Přišel za ní jednou o Štědrý den. Už nikdy neodešel

Herec Václav Vydra se do Jany Bouškové bláznivě zamiloval už na konzervatoři.

Ale musel na ni dlouhou dobu trpělivě čekat. Manželé Jana Boušková (62) a Václav Vydra (60) jsou živoucím důkazem toho, že velká láska existuje a trvá po celý život. A že když se dva pevně drží za ruce, překonají všechny rány osudu – v jejich případě ran nebylo právě málo.

Václav Vydra nejmladší se narodil hereckým legendám Daně Medřické (†62) a Václavu Vydrovi (†76 ), a tak byl jeho další osud už ve chvíli narození předurčený. Málo platné, že se tomu v dětství tvrdohlavě bránil.

Také vás může zajímat ...

Na rodiče byl, pravda, odmala hrdý, ale sám odbojně prohlašoval, že by rád dělal něco jiného než herectví. Časem pochopil, že osudu uniknout nelze. Po všech těch dětských tvrzeních, že by chtěl být hasičem nebo ošetřovatelem v zoologické zahradě, přišlo rozhodnutí, které se dalo čekat: konzervatoř.

V dětství miloval pravidelné návštěvy u herce Bohuše Záhorského (†74), protože tato herecká legenda byla proslulá sbírkou dýmek a suvenýrů ze zahraničních cest. A od slavného Ladislava Peška (†79) dostal malý Václav Vydra dárek – papírovou krabičku s úžasnými nalepovacími vousy.

Jejich původním vlastníkem byl Vydrův slavný stejnojmenný dědeček, další herecká legenda. Zato výrazná tmavovláska Jana Boušková kupodivu herecké kořeny nemá. Tatínek pracoval jako báňský inženýr, maminka byla dlouho v domácnosti, nicméně krásně hrála na klavír, na housle, a pěkně zpívala.

700repriza Blbce k veceri
700repriza Blbce k veceri

Jana Boušková mluví o svém dětství jako o báječném čase, kdy spolu se starší sestrou pro každou návštěvu vždy uspořádaly malé divadelní představení. Už tehdy Janu Bouškovou bavilo schovat se v roli, a únik od reality ji na divadelních prknech baví dodnes.

Ačkoli se dostala na gymnázium, dlouho tam nevydržela, táhlo ji to úplně jinam. Na „gymplu“ panoval tuhý režim: matematika, fyzika, chemie, ale i latina, francouzština, ruština – a navíc ředitelka kontrolovala oblečení studentů.

Kdo měl roztrhané džíny, nebyl vpuštěn a měl neomluvené hodiny. Janě Bouškové se zastesklo po svobodě, zoufale ji potřebovala. Udělala zkoušky na konzervatoř, ze dne na den opustila gymnázium a cítila se neobyčejně šťastná.

A to ještě ani netušila, že ve škole potká životní lásku. Seznámili se v prvním ročníku na konzervatoři. Bylo to na začátku sedmdesátých let. Václav Vydra se do Jany Bouškové brzy zamiloval. Ale byl mladší, a ona ho nechtěla.

Dělal všechno pro to, aby získal její srdce. Každý večer pokládal za okno své lásky karafiát, někdy ananas. Netušil, že květiny a ovoce ve skutečnosti pokládá na římsu okna, za nímž tvrdě spal Janin tatínek, báňský inženýr.

Jana ani nevěděla, od koho ty pozornosti jsou. Když se konečně dovtípila, vedla k zoufalému Václavovi zdrcující řeč. Řekla, že ho nechce. Leda jako kamaráda. Nešťastně zamilovaný mladý muž pochopil, že se ocitl na slepé koleji.

Bezdruzice_TV Barrandov01

Bylo mu sedmnáct, dívce, kterou zbožňoval, o rok a půl víc. Což byla nepřekonatelná zeď. Jana se rozhlížela jinde. Dostala angažmá v Národním divadle, díky němuž poznala komplikovaného kolegu Petra Svojtku (†35).

Ten na jevišti mistrně ztvárňoval složité postavy, podobné, jakou byl bohužel i on sám. Celoživotní vážné psychické obtíže vydatně posiloval alkoholem, z předchozích vztahů s herečkami Kateřinou Macháčkovou (66) a Janou Janěkovou (60) měl už v té době syna a dceru.

Odvážná a zamilovaná Jana Boušková se za něho i přes to přese všechno provdala. Tragédie na sebe nenechala dlouho čekat. Notně posilněn alkoholem v divadelním klubu se Petr Svojtka vracel po představení domů.

Byl květnový večer roku 1982. Dodnes není jasné, jak se herec dostal mezi vozy tramvajové soupravy, přátelé o něm říkávali, že se na spojovací oji mezi tramvajemi rád vozíval už dřív. Tentokrát ale něco nevyšlo.

Nebezpečná zábava, kterou údajně jindy zvládal s přehledem, se mu ten den stala osudnou. Byl mrtvý na místě, Jana se v den svých dvacátých osmých narozenin stala vdovou. Jejich společnému synovi Honzíkovi (35) bylo dva a půl roku.

O manželově tragickém úmrtí se Jana dověděla až druhý den ráno. Řekla jí to sestra, která si na lístku nalepeném na Janiných dveřích přečetla vzkaz od policie – ať si paní Boušková přijde pro manželovu tašku.

Policisté prý zvonili, ale herečka zvonek neslyšela, byla v zadním pokoji. Dotyčná tramvaj byla nalezena až o několik hodin později, její řidič si ničeho nevšiml. Jakmile se dověděl, co se stalo, omdlel.

Bouskova Jana, Vaclav Vydra

Když se pak malý Honzík ptal, kde je tatínek, máma mu říkala, že mu večer ukáže hvězdičku. „Myslím, že když člověk něco hodně chce, tak se mu to splní, a já jsem Janu hodně chtěl,“ vzpomíná Václav Vydra.

A tak se mu sen splnil. V době, kdy Jana Boušková ovdověla, byl Václav Vydra už léta ženatý s herečkou Danou Homolovou (64). To pro něho ovšem nepředstavovalo velkou překážku. V roce 1983 se se svou láskou Bouškovou setkal ve vlaku.

Ona v té době stále oplakávala smrt manžela Petra Svojtky, on se těžce smiřoval se smrtí maminky Dany Medřické. Jeli z natáčení v Ostravě soupravou, v níž se netopilo. V pět hodin ráno vystoupila na kost promrzlá Jana v Praze a spěchala do peřin.

Za chvíli ji vzbudila maminka a povídá: „Janičko, je tady Vašek.“ Stál ve dveřích, na hlavě měl klobouk, v podpaží držel přenosnou barevnou televizi, což byl tehdy hit, a v ruce krásné velké žluté porsche pro Janina tehdy čtyřletého syna Honzu.

Dodejme, že to bylo na Štědrý den v devět hodin ráno. Současně tím definitivně skončilo Vydrovo manželství s hereckou kolegyní Danou Homolovou. Takhle vstoupil Václav do Janina života, a už z něj neodešel.

Honzíka naučil lyžovat a coby vášnivý milovník a chovatel koní také jezdit na koni. Když se jednou vraceli domů, Honzík se ho zeptal, jestli mu může říkat táto. Později přibyla do rodiny Janina neteř Terezka, jejíž maminka vážně onemocněla.

V·clav Vydra 9. 1. 2013 na svÈm statku v obci »Ìm na Slapech.

Místo vysněného společného potomka dvojici čekalo další drama, protože těhotenství Jana málem zaplatila životem. Svatbu ti dva neplánovali, ale po mnoha letech přišel zlom. Jana tehdy ležela v nemocnici ošklivě potlučená po pádu z koně.

Václavovi tedy řekla, že by nechtěla umřít jako vdova po Petru Svojtkovi. Vydra odpověděl, že má osmnáctého volno, tak že by se mohli vzít. U svatebního obřadu v kostelíčku na Křivoklátsku byl jen farář, svědci, varhaník a pes Ferda.

Kytku Václav natrhal při ranní vyjížďce na koni, prstýnky uvázal z trávy. Brzy nato přišla další významná životní změna: Jana s Václavem se natrvalo usadili na chalupě poblíž Slapské přehrady. Pracně přistavovali, rekonstruovali, ale byli šťastni.

Došli k závěru, že po všech životních kotrmelcích mají jeden druhého za odměnu. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...