Při dramatickém letu do Ostravy už se Jana Paulová v duchu loučila se životem!

Z herečky se stala zpěvačkou, ze zpěvačky potom také cestovatelkou!

Je to jedna z žen, u kterých se zdá, že nestárnou. Jana Paulová (63) už léta rozdává lidem dobrou náladu, ale dokáže si užívat i sama, hlavně na dobrodružných cestách po světě.

Narodila se v umělecké rodině a herecké geny podědila po obou rodičích. Tatínek se jmenoval František Paul (+78) a byl operetním zpěvákem, hercem a režisérem. Měl za sebou dobrodružný život a objevil se i v několika předválečných filmech. Maminka Jany Paulové (63) se jmenovala Eva Šenková (+80) a zpívala v Hudebním divadle v Karlíně.

Také vás může zajímat ...

Mezi rodiči byl věkový rozdíl pětadvaceti let a Jana se jim narodila, když otci bylo padesát sedm roků. „Táta byl slunce a máma silná ženská,“ označila herečka své rodiče. „V uměleckém prostředí jsem žila odmalička a vlastně jsem si jinou profesi pro sebe neuměla ani představit.

Koketovala jsem sice v divadelnictví s různými oblastmi, nakonec ale zvítězilo herectví.“ Rodiče jí její rozhodnutí příliš neschvalovali. Nápad, že bude herečkou, napoprvé doma neprošel. „Táta byl malinko pod pantoflem a nechtěl moc odporovat mamince, která to negovala. Když viděl na DAMU, že se mi daří, tak měl radost.

Měl šest dětí a já se jediná vydala jeho cestou,“ konstatovala Jana.

Doktora jim nepřivedla

I když se maminka smířila s tím, že Jana půjde ve stopách rodičů, byla prý velmi kritická a hodně přísná. „Ani si nepamatuji, že by mě někdy pochválila,“ uvedla herečka. Matka protestovala i proti jejímu výběru životního partnera. Toho pravého muže poznala Jana celkem brzy a vzala si ho ve 22 letech. „My jsme se potkali, zamilovali jsme se do sebe a od té doby jsme spolu,“ konstatovala.

„Rodiče nám v tom hrozně bránili. Maminka totiž vůbec neodhadla, že jsem potkala úžasného chlapa. Nechtěla nám jít na svatbu.“ Důvodem bylo i to, že Milan působil se svými dlouhými vlasy dost nekonvenčně a nevyhovoval matčině představě o tom, že Jana jednou přivede nějakého doktora. Manželství s jazzmanem Milanem Svobodou (67), který je o čtyři roky starší, jí vydrželo dodnes.

S Milanem měla Jana dvě dcery. Manželství probíhalo v poklidu a v pohodě. Oba partneři se na sebe vždycky mohli spolehnout. Jejímu muži nevadilo ani to, že v jedné divadelní hře se kdysi předvedla nahá. Bylo to ve scénáři, nešlo o žádnou samoúčelnou senzaci a tak to Jana zvládla bez problémů.

Jednalo se jen o chvilku na konci hry, navíc v přítmí a herečka byla většinu času otočena k divákům zády.

Kamarád muzikant Michal Pavlíček.

Seriál jí znechutil herectví!

Ve čtyřiceti letech zažila Jana uměleckou krizi. Přestalo jí prostě bavit hrát. Nedostávala role, které by ji někam posunovaly. Rozhodla se tedy s herectvím skončit. Vrcholem bylo, když se upsala do jednoho nekonečného televizního seriálu, který byl nekvalitní a na který se ani nedalo připravit. „Nové díly jsme někdy dostávali i ráno těsně před natáčením,“ přiznala.

Svůj zájem proto nasměrovala do jiného odvětví, k hudbě. Ta jí ovšem byla rovněž blízká, už z minulosti. První bigbítovou kapelu totiž založila už v patnácti letech. Po čtvrt století si tak místo učení se rolím zakoupila elektrickou kytaru. „Bylo to bezvadné období, odjeli jsme stovku koncertů s kapelou, která se jmenovala A proč ne,“ vzpomínala Jana.

„První koncert byl v Lucerna Music Baru, a protože se rozneslo, že hraju na kytaru, tak na něj přišli všichni kytaristi, kteří v Praze něco znamenali.

Vzpomínám si, že za mnou přišel Michal Pavlíček (62) a řekl mi, že hraju jako zfetovanej Jimi Hendrix (+27).“

Se Zedníčkem jsou sehranou dvojkou.

Z náhodného setkání byl výlet do Himalájí

Po třech letech koncertování se opět rozhodla pro změnu, i proto, že muzikanti z její kapely se potřebovali nějak život a Jana viděla, že je nemůže dál držet pohromadě. Z herečky a zpěvačky se nyní stala cestovatelka. Začalo to vlastně neplánovaně. Poprvé se dostala do Nepálu, když náhodně potkala moderátora Standu Berkovce (62). „Řekl mi, že jede s horolezci do Himaláje na Mount Everest.

