Přes všechno utrpení byla herečka ráda na světě

STELLA ZÁZVORKOVÁ (†83) neměla v životě zrovna na růžích ustláno. Její život byl jako na houpačce. Utekl jí manžel, dcera spáchala sebevraždu a ona nakonec zemřela úplně sama. Proč měla takovou smůlu?

Legendární herečka Stella Zázvorková (†83) se narodila v umělecké rodině 14. dubna 1922 v Praze. Má za sebou několik stovek natočených filmů a nespočet divadelních představení. Osud se s ní ale v osobním životě vůbec nemazlil. Přišla o vše, o co jen mohla.

Také vás může zajímat ...

Milovnice smíchu si také pobrečela

Každý, kdo herečku znal, věděl, jak moc pozitivním člověkem byla. Při každém natáčení či divadelních zkouškách rozdávala úsměvy a téměř vždy byla vesele naladěná, i když jí samotné bylo zrovna třeba do breku. Jako na jedno velké sluníčko na ni vzpomíná třeba Jiřina Bohdalová (89).

,, Usměvavějšího člověka, než byla ona, neznám,“ říká často. Už jako malá holčička toužila po tom, být slavná, ovšem herectví ji nadchlo až v pubertě. Začala tedy docházet do dramatického kroužku. Z toho ale musela záhy odejít, neboť měla nastoupit na střední školu a se studiem by divadlo nestíhala.

Rodina dbala na její vzdělání

Pocházela z umělecké rodiny a později žila pouze s tatínkem Janem Zázvorkou starším (†79), jenž je autorem Národního památníku na pražském Vítkově, a svým bratrem, Janem mladším (†77). Ti chtěli, aby měla malá Stella dobré vzdělání.

V patnácti odešla z domova

Zatímco později na tatínka a bratra vzpomínala s láskou, s maminkou prý tak dobré vztahy mít neměla, spíš by se dalo říct, že jejich vztah byl velmi špatný. Většinu času totiž měla svou dceru jen urážet a pohrdat jí. Její matka totiž byla vyhlášená krasavice, dcera už takové štěstí neměla.

Navíc jí měla často říkávat, že není ani stínem její krásy. A to muselo být pro mladé děvče naprosto zničující. Dokonce se jí měla mstít i za to, že její vlastní manželství není zrovna takové, jaké by si představovala. Není se tedy čemu divit, že tehdy patnáctiletá Stella raději utekla z domova.

Nakonec se rodiče stejně rozvedli a ona tak stále častěji začala hledat útěchu v divadle, které ji neskutečně pohltilo. Místo toho, aby šla na nějakou prestižní střední školu, zvolila si raději konzervatoř. Jenže osud tomu zřejmě chtěl jinak.

Ač v sobě měla nesporný talent, dvakrát jí to nevyšlo. Herečka se měla několikrát vyslovit, že za to určitě mohou její problémy s matkou. Tatínek jí tak našel školu jinou a stala se z ní studentka anglické internátní školy.

Herectví to sice nebylo, objevila ale v sobě další z mnoha talentů. Velmi dobře prý ovládala sedm cizích jazyků. Nakonec ale přece jenom touha po hraní zvítězila. Stella se odjakživa ráda předváděla a bavila ostatní okolo sebe. A když dostala příležitost účinkovat v divadle E. E. Buriana, byla štěstím bez sebe.

Ženich ji vezla na kolečkovém křesle

Když účinkovala v divadle Větrník, poznala tam svou první vážnou lásku. Zamilovala se do muže jménem Miloš Kopecký (†73). Měl něco, co Stella na mužích nejvíce zbožňovala – charisma. Společně je dala dohromady hra Faust.

Netrvalo dlouho a skvost české herecké scény se dočkal vysněné svatby, jejíž začátek byl poněkud netradiční. Nevěstu si totiž ženich vezl k oltáři na kolečkovém křesle.

Zázvorková v té době sice už se svým kolegou čekala prvního potomka, v tomhle případě šlo ale jenom o pouhou recesi. Za svědka jim tehdy šel herec Vlastimil Brodský (†81). Krátce poté se jim narodila dcera Jana (†15).

Nebyla jeho jedinou ženou

Jak se ale říká, žádné štěstí nemůže trvat věčně, o čemž se na vlastní kůži oba přesvědčili. Stella měla elánu na rozdávání, Miloše ale sužovaly psychické problémy. Kvůli maniodepresivní psychóze to s ním opravdu neměla jednoduché.

Když byl ve stavu deprese, nevěděla, co s ním má dělat, nemohl se ani zvednout z postele, natož jí s něčím pomoct. Když byl ve stavu mánie, nevěděla zase, kde je. Pak ale zjistila, kam se její muž tak často vydává. Nebyla totiž jedinou ženou v jeho životě.

