Proč nepodceňovat bolest a brnění rukou

Pracujete denně na počítači? Probouzíte se v noci, kvůli tomu, že vás bolí ruka a přes den vás brní prsty? Pak byste měli zpozornět. Možná totiž trpíte syndromem karpálního tunelu.

Zápěstím probíhá řada cév, nervů a šlach. Nervy a šlachy jsou uložené v kanálcích, které je chrání. V případě syndromu karpálního tunelu je postižen jeden z hlavních nervů, které se v zápěstí nachází.

Problém nervů

Tkáň, která tunel tvoří, může zbytnět a začne nerv utlačovat. To se projeví bolestí, brněním a zhoršením citlivosti. V případě, že není včas zahájena léčba, může dojít i ke zhoršení schopnosti úchopu, prsty se začnou nepřirozeně ohýbat a ruka postupně ochabuje.

Také vás může zajímat ...

Přetížení i úrazy

Nejčastější příčinou, proč dojde ke zbytnění tkáně, je přetěžování zápěstí. Zatímco dříve postihoval syndrom karpálního tunelu většinou fyzicky pracující jedince, dnes je nemocí typickou pro lidi, kteří pracují na počítači. Při práci s myší se totiž ruka opírá právě v místě, kde karpální tunel probíhá.

Ke zúžení karpálního tunelu může dojít v důsledku zánětu šlach či žil, artritického onemocnění nebo úrazu.

K lékaři co nejdříve

Je jasné, že bolest v zápěstí může mít i jiné příčiny. Vzhledem k tomu, že neléčené zúžení karpálního tunelu může mít trvalé následky je žádoucí, abyste se v případě obtíží co nejdříve vypravili k lékaři. Ten vás při podezření na syndrom karpálního tunelu pošle na vyšetření příčiny vzniku bolestí. Pokud se diagnóza potvrdí, záleží na tom, jak moc je zbytnění tkáně velké.

Když se problém podchytí včas, pomohou léky na snížení otoku, klidový režim a rehabilitace. Ve vážnějších případech je nutná operace.

Provádí se v místním znecitlivění, trvá obvykle 20 minut a po ní pacienta čeká dvouměsíční doba hojení.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...