Při natáčení filmu Pelíšky vlasy zapalovali Jaroslavu Duškovi celkem šestkrát!

Herce Jaroslava Duška (55) obecně proslavily hlavně role ve filmech Pelíšky a Pupendo. Nadšení diváci ale léta chodí i na jeho divadelní představení. A v neposlední řadě vyznává oblíbený umělec i zajímavý způsob života.

Známe ho jako moderátora, herce, improvizátora, ale nejdříve ze všeho byl Jaroslav Dušek učitelem. Nikoliv ale tím klasickým, po gymnáziu vyučoval autorské herectví a jevištní improvizaci na Lidové konzervatoři. V roce 1981 založil divadlo Vizita, kde si diváci mohli vychutnávat vznik představení přímo na místě.

Kromě inteligentního humoru a schopnosti překračovat hranice nejspíš uplatňoval v praxi i jednu svoji dětskou touhu: chtěl prý být klaunem.

Proslulou hlášku: Přicházím s nabídkou kvalitního sexu! - si do role sám vymyslel.
Proslulou hlášku: Přicházím s nabídkou kvalitního sexu! – si do role sám vymyslel.

Vlasy má opravdu hořlavé

Také vás může zajímat ...

Širší publikum poprvé zaujal v komedii Vrať se do hrobu!, nesmrtelnou se ale stala jeho postava ředitele školy Saši Mašloně ve filmu Pelíšky. Natáčení některých scén se přitom neobešlo bez zajímavých situací. Jednou z nejoblíbenějších je ta, kdy Jaroslavovi v roli ředitele začnou hořet vlasy od plamínku karmy. Nešlo o žádný trik, jak herec uvedl v jednom rozhovoru. „Opravdu chytly.

Nosím totiž hořlavé vlasy.“ A takto popisoval, jak scéna vznikala: „Stál jsem u umyvadla, pravé oko jsem měl zavřené – to, které bylo na straně kamery – a levé jsem nechal otevřené, abych viděl, zda se správně předkláním ke karmě. A když jsem opřel hlavu o karmu, jeden z techniků zezadu foukl do plamínku karmy, aby se lépe dostal k mým vlasům.

Vlasy pak už zcela normálně hořely samy.“ Celou tuhle nebezpečnou proceduru musel Jaroslav Dušek prodělat celkem šestkrát!

Ředitel školy Saša Mašloň je dodnes kultovní postava.
Ředitel školy Saša Mašloň je dodnes kultovní postava.

Kodet mu udělal modřinu!

Další trampoty si vytrpěl, když ho Jiří Kodet (+67) jako Kraus přetáhne holí. Tato scéna přitom vůbec neměla ve filmu původně být. Natočili ji nejprve tak, že na otázku „Hledáš někoho, soudruhu?“ Kodet slušně poděkuje a řekne, že nic nehledá. Když se pak režisér díval na natočený materiál, napadlo ho, že by mohlo následovat přetažení holí. A on si to opravdu vychutnal.

I tato scéna se točila víckrát. Jaroslav o ní řekl: „Pan Kodet mě udeřil několikrát, ale vždy se neomylně trefil do vycpávky v rameni saka. Když jsem se tomu podivil, řekl mi, že šermoval.“ Faktem ale bylo, že jedna rána způsobila herci několikadenní modřinu! A ještě jednou Pelíšky.

Jak známo, v jedné scéně přichází Jaroslav za Evou Holubovou (57) s nabídkou štědrovečerních milostných hrátek. Protože Eva je jeho kamarádka, bylo pro oba natáčení hodně zábavné. „Oba jsme trpěli během těchto scén mocnými záchvaty smíchu a měli jsme velké obavy, že se nám to nepodaří souvisle dohrát,“ přiznal Jaroslav.

A to se ještě nabízel, že místo do trenýrek půjde před kamerou do naha!

To se nakonec nestalo, ale v jiném filmu (Divoké včely) to opravdu udělal!

Po komedii Pelíšky přišel další "nářez" - film Pupendo.
Po komedii Pelíšky přišel další „nářez“ – film Pupendo.

Brali se ve třetím ročníku

Možná se ptáte, jestli to nevadilo jeho ženě. Určitě ne, protože Iveta Dušková (54) dávno ví, že si vzala člověka, schopného překračovat různé hranice. Také ona studovala na DAMU, o ročník níž než její manžel. Jiskra přeskočila při jednom představení, které Jaroslav napsal i režíroval. „Cítila jsem k němu ohromný respekt, řekla bych, že zprvu až nezdravý,“ uvedla.

„Byl jen o rok starší než já, ale já v něm viděla herce, autora, režiséra, zkrátka osobnost. No, časem se to srovnalo, fakt ale je, že Jaroslav silná osobnost je.“ Brali se, když byla Iveta ve třetím ročníku a děti měli celkem brzy. „Vyplynulo přirozeně, že Jaroslav se věnoval herectví a já zůstala doma s dětmi.

Jako té submisivnější z nás dvou a navíc ženě mi to nečinilo problém.“ Syn v této tradici pokračoval, když ze sympatické dvojice udělal dědečka a babičku ještě před padesátkou!

Film Musíme si pomáhat se ucházel o Oscara.
Film Musíme si pomáhat se ucházel o Oscara.

Maso už k životu nepotřebuje

Jaroslav Dušek je vegetariánem. Dospěl k tomu přirozenou cestou. Před časem začal zkoumat, proč ho občas pálí žaludek. Zjistil, že to dělá maso. Když ho začal vyřazovat, přestal žaludek pálit a on se cítil lépe. Postupně ho přestal jíst úplně. V jedné restauraci v rakouských Alpách mu dal poslední šanci a ověřil si, že mu nedělá dobře.

„Když jsem se vrátil, tak jsem udělal takový obřad, dal jsem si v jedné restauraci candáta a tím jsem se s masem rozloučil,“ vyprávěl.

„Poděkoval jsem mu za všechno dobré, co pro mě udělalo a vysvětlil jsem mu, že teď již budu bez něj.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...