Při útěku do ciziny předstírali Jan Tříska s manželkou, že jedou na dovolenou!

Za oceánem pokračoval v herecké kariéře pouze Jan, Karla jí vzdala.

Oba byli talentovaní a úspěšní herci. Spojovalo je ale i to, že kvůli svým názorům měli různé zákazy. Jan Tříska (80) a Karla Chadimová (73) jednoho dne proto raději zvolili život na druhém břehu Atlantiku!

Jako kluk využil Jan Tříska toho, že jeho otec, povoláním psycholog, byl vzdělaný člověk, který měl nekonečnou knihovnu. Líbila se mu poezie. „Já jsem mu do toho lezl jako zvědavý a nevědoucí čtenář a tu poezii jsem četl,“ líčil herec. „A na tom jsem vlastně vyrůstal. Něco mě na poezii přitahovalo a tak mě přivedla k divadlu a divadlo potom k filmu.

Také vás může zajímat ...

“ Ze všeho nejdřív měl ale namířeno jiným směrem. Byl nadaným tanečníkem a chtěl se v této umělecké disciplíně dostat co nejdál. Současně ale chodil i do divadelního kroužku a zúčastňoval se recitačních soutěží. Na jedné z nich se setkal s hercem Karlem Högerem (+67) a ten mu navrhl, aby místo tancování zkusil studovat herectví na DAMU.

Zkoušky udělal, i když jeho chování bylo trochu problémové.

A protože byl opravdu dobrý, brzy na něj čekalo i angažmá v Národním divadle.

Často se ocitali bez práce

Jeho žena Karla Chadimová měla cestu k herectví trochu jednodušší. Před kamerou se objevila už ve třinácti, když dostala malou roli v komedii Florenc 13,30. Díky pěkné tváři a přirozeným schopnostem pak na sebe další filmy nenechaly dlouho čekat. A nezůstalo jen u těch českých.

Všimli si jí i zahraniční tvůrci a tak se dostala i do Západního Německa, kde účinkovala jak v celovečerních snímcích, tak v seriálu. V 60. letech se Jan Tříska dost vymezoval proti „zpátečnickým hercům“, za což si vysloužil pověst nafoukance. Když potom v roce 1968 podepsal provolání Dva tisíce slov, měl s režimem vážné problémy.

Ty se přenesly i do života Karly Chadimové, kterou si právě v uvedeném roce vzal. Za svědka jim byl i tehdejší dramatik a budoucí prezident Václav Havel (+75). V 70. letech to bylo pro herecký pár stále těžší a těžší. Měli spolu dvě dcery, ale často se ocitali bez práce. Jana Třísku vyhodili z několika divadel.

Jen kvůli penězům vzal Jan i roli v seriálu Třicet případů majora Zemana, o kterém říká, že ho nikdy neviděl a ani vidět nechce. V lednu 1977 se situace vyostřila.

Od finského velvyslance, jehož sídlo bylo v pražských Střešovicích naproti domu, kde manželé bydleli, se Jan dozvěděl, že Václava Havla zatkli.

Překonali spolu všechny potíže, i emigraci!
Překonali spolu všechny potíže, i emigraci!

Šály a palčáky si raději nebrali

Když se zpětně vracel ke svému tehdejšímu rozhodnutí, komentoval ho herec takto: „Nebyl jsem nucen emigrovat. Já jsem byl nucen svým svědomím. Mě nikdo nikam nemačkal. Já jsem jenom věděl, že už tady pro mě není místo.“ S Karlou se dohodl, že musí z Československa co nejdříve odjet. Bolelo to, protože na svůj domov si zvykli, však ho v posledním roce přestavovali a upravovali.

Rozhodli se, že odjedou na zahraniční dovolenou a odtamtud potom zamíří za oceán. Důvod byl zřejmý: v Kanadě měla Karla svého otce a bratra. Jako cíl předstírané dovolené si vybrali Kypr. Nemohli si s sebou brát ani žádné zimní věci, které by pak v Kanadě potřebovali; to by bylo samozřejmě nápadné.

„Já si pamatuji přesně zvuk toho zámku, když jsme odcházeli z domu ve Střešovicích, Sibeliova č. 21 – dům, do kterého jsme dali všechny peníze, které jsme kdy měli,“ vzpomínal Jan Tříska v televizním pořadu. Když vzal za kulatou kliku u branky a slyšel cvaknutí dobře naolejovaného zámku, věděl, že už se tam nikdy nevrátí.

