Proč nás tak straší pátek 13.?

Jak je možné, že má nad námi strach takovou moc? Proč je právě pátek třináctého nejen u nás, ale i ve světě považován za nešťastný den, který nosí velkou smůlu a dějí se samé šílené katastrofy? A co se s takovým strachem dá dělat?

Původ pověry sahá až do dob Ježíše Krista. Na Velký pátek byl ukřižován a při poslední večeři sedělo u stolu 13 lidí. Ten třináctý byl Jidáš, který Krista zradil. Reálný základ má pověra z pátku 13. října 1307, kdy začal francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat templářské rytíře, až jejich řád vyhladil.

Také vás může zajímat ...

Skandinávci zase věří legendě, kdy se ve Valhale, v nebi starých Germánů, sešlo dvanáct bohů. Nepozvali třináctého boha Lokiho. Ten se pomstil zabitím boha radosti Baldera a tím uvrhl na celou zemi tmu.

Proto trpí skandinávci nedostatkem slunce dodnes.

Strach zatemní celou mysl

Vědci jsou ale přesvědčeni, že v pátek třináctého nejde o žádný smolný den. Jen nás ovládne strach, který způsobí, že se přestáváme soustředit a vrháme se zbytečně do nebezpečných situací. Pokud si vsugerujete, že v ten den se ve vašem životě může stát tragédie, bude mozek tragické situace podvědomě vyhledávat. Strach se totiž do podvědomí ukládá velmi silně.

Jenže za vaše problémy pak nemůže žádná smůla, ale stres a nervozita.

Než mít na dveřích číslo 13, to se radši odstěhují!

Jde pouze o pověru?

Strachem z pátku třináctého trpí miliony lidí na celém světě, kteří v tento den mění své chování. Vyhýbají se služebním cestám, neuzavírají obchody, nejezdí na dovolenou a raději sedí doma. Numerologové tvrdí, že samotné číslo třináct není problém, ale kdo uvěří, že bude mít smůlu, ten si ji přivolá. Ta nejdůležitější obrana je zbavit se strachu.

Přesvědčit se o tom, že se jedná pouze o pověru, která vás nijak neohrožuje.

Když nastane pátek třináctého, nesoustřeďte se na datum a prožívejte den jako každý jiný.

Co se všechno stalo v děsivý pátek 13.?

Například 13. srpna 1899 se narodil Alfred Hitchcock, režisér nejstrašlivějších hororů. 13. října 1929 přišel nejhorší pád světových burz, kdy akcie spadly o desítky procent. 13. ledna 1939 spálily Austrálii velké požáry a zabily stovky lidí. 13. dubna 1970 spadla a vybuchla americká raketa Apollo 13 ve 13 hodin a 13 minut. 13.

března 1972 havarovalo uruguayské letadlo, v drsné divočině přežilo 16 lidí 72 dní. 13.

října 2006 řádila bouře století v Buffalo, jež způsobila škody za 130 milionů dolarů.

Než provést všechny rituály, je možná lepší opravdu zůstat doma.

Fakta o nešťastné 13

Řada luxusních hotelů vynechává číslo 13 na dveřích pokoje i v pořadí pater. Mnohé letecké společnosti vynechávají záměrně 13. řadu sedadel. Někteří lidé věří, že posadit 13 lidí ke stolu znamená, že ten třináctý zemře. Pojišťovny uvádějí, že 13. dochází k více haváriím a loupežím. Výzkum ukázal, že pověrčiví sportovci nemají se třináctkou šanci na úspěch. Podle statistik se 13.

děje víc autonehod a umírá dvakrát víc žen než mužů. Svatební agentury nemají s 13. úspěch. Lidé si nechtějí kazit svůj šťastný den. Smůlu v životě prý přináší i 13 písmen ve jméně, např. vrah Charles Manson. Hrůza z pátku 13.

má už i svou vlastní diagnózu: paraskavedekatriafobie.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama