Před bolestivou smrtí vážil Petr Čepek pouhých 30 kilogramů!

Když nemohl dál studovat kamarád Mrkvička, odmítl to i on!

Petr Čepek (+54) byl nejen mistrem hereckého oboru, ale také statečným člověkem. Kvůli kamarádovi se nechal vyloučit z vysoké školy, a když v hrozných mukách umíral, smrti chtěl čelit sám!

Jeho předčasný odchod v polovině 90.let znamenal pro naši hereckou scénu šok a nenahraditelnou ztrátu. Sám Petr Čepek měl ale už ze svého raného dětství smutný zážitek s brzkým odchodem blízkého člověka.

Jako malý kluk pocítil krutou ztrátu!

Byly mu tři roky a s maminkou a mladším bratrem Karlem žili v domku na kraji pražského Smíchova. V těžkých válečných letech se musel Petrův tatínek podrobit operaci, při které bohužel zemřel na plicní embolii. Jednou z jeho prvních vzpomínek bylo, že domů přijela paní v černém oblečení a se slzami v očích. Byla to maminka, která se tu smutnou zprávu právě dozvěděla.

Také vás může zajímat ...

Po pohřbu se rodina odstěhovala do Ostravy k rodině matky, kde herec prožil své dětství. Moc dobře se neučil. Když se chtěl dostat na gymnázium, vzala si ho k sobě teta, aby ho připravila na zkoušky. Teta se věnovala i divadlu a Petr Čepek si tak ve svých 13 letech poprvé zahrál v amatérském představení. O jeho životní cestě bylo rozhodnuto.

U maturity sice propadl z ruštiny, ale na DAMU se přece jen dostal.

Hereckou školu ale nedokončil.

Viděli jsme ho i v slavných Postřižinách!
Viděli jsme ho i v slavných Postřižinách!

Místo diplomu politický průšvih

V květnu 1962 studenti slavili Majáles. Čepkův spolužák Ladislav Mrkvička (75) se dostal do průšvihu. „V rámci veselí jsem vylezl na tramvaj a sundal kladku, aby do nás nemohla tramvaj najíždět,“ prozradil. Bohužel ho při tom vyfotil estébácký špicl. Celou záležitost vyšetřovali policisté a výsledkem bylo Mrkvičkovo zatčení a pozdější vyloučení ze studia.

Ostatní spolužáci měli dát jasně najevo, že s jeho chování nesouhlasí. „Všichni zde hromadně odhlasovali, aby mě vyloučili a potrestali,“ vzpomínal Mrkvička. „Jen Petr Čepek jediný řekl ne. Když budu vyloučen, tak on také odmítá pokračovat, a předčasně ukončil studium na DAMU.“ Po tomto zásadovém a statečném činu odešel Čepek zpátky do Ostravy.

Měl štěstí, že tam narazil na hereckou partu, která zanedlouho přešla do Prahy, kde vznikl slavný Činoherní klub.

V seriálu Druhý dech si zahrál s Radkem Brzobohatým.
V seriálu Druhý dech si zahrál s Radkem Brzobohatým.

V manželství to vyšlo až napotřetí

Vztahy bral Petr Čepek vážně. Kolegové ze studií vzpomínali, jak s nimi nechodil na mejdany a nehledal příležitostná milostná dobrodružství. Místo toho navazoval delší známosti, kde brzy chodil do rodiny. Ještě v Ostravě poznal Petr první ze svých tří manželek, baletní tanečnici Janu. Podle svědectví známých tvořili ideální pár.

Bohužel se ukázalo, že nemůžou mít děti a to byl důvod k rozvodu. Podruhé se herec oženil s herečkou Helenou, s níž se seznámil během natáčení jednoho filmu. Narodila se jim dcera Petra (42), ale když jí byly čtyři roky, opět následoval rozvod. Manželka odešla k textaři Zdeňku Rytířovi (+69). Dcera na otce ale vzpomíná v dobrém. Trávila s ním každý druhý víkend a jeden měsíc prázdnin.

„Byl to fajn táta, věnoval se mi,“ svěřila se. „Pořád jsme chodili na procházky. Miloval Vyšehrad, tam snad znám každý kamínek.“ Definitivní partnerské štěstí našel herec ale až ve třetím manželství, s letuškou Ivanou, se kterou měl rovněž dceru.

Vydrželi spolu až do Čepkova bolestného konce.

S druhou manželkou Helenou se po krátké době také rozvedli.
S druhou manželkou Helenou se po krátké době také rozvedli.

Bylo mu jasné, že smrt je blízko

Mezi herci platí jedna pověra: že by se měli vyhýbat roli Goethova Fausta. Ta je prý prokletá a přináší smrt. Je to náhoda, že právě tahle role byla pro Petra Čepka poslední? Před kamerou dokonce prováděl magické rituály! Během natáčení mu bylo špatně a nakonec se od lékařů dozvěděl nemilosrdný ortel: rakovina.

„Už předtím měl rakovinu slinivky, kterou mu operovali,“ prozradila dcera Petra v jednom rozhovoru. „O jeho nemoci mi pak řekli na poslední chvíli, protože jsem byla těhotná. Když jsem za ním přijela na chalupu, měl už metastázy a trpěl.

Věděl, že umírá, Říkal: když mě doktoři nechali kouřit, tak je to jasný.“ Smrti chtěl herecký mistr, který v posledních dnech vážil už jen 30 kilogramů, čelit sám.

Počkal, až manželka, která trávila poslední dny v nemocnici u jeho lůžka, odejde do města a pak teprve navždy odešel!

Role Goethova Fausta byla osudná i pro Čepka.
Role Goethova Fausta byla osudná i pro Čepka.

Nechtěl hrát v Majoru Zemanovi

Petr Čepek se nikdy nebál říct, co si doopravdy myslí a podle toho i jednal. Do problémů se dostal, když odmítl roli básníka Daneše v seriálu Třicet případů majora Zemana. Následovaly zákazy a divadlo musel jezdit hrát do Ústí nad Labem. V 80. letech pak podepsal petici Několik vět spolu s celou rodinou – kromě babičky, aby se měl případně kdo starat o dcerku Kristýnu, kdyby je zavřeli.

Po roce 1989 se ale odmítl angažovat v politice a radši učil mladé herce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...