To, že má Miloš Kopecký obrovskou slabost pro opačné pohlaví, nebylo později žádným tajemstvím. Sám se k tomu velice otevřeně hlásil. Když se to ale dozvěděla jeho žena, musel to pro ni být velký šok. A byla taky hodně nekompromisní.

Okamžitě ho vyhodila z bytu a druhý den zažádala o rozvod. Neuběhl ani rok od svatby a Zázvorková s Kopeckým byli už rozvedeni. „Věrné milování, to věru nebyla píseň, která by Milošovi cokoli říkala. Ode mě pak opravdu nikdo nemohl očekávat, že bych tolerovala ty jeho slečny,“ řekla. Od té doby o chlapa ani nezavadila.

Dceru dohnala k smrti

Práce pomáhá od stresu, tím se řídila Zázvorková. Vzhledem k velké pracovní vytíženosti neměla Stella čas na porozvodové deprese. Když zrovna nehrála v divadle, byla na cestě na natáčení do filmových ateliérů.

Na svou jedinou dceru tak moc času neměla. A to děvče špatně neslo. Měli se kvůli tomu doma často hádat. Herečka na to ale zjevně moc neslyšela. Jana Kateřina, jak znělo celé dceřino jméno, se tak několikrát pokusila sáhnout si na život.

Ne že by se snad chtěla doopravdy zabít, chtěla zkrátka upoutat pozornost rodičů, kteří se jí moc nevěnovali. To se jí ale jednou nevyplatilo. Herečka se ten osudný den výjimečně zpozdila, dcera moc dobře věděla, kdy chodí její maminka domů.

Pustila si plyn a čekala, až se ozvou klíče v zámku. To se ale dlouho nestalo. Zázvorková se měla před domem zapovídat s kolegyní Natašou Gollovou (†76). Když pak přišla domů, našla už jenom dceřino bezvládné tělo.

Tuto tragédii si pak do konce života nepřestala vyčítat. Kopecký byl zase přesvědčený, že Jana po něm podědila nemoc a opravdu spáchala sebevraždu.

Jan Werich byl nejlepší doktor

Zázvorková měla obrovské štěstí, že měla kolem sebe spoustu přátel, o které se mohla opřít. Jejím andělem strážným byl tehdy Jan Werich (†75). Svoji kamarádku a kolegyni zahrnul prací, aby neměla čas a myšlenky jenom na truchlení.

Léčba divadlem se mu povedla dokonale. Dokonce spolu byli i na první Vánoce bez Jany. To všechno dělal herec jenom proto, aby Stella neupadla do depresí, a tak štědrovečerní večeři strávila na Kampě s Werichovými. A světe, div se, nakonec se dokázala usmířit i se svým exmanželem a stali se z nich alespoň dobří přátelé.

Ne a ne zestárnout

Když už se nějaká ta vráska objevila, herečka se z toho nehroutila a osobně si to nebrala. „To Werich vždycky říkával, že stáří je hrozné, ale současně je to jediná možnost, jak zůstat naživu. A já jsem tady na světě pořád ještě ráda,“ dodávala k tomu Stellinka, jak jí kolegové s oblibou říkali.

Naopak díky dobré náladě vždy vypadala velmi mladě, za což byla jistě moc ráda. Ani s přibývajícími roky se ale herectví nevzdala, a to ani tehdy, když jí bylo opravdu hodně špatně. Každé narozeniny měla vždy údajně přání, aby mohla natočit alespoň ještě jeden film, tak vitální byla.

Když si to samé říkala, u dortu, který měl nahoře číslice 83, možná ji ani nenapadlo, že o pár měsíců později bude všechno jinak. Herečku už v té době trápily jisté zdravotní obtíže. Musela pravidelně dostávat injekce kvůli bílým a červeným krvinkám. K tomu všemu ji trápily kyčle a oslabená imunita.

Už se neprobrala

Den před svou smrtí měla upadnout ve svém bytě v pražských Dejvicích. Pomoc si přivolat nestihla, a když ji našla ošetřovatelka, vypadalo to, že nakonec bude všechno v pořádku. Druhého dne se ale už neprobrala. Později se ukázalo, že herečka měla masivní vnitřní krvácení.

Zemřela 18. května roku 2002. Je pochována na motolském hřbitově, a to hned vedle své dcery Jany. Českou kinematografii tak navždy opustila jedna z nejlepších hereček, jaké jsme kdy vůbec měli, a která zaručeně dokázala vykouzlit každému úsměv na rtech

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...