Proč jsou zuby citlivé?

O citlivých zubech se mluví často, o příčinách, proč reagují bolestí na kyselé, sladké, chlad či horko, už ne. Bolest vyvolávají hlavně kazy a opotřebení.

V případě kazů může jít o kazy skryté, jež zubní lékař neuvidí, neudělá-li vám rentgen. Při opotřebení zubní skloviny se ztenčí, či úplně ztratí ochranná vrstva zubu.

Také vás může zajímat ...

Na vině může být špatný způsob čištění, skřípání zuby nebo třeba tvrdá strava náročná na rozžvýkání, což bývá problém hlavně u makrobiotiků a veganů. Samostatnou kapitolou je pak poškození nevhodným bělením.

Jen pasta nestačí

Podle televizních reklam by to mohlo vypadat, že k odstranění nadměrné citlivosti stačí používat tu správnou zubní pastu. Tak lehké to ale není. V případě, že máte například obnažené krčky zubů nebo vám na žvýkacích ploškách chybí sklovina, toho pasta na zuby moc nezmůže.

Přípravky, jež chybějící sklovinu nahradí, však existují. Aplikovat vám je může stomatolog nebo zubní hygienistka. Jejich výhodou je, že zajistí ochranu zubů na několik měsíců. Jejich účinky se navíc dají pomocí vhodné zubní pasty a správně zvolené ústní hygieny prodloužit.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...