Přes všechnu bolest rozdávala pořád samé úsměvy

Byla jednou z nejúznávanějších hereček. Nepřehlédnutelná legenda HELENA RŮŽIČKOVÁ (†67) měla až do posledních sil úsměv na tváři. Trápily ji vážné zdravotní problémy. Byla ale tak statečná, že se snažila žít tak, jako by jí nic nebylo.

Do srdcí diváků všech věkových kategorií se herečka Helena Růžičková (†67) zapsala hlavně jako Marie Škopková z Troškovy komediální trilogie Slunce, seno… Legendární hvězda pocházela z rodiny legionáře a úřednice.

Také vás může zajímat ...

Už jako malá holčička začínala s baletem a ve čtyřech letech byla tak dobrá, že měla tu čest hostovat v Národním divadle. I přesto, že trpěla později nadváhou, její pohyblivost to nijak nenarušilo. Díky baletní průpravě byla velmi pohyblivá.

Helena chtěla rovněž studovat vysokou školu, vybrala si medicínu, bohužel to ale nešlo kvůli otcově působení v legiích. O něco později zkoušela přijímací a talentové zkoušky na DAMU, hlásila se třikrát, ale pokaždé marně.

Komise se při prvním pokusu zkoušek nejdřív shodla, že se jim nelíbí její postava. Údajně měla na jejich vkus příliš křivé nohy. Podruhé byl zase problém v jejím hlasu, který neshledávali za líbivý. Nakonec jí ale řekli, že nemá žádný talent.

K něčemu jí to ale přece jen bylo. Poznala tam totiž svého budoucího manžela Jiřího Růžičku (†71). Ten se do ní okamžitě zamiloval. „Znamenalo to pro mě víc, než kdybych tu školu úspěšně vystudovala,“ rozplývala se.

Tehdy jí nezbylo nic jiného než absolvovat zdravotnickou školu a živit se jako zubní laborantka. Láska k divadlu v ní ale zvítězila a jen tak se nevzdala. A vyplatilo se jí to!

Začátky byly krušné

Každé začátky jsou těžké. A ani pro Helenu to nebylo lehké. Je ale známo, že to byla velmi silná žena a vše, co začala, dotáhla do samého konce. Věděla, že k herectví vede dlouhá cesta, proto začínala nejprve jako choreografka v Mladé Boleslavi a k tomu i jako technička v příbramském divadle.

První práci získala vlastně díky manželovi, ten totiž v Boleslavi dostal nabídku a Helena ho oddaně následovala. Nakonec se jí povedlo prosadit se i herecky. V roce 1967 hostovala v pražském Činoherním klubu v roli hejtmanky v Gogolově Revizorovi. Potom se v 70. letech stala členkou Divadla Na Zábradlí.

Potíže měla už odmalička

Ačkoli byla Helena Růžičková pověstná svými kily navíc, po narození měla opačné problémy s váhou. V nejranějším věku ji totiž trápila porucha přijmu potravy. Rodiče se o ni báli, naštěstí pak pomohl jeden lékař.

Jakmile pak začala malá konečně Helena přibírat, otec s matkou ji krmili zase až příliš. To ovšem nemělo nic společného s její pozdější nadváhou, která se blížila až ke dvěma metrákům. Mohla za ni srdeční vada, která jí v těle zadržovala vodu. Tyto problémy se poprvé objevily až v dospělosti.

Kamery milovala

Rodiče ji vždy vedli k umění a kromě toho, že se už jako hodně malá uplatnila jako baletka, stejně tak zazářila i před kamerou. Pak však následovala nucená filmová pauza. Filmová kariéra se jí znovu rozeběhla koncem 50. let a opět díky Jiřímu, kterého si v roce 1955 vzala za muže.

Tehdy se objevila na stříbrném plátně ještě v malých úlohách, konkrétně ve snímcích Nevěra a Bomba. O pár let později už z ní ale byla velká hvězda. Za tím stojí především trilogie o rodině Homolkových, kde ztvárnila nekompromisní Heduš.

A právě film se stal pro Helenu hlavním zdrojem obživy. Za svou kariéru si zahrála v téměř 200 filmech. A nutno podotknout, že i když se v nich byť jen mihla, její role se navždy staly nezapomenutelnými, protože jim dokázala vtisknout něco neobvyklého.

O Heleně je totiž známo, že měla opravdu nesmírný komediální talent. Navíc mohla před kamerou uplatnit i svůj temperament, korpulentní postavu, ze které si po celý život dělala legraci, a svou výřečnost. Když se spojilo všechno dohromady, vzniklo z toho něco, po čem každý režisér toužil. Proto šla také z role do role.

