Proč nám padají vlasy?

Jestli se ženy s něčím opravdu jen těžko vyrovnávají, pak je to vypadávání vlasů. Proč se to ale děje a můžeme tomu nějak zabránit?

Vypadávání vlasů patří do jisté míry mezi zcela běžné jevy. Vlasy padají novorozencům, tu a tam mladým lidem během dospívání a pochopitelně ve stáří. Pokud se vás ale netýká ani jedna z uvedených kategorií, a přesto během česání nebo mytí vlasů nacházíte chomáče, je namístě začít pátrat po příčině. Těch může být mnoho, ať už zdravotní problémy, stres nebo třeba příliš těsný culík.

Také vás může zajímat ...

Je-li váš problém s vypadávajícími vlasy opravdu zásadní, obraťte se na odborníka z dermatologie, který provede řadu vyšetření a zjistí, co se s vámi děje.

Brzy zase dorostou

V první řadě je třeba uvést, že vypadávání vlasů je normální proces, vlasy se zkrátka během našeho života obměňují. Denně v průměru přicházíme až o sto vlasů. Po vypadnutí znovu dorostou – stejně jako řasy – tedy pokud jsou v pořádku zachovány tzv. vlasové folikuly, ze kterých vlas roste. Tím, jak průběžně vlasy vypadávají a rostou, se po čtyřech až šesti letech zcela obnoví.

Každý den pak povyrostou o 0,2 až 0,5 mm, což je za rok zhruba 15 až 17 centimetrů.

Což je slušné, že?

Stovka je v normě

Kolik vypadlých vlasů je tedy norma a kolik už se považuje za problém? Podle odborníků z oblasti dermatologie se více než 100 vlasů za den označuje jako nadměrné vypadávání. Zároveň varují, že pokud si všimnete výraznější změny, kdy se na polštáři nebo ve vaně objeví více vlasů, měli byste vyhledat pomoc.

Hormonální bouře

V době, kdy procházíte hormonálními změnami, můžete pozorovat větší množství vypadaných vlasů. Mnoho žen má tyto potíže zejména v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. Často pomůže pouhá změna životního stylu a jídelníčku. Vhodné je také zařadit doplňky stravy, vitaminy a minerály. Vydatná a zdravá strava navíc zesiluje proces obnovy vlasů.

Štítná žláza zlobí

Dalším z důvodů, proč vám začne řídnout kštice, mohou být problémy se štítnou žlázou. Tedy přesněji její zvýšená nebo snížená funkce. Při zvýšené funkci vlasy padají, jsou jemné a křehké. Po zavedení léčby se vše zase vrací do normálu. Někdy ale může za vypadávání vlasů úplná banalita, třeba nešetrné zacházení nebo příliš utažený účes. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...