Překrásné princezně Marušce puklo srdce smutkem

Jako Maruška v pohádce Byl jednou jeden král byla velmi okouzlující.

Kdysi tak krásná MILENA DVORSKÁ (†71) byla nejen talentovanou, ale také velmi nešťastnou dámou. Zatímco po pracovní stránce sklízela jeden úspěch za druhým, vlastní dcera jí později nemohla přijít na jméno.

Když se dnes řekne Milena Dvorská (†71), většina z nás si vybaví hlavně princeznu Marušku z kouzelné pohádky Byl jednou jeden král.

Také vás může zajímat ...

To ale pochopitelně nebyla jediná role, kterou si tato půvabná žena s krásnýma očima během své kariéry zahrála. Ostatně herectví bylo pouze jednou z mnoha součástí života výjimečné české herečky.

Na vlastní oči spatřila Jana Wericha

Milena byla také milující manželka a matka, která tak jako většina z nás dělala malé i větší chyby. Za své omyly bohužel často zaplatila nepřiměřeně krutou daň.

A přitom to všechno začalo vlastně úplně idylicky. Téměř jako v jedné z mnoha pohádek, ve kterých jsme mohli Milenu vidět. Budoucí slavná česká herečka totiž už od svého dětství doslova zbožňovala divadlo.

Proto také navštěvovala všechna představení, která se u nich v Prostějově hrála. Při jednom takovém konečně na vlastní oči spatřila legendárního Jana Wericha (†75).

První role jako krásný vánoční dárek

Mladá a okouzlená dívka pochopitelně neodolala a hned po představení si došla k Werichovi do šatny pro autogram. Ani po tom, co od slavného umělce získala podpis, se ale neměla k odchodu.

Když už byla v šatně opravdu dlouho, zeptal se jí Werich, zda by si nechtěla zahrát ve filmu. Mileně bylo pouhých patnáct let a už se cítila jako velká hvězda, když ji na Werichovo doporučení pro roli Marušky opravdu vybrali.

Rozhodnutí o tom, že si zahraje svou první roli, dostala jako naprosto nečekaný, avšak velmi krásný dárek k Vánocům.

Stala se členkou jeho rodiny

Dvorská měla to štěstí, že během natáčení pohádky mohla bydlet přímo ve slavné Werichově vile na Kampě a brzy se tak stala součástí jeho rodiny. Dobře si totiž rozuměla s Werichovou dcerou Janou (†45), která tehdy studovala herectví.

Aby se Milena cítila alespoň trochu užitečná, žehlila slavnému herci košile a vařila návštěvám kávu. Není divu, že se cítila jako u vytržení. Vždyť se dostala z provinčního Prostějova přímo doprostřed pražské intelektuální bohémy.

Navíc hned po natočení pohádky Byl jednou jeden král dostala Milena další nabídku. Mohla si zahrát po boku další legendy Jaroslava Marvana (†72).

Na DAMU už v osmnácti letech Pak se ale Milena dvakrát nedostala na vysněnou DAMU, takže se vrátila zpátky do Prostějova, kde účinkovala v Divadle Hanácké obce.

V té době ji naštěstí legendární herečka Vlasta Fabiánová (†78) připravila na další zkoušky, které Milena tentokrát udělala. Na DAMU se tak dostala v pouhých osmnácti letech a ještě bez maturity.

Jejím profesorem byl tehdy velice slavný Radovan Lukavský (†88). Po absolvování školy dostala Dvorská angažmá v Divadle E. F. Buriana, čehož si pochopitelně velmi vážila. Kromě práce v divadle okamžitě začala dostávat role v televizi a ve fi lmu.

Brzy přišla do jiného stavu

V té době si už ale pořádně zkomplikovala osobní život. Milena se totiž ještě během studií na DAMU seznámila s bulharským studentem režie Orfeiem Cokovem (†64) a jen krátce nato přišla do jiného stavu.

I když se nějakou dobu snažila s ním v jeho zemi žít, nedokázala to. A tak se vrátila zpátky do Čech. Ačkoli zůstala úplně sama, rozhodla se, že si miminko nechá.

Když se Mileně narodila dcera Lucie (55), měla herečka jako ostatní tehdejší matky nárok jenom na čtvrt roku mateřské. Jako samoživitelka se proto musela pořádně otáčet, aby sebe a svou malou dcerku uživila.

Zkrátka musela bez přestání pracovat, takže Lucii raději odvezla ke svým rodičům. To jí ale dcera zřejmě nikdy neodpustila.

