Přijměte správně kritiku

Někdy je těžké přijmout od okolí zpětnou vazbu. Abyste to zvládli, je třeba si uvědomit svou hodnotu, která se neodvíjí od výkonu nebo od přijetí okolím. Jen vy určujete, jak si sami sebe vážíte, a to vnímají i lidé kolem vás.

Kritika od okolí, zvláště je-li opakovaná, vždy ukazuje na nějaké vaše nezpracované téma, nějaký konflikt ve vašem vnitřním světě a podobně. Je signálem k tomu, abyste změnili pohled na sebe a začali vnímat své přednosti. Pak se změní i přístup okolí, protože okolí a jeho chování jsou pouhým zrcadlem toho, jak přijímáte sami sebe.

Také vás může zajímat ...

Není kritika jako kritika

Naučte se rozpoznávat kvalitní kritiku, jen ta má pro vás smysl a může vás posouvat kupředu. Nezdravá kritika je pouhým stěžováním si nespokojeného člověka, který se skrze srážení a kritizování ostatních snaží zbavit vlastní negativity. Kritika se vás obvykle dotkne na těch nejcitlivějších místech, oživí staré rány, neúspěchy a zklamání.

Kritiku většinou lidé berou jako osobní selhání nebo neschopnost. Přesto pozor na emoce. Zkuste je ve vypjatých chvílích pouze pozorovat, nedovolte jim, aby vás ovládly.

Pokud vás emoce nekontrolovaně zaplaví, pravděpodobně ani neuslyšíte, co vám kritizující říká a zda se jedná o kritiku přínosnou.

Chybami se člověk učí

Vezměte si ponaučení, pokud to stojí za to. Určitě ne každý má tendenci vás poučovat tím „správným“ způsobem. Ale je přeci úžasné dostat zpětnou vazbu, která vás posune citově, lidsky nebo profesně dál. Nebojte se ptát druhých, jak na ně působíte a co byste mohli vylepšit. Zkuste ke kritice přistoupit jinak. Sebevědomě a s grácií. Chybuje přeci každý a jde jen o to, jak přistoupíte k řešení.

Narovnejte se, nadechněte se, uvědomte si svoji hodnotu. Právě díky konstruktivní kritice člověk roste, překonává sám sebe a posouvá se kupředu.

Proto je tak důležité umět kritice naslouchat a díky ní se rozvíjet.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama