Pozor na znaménka!

Dřív lidé trávili na slunci celé léto, žádnými krémy se nenatírali a rakovinu kůže nedostali. Jenže žili v trochu jiném prostředí než my. Znečištění exhalacemi a popílkem, a narušení ochranné ozónové vrstvy, jsou důvody, kvůli kterým je sluneční záření agresivnější.

Kdy je „piha“ hrozbou?

Také vás může zajímat ...

Jakmile se buňky znaménka začnou množit, okraj i tvar se nepravidelně mění a tím naznačuje, že je něco v nepořádku. Znaménko může i nápadně vyrůst. Na základě změn vytvořili kožní lékaři vodítko, kdy už byste si měli zajít k dermatologovi.

Jde o pravidlo A-B-C-D-E:

A – znamínko je asymetrické

B – je bez ostrých hranic

C – někdy barva není stejnoměrná

D – jeho průměr přesahuje 5 mm v průměru

E – mění se jeho barva, tvar, vyvýšení nad povrch kůže

Melanom je léčitelný!

Důvod, proč kožní lékaři tolik varují před melanomem, je ten, že nádor začne velmi brzy vytvářet metastázy uvnitř těla. Ale pokud se odhalí včas, je naděje na úplné vyléčení téměř 100 %. A to je důvod, proč si na neobvyklá znaménka dávat pozor. Melanom je nápadný svou barvou, na kůži ho lze objevit téměř kdekoli, i když častěji na místech, která jsou běžně vystavena slunečnímu záření.

V partiích trvale skrytých pod oblečením je vzácnější.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...