Připravte se na chřipku

Zdá se vám to brzy? Spolehlivou ochranou proti chřipce je včasné očkování, které je však nutné podstoupit už na podzim, ideálně v době od září do konce listopadu, tedy ještě před vypuknutím epidemie, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky.

Připomeňme si, že chřipka začíná zpravidla horečkou 38 až 40 °C, kterou obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se i silné bolesti hlavy, jež mohou být spojeny se světloplachostí a ztuhlostí šíje, a suchý dráždivý kašel. Časté jsou rovněž bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou a celková zchvácenost.

Také vás může zajímat ...

Komplikace

Chřipka je zrádná kvůli komplikacím. Každý rok na ni u nás zemře až 2 000 lidí, což je téměř 3x víc než při dopravních nehodách. Nejčastější komplikací je závažný zánět plic, jehož následkem i při včasné intenzivní péči umírá až polovina pacientů.

Dále to může být zánět srdečního svalu nebo mozkových blan. Děti zase často trpí bolestivým zánětem středního ucha nebo vedlejších nosních dutin.

V září to začne

V nadcházející chřipkové sezóně bude u nás ochrana před chřipkou ještě širší. Na český trh přichází nová vakcína s širší ochranou, tzv. tetravakcína, která bude očkovaného chránit proti čtyřem typům chřipkového viru namísto dosavadních tří. A nezapomeňte, že nejsnadnějším cílem chřipkových virů jsou senioři a chronicky nemocní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...