Vydala svoji knihu

V 90. letech se začala zajímat o ezoteriku, astrologii a okultismus. Byla to i vášnivá spisovatelka, proto o těchto tématech napsala i svou vlastní knihu, kterou pojmenovala Sdělená tajemství. Velkým překvapením bylo, když v roce 1996 kandidovala po historicky prvních volbách do Senátu za KSČM.

Růžičková byla také spoluzakladatelkou Nadace Slon, která pomáhala postiženým a týraným dětem. Je totiž známo, že ráda pomáhala ostatním, hlavně těm, kteří to nejvíce potřebují a nemají v životě takové štěstí.

O svatbě měla pochyby

Téma svatba nebylo u herečky moc populární a vdávat se prý zpočátku nechtěla. Nakonec ji k tomu přesvědčila kamarádka a kolegyně Jiřina Bohdalová (89), podle které se k sobě Helena a Jiří perfektně hodili. Růžičková chtěla, aby jí šla Jiřina za svědka, ta ale svatbu nakonec z jistých důvodů zmeškala.

Heleně se pak narodil syn Jiří (†43). Tomu se ale nemohla moc dlouho věnovat, protože mateřská dovolená trvala tenkrát pouhé tři měsíce. „Pak musel Jirka do jeslí,“ vzpomínala Helena. „Tam chytil černý kašel, vyvinulo se to v astma a celá léta s tím měl problémy,“ vyčítala si.

Syna chtěla mít jenom pro sebe

Se svým synem Jiřím, který si zahrál po jejím boku v trilogii Slunce, seno…, měla až nezdravě blízký vztah. Už od miminka ho měla brát na natáčení a ani v pozdějším věku ho údajně nenechala chvilku na pokoji. Naneštěstí to tak měl i Jirka.

Když se pak oženil, vždy nastalo peklo, alespoň co se posledního třetího manželství týče. Se svou snachou měla tak špatný vztah, že už pak ani nevídala své vnučky. Jirka po Heleně nezdědil jenom velký smysl pro humor, ale bohužel i nadváhu a zdravotní obtíže.

Zatímco Helena vážila necelých 200 kilogramů, on prý měl ještě o dobrých sto kilogramů víc! To mu přinášelo problémy každý den, a to nejen doma, ale i při natáčení. Když se v Itálii točila komedie Slunce, seno, erotika, herci se stala jedna velká nepříjemnost.

„V Itálii měli sprchové kouty postavené pro hubené Italy, takže my jsme měli smůlu,“ popisovala jeho matka. „Jirka se do něj napasoval, vešel se, ale jak na sebe pustil horkou vodu, tak nějak nabobtnal. Já byla v zoufalé situaci, on zůstal nahý ve sprše, ze které se nemohl dostat,“ svěřila se tehdy.

Ač se to může zdát docela i úsměvné, později se přidávaly další a další nemoci a ona tak jen smutně přihlížela tomu, jak jejího milovaného syna zabíjí jeho vlastní tělo. Nakonec skončil v nemocnici s prasklým vředem na dvanácterníku.

K tomu se přidalo ještě několik infarktů a mrtvic. Jeho stav byl opravdu kritický, smrt mu tak vlastně byla vysvobozením. Naposledy vydechl 20. února roku 1999.

Manžel jí toleroval milence

Na věrnost si populární herečka moc nepotrpěla a milenců prý vystřídala celkem hodně. Jejím nejmilejším přítelem zůstával kabaretiér Václav Glazar (†65). Měli spolu velmi důvěrný vztah. Václav při ní stál v těžkých dobách, kdy jí zemřel syn, i v době, kdy statečně bojovala s rakovinou.

„Navíc se musela dívat na to, jak jí před očima odchází manžel,“ vyprávěl. „Byla na tom čím dál hůř, každou chvíli byla v nemocnici na těžkých chemoterapiích. Ona ale i v takových momentech dokázala udělat show.“

S Václavem také plánovala svatbu, a to ještě v době, kdy byla vdaná. „Helena neuměla a nechtěla být sama, a když byl její muž Jirka nemocný, bála se, že odejde dřív než ona,“ prozradil hereččin přítel.

„Jednou mu to vyčetla a on jí řekl, ať si případně vezme mě. Tehdy jsem to bral jako legraci,“ přiznal se herec. Ona to ale myslela vážně. Veselku už však nestihli.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama