – kdyby byl na volno a uslyšel by petardu, mohl by se leknout a utéct.

Večer ho berte ven co nejdříve, kdy je ještě relativní klid.

3 Vystrašeného a vystresovaného jedince můžete zklidnit, když ho v době největšího humbuku vezmete do náruče a budete ho drbat za ušima nebo na bříšku a vlídně na něj mluvit. Dobře fungují i různé hry. Zkusit můžete přetahování s uzlem, házení míčku nebo běhání za myškou na provázku.

4 Zábava ani konejšení nezabírají? Další možností, jak zvíře zklidnit, jsou homeopatika. Volně v prodeji jsou v lékárnách například tabletky SEDATIF PC nebo sirup SEDALIA. Aby však homeopatika zabrala, musí se začít užívat několik dní předem.

5 Jako uklidňující aromaterapie fungují psí (kočičí) feromony, které zvířeti navozují dobrou náladu, pocit bezpečí a jistoty a potlačují stres. Vyzkoušet můžete produkt ADAPTIL vhodný pro psy, nebo přípravek FELIWAY pro kočky.

6 Pokud víte, že je váš pes extrémně choulostivý nebo až příliš hysterický, že by mohl ublížit sobě nebo někomu ve svém okolí, je nejlepší poradit se s veterinářem. Ten mu nejspíš předepíše vhodná sedativa, která ho utlumí a přivodí spánek.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...