Připravte se na chřipku

Zdá se vám to brzy? Spolehlivou ochranou proti chřipce je včasné očkování, které je však nutné podstoupit už na podzim, ideálně v době od září do konce listopadu, tedy ještě před vypuknutím epidemie, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky.

Připomeňme si, že chřipka začíná zpravidla horečkou 38 až 40 °C, kterou obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se i silné bolesti hlavy, jež mohou být spojeny se světloplachostí a ztuhlostí šíje, a suchý dráždivý kašel. Časté jsou rovněž bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou a celková zchvácenost.

Komplikace

Chřipka je zrádná kvůli komplikacím. Každý rok na ni u nás zemře až 2 000 lidí, což je téměř 3x víc než při dopravních nehodách. Nejčastější komplikací je závažný zánět plic, jehož následkem i při včasné intenzivní péči umírá až polovina pacientů.

Také vás může zajímat ...

Dále to může být zánět srdečního svalu nebo mozkových blan. Děti zase často trpí bolestivým zánětem středního ucha nebo vedlejších nosních dutin.

V září to začne

V nadcházející chřipkové sezóně bude u nás ochrana před chřipkou ještě širší. Na český trh přichází nová vakcína s širší ochranou, tzv. tetravakcína, která bude očkovaného chránit proti čtyřem typům chřipkového viru namísto dosavadních tří. A nezapomeňte, že nejsnadnějším cílem chřipkových virů jsou senioři a chronicky nemocní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...