Při prvním setkání s Janem Kanyzou si manželka myslela, že je na kluky!

Rozhodoval se mezi hraním a malováním a zvítězila chuť se předvádět!

Herec Jan Kanyza (69), představitel ředitele Hoffmana ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, se kdysi rozmýšlel mezi hraním a malováním. Nakonec zvládl obojí.

Rodák z Lipníku nad Bečvou přišel na svět dva roky po válce jako nejmladší dítě v rodině. Svoji sestru nepoznal, ta zemřela za války, když jí bylo osm, takže měl jen o šest let staršího bratra. „Když jsem přišel na svět, bylo mamince čtyřicet a tátovi čtyřicet jedna. O dětech starších rodičů se říká, že jsou buď geniální, anebo debilové.

Já to střídám, aby se to nemuselo příliš zkoumat,“ prohlásil oblíbený herec s nadsázkou.

Už skoro půl století je na volné noze.
Už skoro půl století je na volné noze.

Vynadal servírce a nesměl točit!

Také vás může zajímat ...

S hraním začal během střední školy v rámci studentského kabaretu. Už tehdy byl ale i vášnivým malířem a nebylo snadné si vybrat, jak v životě dál. Rozhodoval se, jestli hrát nebo malovat a jak sám řekl, převládla touha po veřejné exhibici. Na první pokus se mu podařilo udělat zkoušky na DAMU a pak už nebylo co řešit.

Po škole hrál v Divadle Na zábradlí a točil filmy na Barrandově, ale od roku 1979 se stal hercem na volné noze. V těch sedmdesátých letech se pro něho jeden čas role před kamerou nenašly, kvůli malému politickému průšvihu. Během natáčení válečného filmu Sokolovo v Sovětském svazu se totiž nehodlal nechat okrást místní servírkou a dost tvrdě jí vynadal.

Dostalo se to až na velvyslanectví v Moskvě a na ministerstvo kultury. „Ve filmu jsem si od třiasedmdesátého do šestasedmdesátého vůbec neškrtl,“ vzpomínal Jan. „Všichni jsme byli drženi ve strachu. Dnes se děje něco podobného v důsledku ekonomických tlaků.

Když je lidského strachu využíváno ve prospěch malé hrstky lidí, je to vždycky hnus.“

Třikrát jsme ho viděli jako vyšetřovatele vražd.
Třikrát jsme ho viděli jako vyšetřovatele vražd.

Výškový rozdíl nevadí

Se svojí ženou, Žofií Kanyzovou (67) se herec seznámil na jedné zvláštní akci. Jednalo se o koncert, na který Žofii pozval jeden známý. „Už se hrálo, když vstoupil,“ líčila osudové setkání.“ Věděla jsem, že je to Kanyza, vídala jsem ho v Divadle Na zábradlí, kde hrál. Rozhlížel se, kam by se usadil, až skončil pohledem u mě a sedl si přímo přede mě.

Celý koncert se pak otáčel a pořád se na mě díval.“ Koncert pokračoval večírkem, na kterém si Žofie uvědomila, že jsou tam vlastně přítomní pouze gayové. Trochu zklamaně si pomyslela, že právě Jana by mezi ně nepočítala. Brzy ale zjistila, že je tam stejně jako ona na pozvání. Z večírku odcházeli spolu, už do sebe zakoukaní.

Problémem mohla být výška Žofie – s jejími 180 centimetry byla spousta mužů menších než ona a Jan nebyl výjimkou. Takovéto věci ale dokáže láska snadno překonat.

Šťastná dvojice spolu měla dceru a po dvaadvaceti letech od svatby civilní se pak vzala ještě jednou, v kostele.

Nerozvedli se, ale vzali se dvakrát.
Nerozvedli se, ale vzali se dvakrát.

Maluje hlavně ve Francii

Dlouhá léta jezdí Jan Kanyza do Francie, která je jeho oblíbenou zemí. Má ji spojenou s malováním, však si tam kdysi pronajal v jednom městečku i ateliér. Má rád francouzskou mentalitu i kuchyni. Domluví se francouzsky, ale ví, že dělá chyby. Jeho známí jsou ale prý tolerantní a předstírají, že jeho francouzštině rozumějí.

V minulosti by ho možná inspirovala stará Praha, ale ta doba je dávno pryč. „Z Malé Strany, kde bydlíme, se stal Disneyland,“ povzdechl si. „V naší ulici je poslanecké ghetto, kde jezdí jen limuzíny a chodí turisté. Když jsme se sem nastěhovali a narodila se nám dcera, pamatuji si, jak před vraty sedávaly babky na židlích a povídaly si.

Ten půvab je už dávno pryč.“ Různí kritici mu vytýkali, že nemá jasno, jestli je víc hercem nebo malířem. „Herečtí kolegové říkali: Proč víc nemaluješ, když se tomu věnuješ, a výtvarníci zase říkali: Vždyť jsi docela slušný herec, proč víc nehraješ?,“ uvedl. „Vytýkali mi, že jsem rozpolcený, nevím, co chci, a že vlastně sedím jedním zadkem na dvou židlích.

Na to jim už dnes říkám, ať to nechají na mě a že každý zadek má dvě půlky!“

Dcera Bára už žije jinde, za oceánem.
Dcera Bára už žije jinde, za oceánem.

Dcera si vzala amerického mariňáka!

Dceru Báru (36) už Jan Kanyza šťastně provdal, a to dokonce za cizince! Vzala si Američana z Dallasu. „Je to fajn chlapík, mariňák, příslušník námořní pěchoty,“ odhalil herec poté, co se novináři dozvěděli o utajené svatbě.

„Seznámili se v Praze a vzali se po dvou letech.“ Svatba se konala v katedrále svatého Víta a Jan přiznal, že měl větší trému než jeho dcera, tím spíš, že ze zámoří přijelo čtyřicet svatebních hostů.

Za oceán se ale jen tak nepodívá, protože mu jako silnému kuřákovi vadí, že se v letadlech nekouří.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...