Z mladé krásky se stala skvělá herečka

Jenže v té době Mileně v podstatě nic jiného ani nezbývalo. Po pracovní stránce se jí skutečně dařilo a její herecký kolega Lubomír Lipský (†92) se o ní dokonce vyjádřil v tom smyslu, že ho potěšilo, když se z mladé krásky Dvorské stala skvělou herečkou.

Sama Milena to vnímala jako ten nejlepší způsob, jak alespoň symbolicky poděkovat Werichovi za to, že jí dal kdysi tak velkou šanci. Během následujících let vyměnila postavy půvabných dívek za role zralých žen a matek.

Své matce nedokázala odpustit

Ačkoli Dvorská celý svůj profesní život rozdávala divákům radost, v soukromém životě to nebyla žádná sláva. I když se později vdala za herce Josefa Krause a měla s ním syna Jakuba (47), tu pravou rodinnou pohodu moc nezažila.

Sice se těšila z Jakubových dětí, jako náplast na dramaticky vyhrocený vztah s dcerou Lucií to ale nemohlo stačit. Ta totiž své matce zřejmě nikdy neodpustila, že ji nejprve odložila k prarodičům a později zase přivezla zpět do Prahy.

Navíc se po mnoha letech nezdráhala nařknout svoji matku z toho, že už tehdy měla problémy s alkoholem. Dokonce vyprávěla, že když se Milena opíjela, tak ji bila. To ale herečka popírala.

Když Lucie dospívala, tak se vzájemné neshody mezi ní a její slavnou matkou ještě víc prohloubily. Začala se totiž stýkat s takzvanou pražskou zlatou mládeží a někdy v té době potkala Jana Dvorského (54), který si později začal říkat Parsifal Imanuel.

Možná proto, že se mladá Lucie necítila doma šťastná, začala slepě milovat muže, který ji během několika málo let dokázal úplně zmanipulovat. Jan se s Lucií oženil a přejmenoval ji na Labutí pannu.

Na dceru podala trestní oznámení

Poté se Dvorský prohlásil za Mesiáše a založil vlastní sektu, kterou nazval imanuelité. Její členové mu prý museli odevzdávat všechen majetek.

Později se dokonce povídalo, že mívali k jídlu pouze jeden rohlík denně a zapíjeli to odvarem z dubové kůry. Ačkoli se nešťastná herečka dlouho snažila navázat s Lucií a její rodinou kontakt, nepovedlo se jí to.

Poté, co se dozvěděla, že neposílají své děti do školy, podala na ně Dvorská trestní oznámení. Lucie jí zase vyčítala, že nerespektovala křehké zdraví jejich nejstarší dcery a nedbala na dietní opatření, která měla dívka mít. Když policie vydala na Parsifala zatykač, on a jeho žena odešli do emigrace.

Nedokázala si zapamatovat text

Od roku 1991 žili na neznámém místě, pak je novináři vypátrali v Belgii. To už Dvorská věděla, že má osm vnoučat, z nichž většinu nikdy nespatřila.

Zklamání z nedostatku hereckých příležitostí a nemožnost vídat dceru a její děti Mileně doslova zlomily srdce. Čím dál častěji se obracela k lékům, které patrně zapíjela alkoholem.

Brzy se dokonce povídalo, že pokud už nějakou roli dostala, stejně si nebyla schopná zapamatovat text. Přes všechny tyto problémy ji ale kolegové měli rádi.

Na Dvorskou s láskou vzpomínala třeba Lilian Malkinová (82). „Měla velký smysl pro humor a bylo nám spolu vždy veselo,“ říkala o své kamarádce.

Herečka Jana Šulcová (73), Milenina dlouholetá přítelkyně a kolegyně nejenom z divadelního spolku Háta, ale například i z dabingu, zase dodávala, že Dvorskou nikdy neopustil smysl pro humor.

Před smrtí stihla vidět vnučku

„Dělala si legraci jako náplast na všechno špatné, co ji v životě potkalo, a že toho bylo hodně,“ říkala Šulcová. Když Milena Dvorská náhle 22. prosince 2009 ve svém bytě zemřela, její milující manžel se téměř zhroutil.

Je smutnou ironií osudu, že v okamžiku, kdy princeznu Marušku zradilo srdce, se česká veřejnost těšila na Vánoce a na pohádku, jež ji kdysi tak proslavila. Těsně před skonem se ale dočkala alespoň nějaké radosti. Navštívila ji její vnučka Julie (34), kterou léta neviděla.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...