Při natáčení populárního filmu museli z Františka Němce udělat podrazáka!

S filmovým synem se sblížil natolik, že se pak těžko točila dramatická scéna.

Herci Františku Němcovi (77) prý kdysi řekli, že se svým obličejem může hrát jen policajty nebo lumpy. Jeho nejslavnější rolí se ale stal horolezec a tatínek.

Na své dětství vzpomíná rodák ze Sezimova Ústí rád. Bylo plné zajímavých klukovských dobrodružství. „To byste museli vidět to prostředí a lidi kolem,“ vzpomínal František Němec (77) v jednom rozhovoru. „Na jedné straně potok a veliký zahradnictví a kopec, na kterém byl hřbitov.

Také vás může zajímat ...

Všude záplavy květin, samé gladioly. Jednou jsme si takhle v tom zahradnictví hráli, to jsem byl malý kluk a nechodil ještě do školy a bylo zrovna zalito a já si sáhl na trubku, která probíjela. Takže mě to tak hezky začalo nabíjet a od té doby mám prý dobrou a zmasírovanou aortu.“

S Tomášem Holým měl při natáčení skvělý vztah.

Lidé se mu měnili před očima

Lásku k filmu a divadlu v něm probudil tatínek. Díky tomu, že si někde vypůjčil starou promítačku, viděl František už jako malý kreslené a loutkové filmy. V Sezimově ústí otec pomáhal jako elektrikář ochotnickému spolku. Právě díky tomu se dostal budoucí herec poprvé na jeviště – do jedné role potřebovali malého chlapce.

„Pak přišly další malé role a mě okouzlilo to prostředí, ta pospolitost těch lidí a to jejich zvláštní rozpoložení,“ líčil František. „Člověk je normálně potkával na ulici a teď je vnímal jinak. Paní, která sotva odpověděla na pozdrav, byla najednou v úplně jiném světle, tak nějak rozkvetla.“ Nejprve to ale vypadalo, že zůstane u amatérského herectví.

Nejprve to ale vypadalo, že zůstane u amatérského herectví. V Táboře navštěvoval gymnázium a měl namířeno na keramickou průmyslovku do Bechyně. Nakonec ale vyhrála pražská DAMU.

„Zpětně musím obdivovat rodiče, že na to kývli, že mě pustili v 17 letech do nebezpečného světa,“ konstatoval.

Z filmu Čertova nevěsta.

Musela mu lhát!

V Praze později získal František divadelní angažmá. Kariéra se úspěšně rozjížděla. Jediné, co mu tehdy komplikovalo život, byla bytová situace. Změnilo se to až díky tomu, že Městská divadla pražská měla své bytové družstvo. František se oženil a měl dvě dcery, své soukromí si ale celý život přísně tajil. Největší popularitu sympatickému herci přinesla v 70.

letech dvojice televizních filmů Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak vytrhnout velrybě stoličku. Jeho malého syna tam hrál Tomáš Holý (+21), kterého si František u režisérky Marie Poledňákové (79) prosadil. „Byl mimořádně bystrý, vnímavý a inteligentní, čímž si nás všechny získal,“ uvedl herec. Tomáš si na Františka hodně zvykl, vysloveně k němu přilnul.

Když s ním prý cestou na natáčení neseděl ve stejném autě, brečel. Přineslo to jeden velký problém, protože Tomáš měl hrát, že je na svého filmového tátu naštvaný. Jenže ve skutečnosti se nemohl dočkat, až ho zase uvidí. Režisérka mu proto řekla, že František je úplně jiný, než si myslí – že je to zlý podrazák a už na něho zapomněl. „Tomášův obličej se neuvěřitelně změnil.

To bylo zklamání!

Zároveň jsme ho natáčeli a je z toho úžasný nabručený výraz, když svého tatínka tvrdošíjně odmítá,“ vzpomínala režisérka Poledňáková.

Jen televizní svatba.

Nemoc mu komplikuje život!

František Němec patří k hercům, kteří si život prožili bez skandálů a bez průšvihů. O život mu šlo jen jednou – to když se během natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zřítil ze skály poté, co se mu utrhl úchyt. Naštěstí měl jištění, takže si odnesl jen ošklivé odřeniny. S vysokým věkem se ale projevily v hercově životě zdravotní problémy, hlavně cukrovka.

Na jeho hereckých výkonech se neprojevila, protože František je profesionál, v soukromí ale trpí. Musí mít neustálou kontrolu nad svým stravováním, aby se jeho tělo neunavilo. Denně si píchá podkožní injekce. Poté, co zkolaboval před jedním divadelním představením, omezil nejen pracovní nasazení, ale i společenský život.

Jedné akci je ale pravidelně věrný: aby na problémy lidí s cukrovkou upozornil, tak se každoročně zúčastňuje pochodu proti diabetu.

Hraje i v současných televizních seriálech.

Chodíval zvonit na hřbitov, když v obci někdo zemřel!

Jako malý vyrůstal František v Chýnově, nedaleko Sezimova Ústí. Chodil tam na místní hřbitov a spřátelil se i s tamním hrobníkem. Když někdo v obci zemřel, šel František zvonit umíráček. V Chýnově je mimo jiné pohřben i slavný sochař František Bílek. Jeho hrobka malého chlapce silně ovlivnila pro budoucí život. Děsila ho a bál se jí.

„Jednou jsem měl takové vjemy, jako by ten anděl vystoupil na zdi toho hřbitova, tak jsem se dost vylekal,“ prozradil.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama