Moje chvilka pohody

Prázdninová zahrada

Červenec přináší potěchu pro oko i chuťové buňky. Je to čas letniček, barevně kvetoucích trvalek, čas sklizně ovoce i zeleniny. Ovšem také čas, kdy zahrada potřebuje pravidelnou péči.

V letních měsících u nás bývá sucho, bouřkové srážky zahradě na vrcholu kvetení a plození nestačí. Proto pamatujte především na pravidelnou zálivku. Aby mokré listy nespálilo slunce, zalévejte ráno nebo v podvečer. Mlžení je dobré hlavně pro trávník, voda se pomalu vsákne do půdy. Květiny, zeleninu, ale i ovocné stromy zalévejte naopak ke kořenům pomalým proudem, abyste nevyplavili zeminu. Také zelené živé ploty v tuto dobu tvarujte a stříhejte

1. Jarní polštářové skalničky (floxy, tařičky, drobné karafiáty, štěničník, huseník) ostříhejte. Pokud si chcete vypěstovat další sazenice, stačí výhony s zasadit do květináče.

2. Na skalce včas odstraňujte růžice netřesků, která vykvete a poté odumírá. Dáte tak rostlině prostor, aby prázdné místo zaplnila novým výhonem.

3. Abyste prodloužili kvetení letniček, odstraňujte květy hned po odkvětu, rostliny nasadí další poupata. Cínie, kopretiny, vysoké kakosty, ostrožky, ale také třeba levanduli stříhejte v rozpuku poupat pro ozdobu pokojů, ve váze vydrží taková letní kytice dlouho a stříháním podpoříte nové kvetení.

4. Hlídejte u růží listy, zda je nenapadá plíseň. Pokud se přemnoží mšice, stírejte je nebo použijte některý šetrný postřik, nejlépe takový, který zároveň působí na škůdce i na houbová a plísňová onemocnění..

5. Nyní můžete namnožit zlatice, ptačí zob, meruzalky a další na jaře kvetoucí keře. Odstřihněte mladé nezdřevnatělé výhony se dvěma až třemi páry listů, špičku výhonu nad kolénkem zkraťte a takto připravené řízky zapíchejte do pěstební zeminy. Nezapomeňte je zalévat, po zhruba čtyřech týdnech zakoření a můžete je přesadit na místo, kde chcete mít nový keř.

6. Sklízejte hlávkový i kadeřavý salát, první mrkev, petržel, mladé bulvičky celeru nebo řapíkatý celer.

7. Pro podzimní sklizeň vysejte ředkev černou, letní salát, špenát, pekingské a čínské zelí, fenykl.

8. U rajčat a okurek pečlivě každý den hlídejte vznik plísně a ihned zasáhněte postřikem na list a otrháním napadených listů.

9. Červenec je nejvhodnější doba na výsadbu nových keříků jahod. Od starších rostlin odstřihněte již zakořeněné odnože na šlahounech a s celým kořenovým balem je přesaďte. Pro dobrou úrodu je třeba jahodníky obnovovat po třech letech, staré rostliny již neplodí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden