Proč se Děrgel a Děrgelová brali až po dítěti?

Sympatický kriminalista, Hamlet i doktor Mára, to je herec Patrik Děrgel (31). Za ženu si vzal sobeckou a bezohlednou Valerii z Pojišťovny štěstí, drzou Martinu ze seriálu Redakce, zkrátka herečku Markétu Děrgelovou (32), za svobodna Frösslovou. Může jim to vůbec klapat? Není taková rozdílnost typů překážkou i v manželství?

Už se to asi stává mezi našimi hereckými páry normou. Herec Patrik Děrgel (31) se skoro před rokem pochlubil na sociálních sítích šťastnou novinkou. Vzal si za ženu svou dlouholetou přítelkyni, herečku Markétu Frösslovou (32). S tou má syna Vavřince, který letos oslaví třetí narozeniny. Nejdřív si pořídit potomka, pak nějakou dobu počkat a pak se vzít.

Také vás může zajímat ...

Jestli na to nemají v tom shonu čas, nebo ještě chvíli testují, jestli se k sobě hodí? Nebo teprve zjišťují, že právní manželské vztahy u nás mají přece jen nějaké ty výhody. Včetně toho, že kdyby se tomu druhému něco stalo, vůbec není jisté, že po svém Arturovi dědí. Dokonce mu ani nemusí nikdo třeba v nemocnici dát o druhovi informace. Proč se brali až teď?

Patrik to se smíchem vysvětluje „No jo, dramaturgicky mi to haprovalo (smích). Vždycky jsem chtěl nejdřív svatbu a potom dítě. Nakonec to vyplynulo jinak. Kolega ze Švanďáku Tomáš Pavelka (48) mi řekl, že druhé dítě bez svatby, to už by byla ostuda.

Vzal jsem si to k srdci a práskli jsme do toho.“

Svatba se trochu opozdila

„Měli jsme svatbu! Markéta a Patrik,“ napsal Patrik Děrgel k fotografii na Instagramu, na které je se svou manželkou, herečkou a jejich synem. Dnes už se nerozesílají svatební oznámení. Prostě se dá fotka na „instáč“. Ach jo, kde je ta poezie vybírání přáníček, shromažďování adres, komu poslat, komu ne. A to ještě patří Patrik s Markétou k těm klasičtějším párům.

Patrikovi bylo sedmadvacet, když se „Vávra“, jak říkají synovi, narodil. Na třídních schůzkách bude patřit spíš k těm mladším tatínkům. Kde bereme tu jistotu, že bude chodit na třídní schůzky? Patrik totiž nikoho nenechá na pochybách, že je tím správným otcem. „Do výchovy si moc nenechám kecat. Taky to nikomu nedělám.

Vychovávat děti je intimní věc a je to zodpovědnost jen těch rodičů,“ říká sebevědomě.

Manželé hrají manžele

Seznámili se, jak jinak, při herecké práci. Při natáčení seriálu Cesty domů. Teď jsou manželským párem i na obrazovkách, hrají lékařský manželský pár v Ordinaci. Patrik je mladým Márou, čili synem svého kamaráda Roberta Jaškówa (50). Markéta je v seriálu už rok, Patrik sotva naskočil. A byl docela překvapený. Byl připravený na to, že natáčení Ordinace je nějaký ohromný kolos.

„Pracujete v relativně malém týmu lidí, prostředí je rodinné a příjemné, rozhodně se necítím jako v nějaké fabrice na seriál.“ Nasazení obou rodičů znamená, že ráno ve čtyři zmizí, pokud jim produkce nevyjde vstříc, předají synka slečně Verunce, která se o něj stará a odvede ho do školky. Jako seriáloví manželé holt i na obrazovce musí být spolu, tak to jinak nejde.

V jiné dny ale zase večer táta oznámí synkovi, že jde do práce a jde si střihnout po sto padesáté Hamleta. Mimochodem prý Hamleta s nejkrásnějším zadkem, což se dá lehce posoudit, protože během představení ve Švandově divadle pozadí opravdu odhalí. Při náročném výkonu dánského kralevice si ale nedávno natrhl křížový vaz v koleni, takže krásný zadek nějakou chvíli neuvidíme.

Největší radost z toho má malý Vavřinec, že má tátu víc doma.

Stydí se, ale co nadělá

Markéta s rolí doktorky nemá problém, vyrůstala v rodině lékařky a filmového střihače. Maminka ji prý celé dětství od medicíny odrazovala. „Ne, abys šla studovat medicínu,“ aby při rozhodování, kam dál na školu přece jen nezmínila i tu doktořinu. Herectví ale vyhrálo. Asi i proto, že Markéta už za sebou měla první dětskou roli, Aničku ve Svěrákově Akumulátoru.

Pan režisér si prý všiml fotky, kterou měl otec u monitoru a malou Markétu vyzkoušel. To už chodila i do divadelního kroužku. Její zadeček filmoví diváci také znají. Hrála např. „nejkrásnější dívku našich vod“ Danu, v seriálu Proč bychom se netopili. Jako mladá, krásná tvář se intimním a erotickým scénám nevyhnula.

„Když už se mám svléknout, musím být přesvědčená, že nahota má svůj pádný důvod,“ říká herečka. Když si prohlédnete její fotografie rolí, nestačíte se divit. Její tvář, v civilu skoro holčičí, je neuvěřitelně tvárná. Uhraje naivku, ale i vražedkyni. Toho si režiséři brzy všimli a její sbírka všelijakých potvor, hysterek a vůbec nepříjemných ženštin je úctyhodná.

Rodinka, co miluje adrenalin

Co ty dva k sobě přitahuje, pochopíte, když začnou mluvit o dovolené. Oba jsou nadšení sportovci. Takže jízda jejich oblíbenou rodinnou Vitarkou (4×4) do Portugalska za surfováním, není nic výjimečného. Samozřejmě s tříletým synem. „ Jsme ten typ rodičů, co dělají s dítětem všechno.

Účastní se našich životů, všech našich aktivit, nijak ho před tím nechráníme.“ Sportovec Patrik mohl být totiž hokejistou. Chytával v brance dokonce ve sportovní třídě (nedávno dokončil film Smečka, z hokejového prostředí, kde se mu tyhle dovednosti hodně hodily). Markéta je zase velmi zdatná lyžařka. Navíc jsou oba malinko adrenalinoví.

Když sledujete Markétu při představení Jezdci v divadle La Fabrika, tak si nejste jisti, jestli je kaskadérka, tanečnice, akrobatka nebo herečka. Spíš všechno v jednom, zlatá Ordinace. To Patrik trénuje kickbox, občas si jde zachytat do branky a na chalupě v křivoklátských lesích, kterou mají po rodičích Markéty, se také nešetří.

Protože bydlí v Praze na Pankráci, chodí dolů do Podolí se synem na cyklostezku.

Vávra prý na odrážedle klidně dojede až na Výtoň.

Jak se srovnal s hendikepem?

Patrik má pro herce nepříjemný hendikep. Je dyslektik a dysgrafik. To druhé znamená, že se nikdy nenaučí pořádně psát, plete si písmena a vůbec má potíže sestavit nějaký text. Dyslexie je ale pro herce větší problém. Je těžké pochopit psané věty. Však také měl kvůli tomu i problémy ve škole.

„Když jsem přinesl trojku z diktátu, tak mě máma objala a šlo se na zmrzlinu.“ říká Patrik se smíchem. Dnes nachází v dyslexii i nějaké výhody. „Na první čtenou zkoušku nikdy nepřijdu připravený. Jsem v tu chvíli nepopsaný list papíru, otevřený všem režisérovým nápadům. Někteří herci přijdou a přečtou roli tak, že byste je mohla postavit na jeviště a nechat rovnou hrát.

Ale mě právě ten proces zkoušení a objevování baví.“

Hrozí jim rozvod?

Vzali se teprve nedávno a jsou zamilovaní po uši. „Mám skvělého partnera; tatínek funguje na tisíc padesát procent. Tak myslím, že jsme povedená trojka.“ říká Markéta. Plánují další dítě, možná děti. Jenže, znáte to. U nás se rozvádí každé druhé manželství. Jaké rizikové faktory musí naše dvojice překonat? Ona je starší než on.

Nic to samozřejmě nemusí znamenat, ale… On je podle svých slov cholerik. Prý se s narozením syna už zklidnil, ale pro vztah to není ideální výbava. Manželství jedné profese je také víc rizikové. Markétu opustil před časem její bývalý partner Vojta Dyk (34), měl k tomu ještě jiný důvod než Tatianu Vilhelmovou (41)?

Patrik s Markétou hrají v Ordinaci manžele a scénáristi jim vymýšlejí nejrůznější krize. Co asi dělá taková hraná hádka s opravdovým vztahem? Budeme věřit, že všechna tato úskalí naše dvojice hravě překoná.

S Hamletem v Koreji

V současnosti je Patrik na divadle známý hlavně jako skvělý Hamlet. Hrál ho dokonce v Jižní Koreji. Že se musí pro tak kulturně odlišné publikum hra upravit, je pochopitelné. Takže při úvodní svatbě se podávalo sushi a rytíři neměli kovové brnění, protože tamní středověk nic takového neznal. Ale že se v Koreji skoro netleská, to nikdo nečekal.

„Když to řeknu s trochou nadsázky, jeli jsme jim tam přes půl světa zahrát a oni nám po skončení představení na pár vteřin zatleskali.“ Když tedy zazněl alespoň slabý potlesk, vtrhli čeští herci při děrovačce vtrhli na jeviště ještě jednou, takže měli dokonce dvě děkovačky.

„Tamní zaměstnanci potom za námi udiveně chodili a říkali, že se jim tam tohle snad ještě nikdy nestalo.“ Následovala diskuse herců s diváky, na níž zůstali skoro všichni diváci, „kteří se na rozdíl od našich diváků nestyděli ptát.

My jsme až díky tomu zjistili, že byli z našeho představení vysloveně nadšení.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...