„Jelikož jsme předstírali, že jedeme na 14 denní dovolenou na Kypr, bylo horké léto a my měli dvě malé děti, věděli jsme, že se může snadno stát, že nás na hranicích budou kontrolovat.

A kdyby tam našli šály a palčáky, protože naší konečnou stanicí byla Kanada, tak by byl malér.“ Zabalili si proto poctivě opravdu jen plavky a trička, víc jim strach nedovolil.

Půl roku strávili na cestách

Ještě před svým útěkem za hranice byla manželská dvojice obsazena do psychologického filmu Nechci nic slyšet, ve kterém měli hrát rodiče malého Filipa Renče (51), kteří se zabijí při autonehodě. Museli být samozřejmě nahrazeni. Na Kypru požádala rodina o politický azyl, ale tehdy se tam nejednalo s politickým uprchlíky a tak byli poslání do Řecka.

Tam čekali čtvrt roku na imigrační dokumenty do Kanady. Když začátkem prosince přistála celá rodina v kanadské Ottawě, vůbec nebylo jisté, jak to dál bude s hereckými možnostmi Jana a Karly. Štěstí jim ale přálo, i když každému jiným způsobem. Karla se své kariéry víceméně vzdala. Našla si práci hostesky a díky svým schopnostem se vypracovala až na manažerku luxusního hotelu.

Poté, co všichni přesídlili do USA, podařilo se Janovi získat první velkou divadelní roli. Zahrál si ďábla Wolanda ve hře Mistr a Markétka. „Režisér, který mi práci nabídl, mě již slyšel, tak mě pozval na zkoušky,“ vyprávěl. „Hra měla ohromný úspěch a já dostal pozitivní kritiky ve všech důležitých listech.“ To mu zajistilo další práci.

Ještě předtím ale musel výrazně zlepšit svoji angličtinu. V tom mu pomohl Jiří Voskovec (+76).

„Sedávali jsme spolu na malé zahrádce a on s laskavou trpělivostí prošel celou moji roli, větu za větou,“ objasnil herec.

Igor Hnízdo. Jedna z nejslavnějších rolí.
Igor Hnízdo. Jedna z nejslavnějších rolí.

Do Prahy už se nevrátí

Rodině se rychle podařilo usadit se v nové zemi, i díky přístupu tamních lidí. „Nikdo se vás neptá, čím jste byl, odkud přicházíte, jestli jste si svůj problém zavinil sám nebo ne,“ komentoval chování Američanů Jan Tříska. „Oni se ptají jen na jedno – co potřebuješ? A nejen se ptají! Okamžitě hledají bydlení, práci, odbornou péči, zázemí.

Jsou tak vychováni, protože Amerika na této solidaritě vyrostla.“ Do rodné země se občas vrací, hlavně kvůli hraní – jeho výkon v roli Krále Leara v rámci Shakespearovských divadelních slavností patří k legendárním. Na češtinu nezapomněl ani doma v USA. „Máme jakýsi svůj kuchyňský jazyk. Mluvíme anglicky a česky. Informace získané v angličtině říkáme anglicky a zbytek česky,“ prozradil.

Natrvalo se už ale do Prahy vrátit nechce, ví prý, že život není holubník. Měl štěstí v tom, že snadno našel nový domov a že ho s ním vybudovala žena, kterou si kdysi vybral.

Příští rok spolu oslaví zlatou svatbu!

Zahraje skvěle Hamleta, vojáka i chorého "lazara"!
Zahraje skvěle Hamleta, vojáka i chorého „lazara“!

Dcera si jednou také zahrála!

Své dcery pojmenovali Jan Tříska a Karla Chadimová po sobě – Jana a Karla. Herectví se po svých rodičích nevěnovaly, s jedinou výjimkou: starší Karla si kdysi zahrála Američanku v českém filmu Nahota na prodej. Dnes je vdaná a má dvě děti. Žije daleko od rodičů, ve státě Minneapolis. O své roli otce a dědečka herec řekl: „V tomto směru bych se nechtěl ani moc zkoumat.

Doufám, že jsem dobrý táta dvou dcer, v každém případě je mám rád a doufám, že ony mají upřímně rády mě.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...