Při běžné prohlídce u Dany Syslové lékaři odhalili rakovinu!

„Dochází mi, že se to krátí a neměla bych prošvihnout jediný den. Duše je stejná, jen ta tělesná schránka mě zrazuje.“

Muže svého života našla Dana Syslová (74) hodně brzy. Prožila s ním šťastný život, ale pak musela čelit jedné ráně za druhou. Smrt manžela, sebevražda syna a nakonec i těžký boj se zhoubným nádorem.

Dětství herečky Dany Syslové (74) bylo poznamenáno tím, že vyrůstala bez otce. Narodila se totiž poté, co se na konci války sblížila její maminka v Německu, kde byla nasazená, se zajatým Francouzem. Ten ani nevěděl, že zplodil dceru; cesty dvojice se rozešly a oba milenci už se nikdy neviděli.

Také vás může zajímat ...

Manžela poznala hned v prvním angažmá!

Dana se samozřejmě v dospělosti o osud svého otce zajímala, nepodařilo se jí ho však vypátrat. Hledala ho i ve Francii, ale prostě se ztratil ze světa. Herečka tedy vyrůstala s maminkou a s babičkou, které jí chybějícího tátu dokázaly vynahradit. To rané dětství prožila u prarodičů na venkově, kde se cítila šťastná.

Do Prahy se vrátila, až když chodila do druhé třídy. Maminka pracovala jako knihovnice a dokázala Daně vštípit lásku k umění. Po maturitě, kterou díky tehdejším školským reformám zvládla už v sedmnácti letech, si Dana podala přihlášku na DAMU.

Přijali jí a stala se mezi spolužáky tou nejmladší, takže nějaký čas trvalo, než se pořádně rozkoukala. Už během studia získala své první angažmá v divadle.

To se jí stalo osudovým, protože tam poznala svého budoucího manžela. Stal se jím herecký kolega Vlastimil Hašek (+63). Daně vůbec nevadilo, že mu byl o osmnáct let starší.

V muži, který patřil vlastně k jiné generaci, nejspíš tak trochu podvědomě hledala otce, který jí chyběl. Lásku si prožili nejprve ve svých rolích na divadelních prknech, brzy jí ale poznali na vlastní kůži. V životě

Dany byl najednou silný muž, který se o ni staral, vedl jí, vychovával a chránil. Vzali se v roce 1969. Vlastimil byl dobrým manželem, ale pár svých nedostatků měl. Patřila k nim hlavně prchlivost.

Dokázal se rozčílit kvůli maličkostem a vyletět jako čertík z krabičky. Dana si to ale nenechala líbit a tak na sebe často křičeli, nikdy to ovšem nepřekročilo hranice hádky dvou temperamentních partnerů.

Dvě ztráty za sebou

Páru se narodili dva synové. Dana měla výhodu, že pro ně měla hlídání v podobě manželovy tety, takže mohla pokračovat ve své kariéře.

Věkový rozdíl se ale bohužel projevil tam, kde se to dalo očekávat – Vlastimil opustil svět dříve než Dana. Měl problémy se srdcem, které ho několikrát dostaly do nemocničního ošetření. Zemřel ale doma, při víkendovém propuštění z lékařské péče – přímo Daně v náručí.

Herečku to krutě zasáhlo. Netušila, že jí zanedlouho potká ještě další bolestný zásah. Smrt Vlastimila nesl těžce i starší z obou synů. Byl to pro něho tak velký citový otřes, že se rozhodl dobrovolně odejít ze života.

V krátké době tak Dana ztratila dva ze svých nejbližších lidí! Ani to ještě nebyla poslední osudová zkouška, kterou jí život připravil. Nakonec jí čekal i tvrdý boj o vlastní život.

Nemoc změnila její přístup k životu

V roce 2006 šla na preventivní gynekologickou prohlídku a lékaři zjistili, že má rakovinu. Předtím prý nebyla na vyšetření u praktického doktora celých třicet let. „Dobře si uvědomuji, že nejít na tu prohlídku ke gynekologovi, možná bych tady dneska už nebyla,“ konstatovala.

První reakcí Dany byl samozřejmě velký úlek. „Naštěstí je ale ve mně asi něco zdravého, venkovského, a proto jsem si vůbec nepřipouštěla, že bych mohla umřít,“ popisovala herečka své pocity.

„Prostě mi to připadalo jen jako blbé období života, které musím vydržet.“ Po operaci, při které jí nádor odstranili, podstoupila ještě chemoterapii. Smrtelnou nemoc nakonec Dana porazila.

S odstupem času řekla: „Už se nerozčiluji nad nějakými prkotinami a i velké věci řeším s nadhledem. Vím, že tady mám vymezený jen nějaký čas, a snažím se ho proto užívat tak, abych byla co nejvíc spokojená, šťastná a obklopená svými milými.

Raduju se ze stromů, kytek i dobrého jídla. Navíc jsem štír a ti hrozně rychle regenerují!“

S léčiteli udělala Dana dobrou i špatnou zkušenost!

V době, kdy bylo Daně opravdu těžko, a potýkala se s vážnou nemocí, obcházela i různé léčitele. Měla s nimi různé zkušenosti. Dva prý byli opravdu vynikající, ale tři spíše podvodníci.

S jednou léčitelkou udělala dobrou zkušenost, když od ní načerpala sílu jen z jejího mávání rukama. Chodila tehdy celá ohnutá. „Bolest sice úplně nezmizela, ale najednou jsem měla dost energie,“ vzpomínala herečka. Jiný léčitel se jí naopak snažil přesvědčit, aby nešla na operaci. Tomu se ale vysmála.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...