Prostě jsem se ho zeptala, jestli můžu s nimi, a on že můžu. Kdybych se s ním nesetkala, ani by mě nenapadlo něco takového podniknout,“ uvedla Jana. Její život se od této chvíle začal odvíjet úplně jiným směrem. Dostala se mimo jiné do nejvýše položeného kláštera na Zemi a byla tam přímou svědkyní obřadů lámů z celých Himalájí.

„Dostala jsem se do takového zvláštního stavu, kdy jsem nevnímala čas, ale jen takový stav absolutně čistého štěstí a naplnění,“ popisovala Jana.

Manžela si Jana vybrala dobře.

Vrtule se netočila!

Cest do exotických oblastí pak rychle přibývalo. Jana jezdila sama a její oblíbenou destinací se stala Indie. Tam dokonce pomáhala zakládat jednu školu pro místní sirotky. Měla vždy dost odvahy, aby se dokázala vyrovnat s neočekávanými situacemi, ale naučila se, že strach je vždycky hlavně v hlavě. Snaží se ho mít pod kontrolou, i když to občas není snadné.

„Jednou jsem se v Dillí dostala do bytu na jakémsi sídlišti,“ vyprávěla. „Za dveřmi byli tři chlapi, neměla jsem možnost se zamknout, potrhané sítě v oknech, všude plno komárů a já vůbec nevěděla, kdo ti lidé jsou. Kdybych se ale v tu chvíli bála, tak se zblázním.

Takže jsem si řekla: Musím přistrčit postel ke dveřím, postříkám ji i sebe repelentem, nechám svítit světla, ať na mě komáři nejdou, a musím do rána vydržet. Když o tom dodatečně přemýšlím, tak si říkám, že to bylo vlastně docela nebezpečné.“ Jindy si zase myslela, že zemře v troskách letadla. To se přitom odehrálo v Česku při letu do Ostravy.

Asi po dvaceti minutách se Jana podívala z okna ven a přišlo jí divné, že u vrtulového letadla se vrtule netočí. Najednou se stroj propadl a letuška zmateně hlásila, ať všichni cestující zůstanou na svých místech, že se pilot pokusí nouzově přistát. „Zavládla panika a já si řekla, že jestli takhle mám umřít, chci být v klidu,“ líčila herečka.

„Takže jsem se s Tím nahoře v tichosti smiřovala.

Nakonec se nám přistát podařilo, a teprve až dole se mi rozklepaly nohy.“

S věkem přišla nejistota

Na divadelní scénu i před kameru se Jana nakonec přece jen vrátila. Částečně za to mohl její kamarád Pavel Zedníček (69). Ten jí nejprve požádal o záskok v jednom představení a pak z toho byly i nové úspěšné hry. Objevila se i v úspěšném seriálu Ordinace v růžové zahradě. Je stále nabitá energií, takže je opravdu těžké uvěřit jí její věk.

Stárnutí jí nevadí a neřeší ho, ale v souvislosti se svými dobrodružnými výlety a akcemi si přece jen uvědomuje, že už je zranitelnější. „Dřív jsem vůbec neměla pocit, že by se mi něco mohlo stát,“ přiznala. „Skákala jsem padákem, dělala různé sporty, na které jsem ve skutečnosti neměla, lezla po skalách, ačkoli jsem to vůbec neuměla, ale využila jsem toho, že byl někdo ochoten mě to učit.

Dokonce jsem asi před patnácti lety odjela i jeden dostih.

Šlo o charitativní akci a nechala jsem se přemluvit, protože jsem dřív jezdila na koni.“ Přejme sympatické herečce, aby do své bohaté sbírky životních zážitků ještě pár pořádných kousků přidala!

Dceři se zalíbilo ve Francii.

Denní nálož začíná v půl páté!

Chcete vědět, jak vypadá nejvíce nabitý pracovní den Jany Paulové? Například tak, že ve dvě ráno přijíždí ze zájezdu z Ostravy. V půl páté jí zazvoní budík, protože musí odjet na natáčení. V pět odpoledne odjíždí z ateliérů, aby večer v divadle zahrála představení ve dvou, které klade velké nároky. Po takovém dni pak už zbývá jen rychle se svalit do postele a upadnout do blahodárného spánku.

Pokud má po takové „náloži“ volno, celý den profláká, prospí a maximálně jde na procházku se psem.

Divoké šelmy jí neodstraší!

Jezdí sama, ale do Afriky si vzala manžela!

Na své exotické cesty jezdila Jana většinou sama. „Jsou místa, do kterých se chci podívat jenom já a nikdo jiný u nás doma po tom netouží,“ uvedla. Jednou jí ale přece jenom manžel doprovázel do Afriky. „Když nám tam dali píšťalku, abychom při napadení divokou šelmou mohli pískat o pomoc, a upozornili nás, že to je silně malarická oblast, a já antimalarika nechala doma, byla to sice úspěšná, ale přece jenom zkouška našeho manželství,“ konstatovala.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...