PROČ NEMŮŽETE SPÁT?

Nejde vám usnout, ať se snažíte sebevíc? A když už se to povede, několikrát se v noci probudíte? Poradíme vám, co s tím!

Nejčastější je nespavost

Také vás může zajímat ...

Nedokážete usnout, nebo nejste schopná udržet spánek, v noci se budíte, nebo se příliš brzy probouzíte. Příčin nespavosti je velké množství. Může se jednat o vnější vlivy nebo o biologické poruchy systémů mozku, které řídí spánek a bdění. K nejčastějším vlivům patří nedodržování vlastní spánkové periody.

Lidé typu skřivánka, kteří chodí brzy spát a brzy vstávají, se sice nemohou účastnit večerních aktivit, ale nespavostí většinou netrpí.

„Sovy“ trápí stres

Daleko hůř jsou na tom sovy – lidé se zpožděnou spánkovou fází, zejména pokud mají zaměstnání s časným začátkem. Musí ráno vstávat proti svému přirozenému rytmu a s tím se organismus obvykle velmi těžce vyrovnává. Pokud se jedná o pouhou hodinu denně, tak mají po pěti pracovních dnech určitý spánkový dluh, ale celkem v pohodě jej dospí o víkendu.

Když je ale rozdíl třeba tři hodiny, tak je to významný stres, který už se dohnat nedá.

Co dělat, abychom usnuli dřív?

To je složité, protože měnit vrozené nastavení je možné jen na krátkou dobu. Pokud ale musí jedinec vstávat o více než hodinu dříve oproti své přirozené potřebě, je na místě přemýšlet o změně zaměstnání.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...