Proč je dobrý zinek?

O zinku jsme se ve škole učili v chemii, málokdo však ví, že tento prvek patří spolu s hořčíkem mezi nejdůležitější minerální látky, bez kterých tělo nemůže fungovat.

Zinek podmiňuje správné vidění a chuť, má vliv na metabolismus cukrů, napomáhá hojení ran, chrání proti infekci a udržuje nízkou hladinu cholesterolu v krvi, proto pomáhá proti kardiovaskulárním potížím.

Také vás může zajímat ...

Pomáhá chránit před nachlazením, chřipkou, zánětem spojivek nebo chronickým únavovým syndromem. Muži jistě ocení, že zinek udržuje dobrý stav prostaty a snižuje pravděpodobnost rakoviny tohoto orgánu. Pro ženy je důležité, že omezuje tvorbu akné a zároveň pomáhá při nejrůznějších ekzémech, takže udržuje pleť hladkou a čistou.

Zinek a dobrá nálada

Protože podporuje činnost nervového systému, zinek zmírňuje deprese a zlepšuje náladu. Reguluje totiž tvorbu dopaminu, který zlepšuje náladu a také učení.

V jakých potravinách ho najdeme?

Běžně se zinek vyskytuje v mase, některých mořských živočiších (např. ústřice) a v mléce. Najdeme ho v dýňových jádrech, slunečnicových semínkách nebo v ořeších. Jeho zdrojem jsou dále žitné vločky, pšeničné otruby, přírodní rýže, mák, luštěniny, houby, pivovarnické droždí a žloutky.

Nedostatek

Nedostatek zinku se projevuje touhou po slaných a sladkých jídlech, nedostatkem energie, zvýšenou únavou, špatným imunitním systémem, potížemi s nervovým systémem, poruchami zraku, průjmem, padáním vlasů, bílými skvrnami na nehtech a neplodností, a to jak u žen i u mužů.

Nízká hladina zinku také zrychluje proces stárnutí, takže bychom si měli jeho hladinu hlídat hlídat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...